MARCUS STRICKLAND

Nihil Novi

Nihil Novi

Wykonanie

Nagranie

Autor albumu ujawnia swą przewrotność cytując na okładce fragment ze "Starego Testamentu", że nie ma nic nowego na tym świecie, bo wszystko już zostało wcześniej dokonane. Gdy jednak zaczniemy wsłuchiwać się w materię niniejszego kompaktu, w każdej niemal strofie stajemy się świadkami poszukiwań nowych form harmonii, rytmu, kształtu improwizacji, a nawet charakteru linii melodycznej.

Również racją jest, że dokonując analizy każdego z utworów, odnajdujemy pełne spektrum elementów wykorzystywanych wcześniej w jazzie i gatunkach pokrewnych. Bezapelacyjnie zaś nowy jest sposób ich wzajemnego ułożenia. Mający na swym koncie niekwestionowane osiągnięcia (udział w nagraniach nominowanych do Grammy) saksofonista znalazł bratnią duszę w producencie Meshell Ndegeocello (niekonwencjonalnej basistce).

Zespół Marcusa Stricklanda Twi-Life i Ndegeocello w swym eksperymentowaniu oddalili się od regularnego rytmicznego swingowania, a najsilniejszy związek z jazzem nadali partiom improwizowanym. Jest w tym pewna kontynuacja idei nurtu M-Base, lecz nie tak konsekwentna. Partie wokalne Jean Baylor, wykonane w rozwichrzonej konwencji współczesnego soul, nadają kilku utworom atmosfery pewnej lekkości i wygładzenia.

Cezary Gumiński
BLUE NOTE/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu