PARADOX

Drifting Feather

Drifting Feather

Wykonanie

Nagranie

Tak jak zrobienie dobrej komedii filmowej jest trudniejsze od dramatu, tak zagranie jazzu, który kipi humorem, rzadko się zdarza. Czasy były szare, ale właśnie w PRL-u pod koniec lat 60. powstały dwie znakomite formacje: tradycyjny Hagaw i nowoczesny Paradox.

W ramach wznowień serii Polish Jazz przypomniano tytuł nagrany w 1971 roku, właściwie jedyny długogrający dokument z działalności grupy wywołującej zachwyty nie tylko w kraju, ale i za granicą. W zmienianych często składach cały czas pozostawali puzonista Andrzej Brzeski (lider, kompozytor i aranżer) i wiolonczelista Michał Górny. Pojawiali się i znikali: kontrabasista (tu - Stanisław Kulhawczuk), gitarzysta (tu Sławomir Piwowar), saksofonista altowy (tu - Włodzimierz Szląskiewicz), fagocista (rzadkość w jazzie), skrzypek, pianista, wokalistka, perkusjonalista, a nawet pantomimista.

Album "Drifting Feather" otwiera słynna "Malaguena" Isaaca Albeniza, będąca fascynującą fuzją jazzu z muzyką hiszpańską, co było pomysłem pionierskim w tamtych czasach i do dziś brzmi bardzo świeżo. W kolejnych, krótszych kompozycjach o żartobliwych tytułach zespół sprawdza się wplatając do jazzu polski folklor, muzykę cyrkową, melancholijny blues, rozszalały walczyk czy niekonwencjonalne funky.

Cezary Gumiński
WARNER/WARNER

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu