Elastic Rock

NUCLEUS
Elastic Rock

Jazz / rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niniejsza płyta z 1970 r. stała się kultową w Polsce w niezwykłych okolicznościach. Została wydana przez ofi cynę Vertigo, której logo stanowił kolisty układ zebr hipnotyzujący słuchacza podczas obrotu płyty.

Natrafili na album fani napaleni na kolekcjonowanie angielskich progresywnych grup rockowych, jak Colosseum czy Black Sabbath (wydanych też na Vertigo). Jednakże niemal każdy, kto przypadkowo posłuchał "Elastic Rock", ulegał jego magii. Dopiero później okazało się, że formacja Nucleus wygrała w prestiżowym festiwalu w Montreux, a pomysłu na nową formę wypowiedzi gratulował im sam Roland Kirk.

W USA prominentni jazzmani (jak Miles Davis) eksperymentowali już intensywnie z łączeniem jazzu i rocka, ale Nucleus prowadzony przez wizjonera Iana Carra (trąbka) zaproponował całkiem odmienne podejście, nasączone typowo angielską melancholią. Zerwano z klasycznym podziałem: temat-solówki- temat, zręcznie wpleciono powracający motyw, finezyjnie scalono partie improwizowane i aranżowane, a krótkie utwory zintegrowano w bloki. Uzyskano w ten sposób unikalną i narkotyzującą aurę. Ukazała się właśnie limitowana (500 egzemplarzy) reedycja albumu, na którym, o ile się dało, oddano wszelkie subtelności brzmienia.

Cezary Gumińki
TAPESTRY RECORDS

Audio - grudzień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tym razem nietrudno wskazać najważniejszy test numeru - to porównanie pięciu wzmacniaczy zintegrowanych, w cenie 7000–9000 zł. Pokazują nie tylko swoją własną kondycję, ale też dobrze demonstrują zmiany wśród ogółu wzmacniaczy. Każdy ma na pokładzie DAC-a, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj