POLISH JAZZ QUARTET

Meets Studio M-2

Meets Studio M-2

Wykonanie

Nagranie

Kto jak kto, ale jazzmani na czasy PRL-u narzekać nie powinni, nawet za głębokiego Gomółki dyrygent Bogusław Klimczuk z powodzeniem zrealizował ambitny projekt. Przy Polskim Radiu utworzył big-band Studio M-2, którego celem było nagrywanie lekkiej muzyki ilustracyjnej na potrzeby trzech programów PR.

Klimczuk zaprosił do współpracy grono kompozytorów i aranżerów, którzy występowali także w roli solistów. Z czasem okazało się, że prym wiodą jazzmani, a szlak przetarł im Jan "Ptaszyn" Wróblewski ze swoim Polish Jazz Quartet - świetnym zespołem o międzynarodowej renomie. Saksofoniście towarzyszyli: pianista Wojciech Karolak, perkusista Andrzej Dąbrowski i kontrabasista Juliusz Sandecki.

Głównymi jazzowymi aranżerami byli Ptaszyn i Karolak. - Razem z Wojtkiem co chwilę wpadaliśmy na nowe pomysły, szukaliśmy nowych brzmień i dryfowaliśmy coraz odważniej od muzyki lekkiej w stronę jazzu - wspomina Ptaszyn.

Aranżacje stały się tak wymagające, że w nagraniach z lat 1964-66 wziął udział cały Polish Jazz Quartet. Ciekawe są tytuły kompozycji: "Mordobicie pod Jaszczurami", "Ousideria" czy "Portugalczyk Ostinati". Są też polskie standardy: "Salem alejkum" Warsa i "Nietoperze" Gordona. Słucha się ich z nostalgią i uznaniem dla kunsztu polskich jazzmanów.

Marek Dusza
GAD RECORDS

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu