NUCLEUS

Elastic Rock

Elastic Rock

Wykonanie

Nagranie

Niniejsza płyta z 1970 r. stała się kultową w Polsce w niezwykłych okolicznościach. Została wydana przez ofi cynę Vertigo, której logo stanowił kolisty układ zebr hipnotyzujący słuchacza podczas obrotu płyty.

Natrafili na album fani napaleni na kolekcjonowanie angielskich progresywnych grup rockowych, jak Colosseum czy Black Sabbath (wydanych też na Vertigo). Jednakże niemal każdy, kto przypadkowo posłuchał "Elastic Rock", ulegał jego magii. Dopiero później okazało się, że formacja Nucleus wygrała w prestiżowym festiwalu w Montreux, a pomysłu na nową formę wypowiedzi gratulował im sam Roland Kirk.

W USA prominentni jazzmani (jak Miles Davis) eksperymentowali już intensywnie z łączeniem jazzu i rocka, ale Nucleus prowadzony przez wizjonera Iana Carra (trąbka) zaproponował całkiem odmienne podejście, nasączone typowo angielską melancholią. Zerwano z klasycznym podziałem: temat-solówki- temat, zręcznie wpleciono powracający motyw, finezyjnie scalono partie improwizowane i aranżowane, a krótkie utwory zintegrowano w bloki. Uzyskano w ten sposób unikalną i narkotyzującą aurę. Ukazała się właśnie limitowana (500 egzemplarzy) reedycja albumu, na którym, o ile się dało, oddano wszelkie subtelności brzmienia.

Cezary Gumińki
TAPESTRY RECORDS

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu