Elastic Rock

NUCLEUS
Elastic Rock

Jazz / rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Niniejsza płyta z 1970 r. stała się kultową w Polsce w niezwykłych okolicznościach. Została wydana przez ofi cynę Vertigo, której logo stanowił kolisty układ zebr hipnotyzujący słuchacza podczas obrotu płyty.

Natrafili na album fani napaleni na kolekcjonowanie angielskich progresywnych grup rockowych, jak Colosseum czy Black Sabbath (wydanych też na Vertigo). Jednakże niemal każdy, kto przypadkowo posłuchał "Elastic Rock", ulegał jego magii. Dopiero później okazało się, że formacja Nucleus wygrała w prestiżowym festiwalu w Montreux, a pomysłu na nową formę wypowiedzi gratulował im sam Roland Kirk.

W USA prominentni jazzmani (jak Miles Davis) eksperymentowali już intensywnie z łączeniem jazzu i rocka, ale Nucleus prowadzony przez wizjonera Iana Carra (trąbka) zaproponował całkiem odmienne podejście, nasączone typowo angielską melancholią. Zerwano z klasycznym podziałem: temat-solówki- temat, zręcznie wpleciono powracający motyw, finezyjnie scalono partie improwizowane i aranżowane, a krótkie utwory zintegrowano w bloki. Uzyskano w ten sposób unikalną i narkotyzującą aurę. Ukazała się właśnie limitowana (500 egzemplarzy) reedycja albumu, na którym, o ile się dało, oddano wszelkie subtelności brzmienia.

Cezary Gumińki
TAPESTRY RECORDS

Audio - październik 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Od głośników bezprzewodowych za 3 tysiące do high-endowych kolumn za 30 tysięcy; od amplitunerów wielokanałowych za 3 tysiące do wzmacniaczy lampowych za 30 tysięcy... Każdemu polecamy dokładnie to, czego szuka i na co go stać, a wszystkim - dobre testy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio