HORACE SILVER

The Cape Verdean Blues

The Cape Verdean Blues

Wykonanie

Nagranie

Ta kokietująca okładką płyta winylowa wabi równie mocno muzyczną zawartością. Nagrana w 1965 r., w rok po wybitnym tytule "Song for My Father", ze względu na podobny skład zespołu, jakby kontynuację projektu, stylistycznie została jednak w większym stopniu nasycona funky.

Horace Silver był sztandarowym kompozytorem i aranżerem stylu hard-bop i potrafił dobrać do realizacji swych zamierzeń odpowiednich muzyków. Tym razem na trąbce zaprezentował się rewelacyjnie rześki Woody Shaw, który zmarł przedwcześnie niedoceniony. Niezmiennie na saksofonie tenorowym grał młody Joe Henderson - łatwo z hard-bopowej konwencji przeskakiwał w domenę free jazzową.

Kolejny młody talent to Bob Cranshaw, układający na kontrabasie prosty, ale bardzo nośny podkład harmoniczny. Zwracał szczególną uwagę perkusista Roger Humphries serwujący nieszablonowo zwinne przejścia. W trzech utworach gościem specjalnym był słynny puzonista J.J. Johnson, który znakomicie wtopił się w styl formacji.

Pierwsza strona płyty zawiera kompozycje inspirowane folklorem i bluesem, zaś druga - mocniej nawiązuje do głównego nurtu jazzu. Album "The Cape Verdean Blues" stanowi doskonałą kombinację chwytliwych melodii, pikanterii gry i intrygujących harmonii.

Cezary Gumiński
BLUE NOTE/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu