A Humdrum Star

GOGO PENGUIN
A Humdrum Star

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie

Jeśli trio The Bad Plus było amerykańską odpowiedzią na nowatorskie działania szwedzkiego zespołu e.s.t., to GoGo Penguin jest brytyjską odpowiedzią na nowojorczyków.

Trio z Manchesteru kontynuuje ideę grupowej kreacji muzyki i zespołowej improwizacji, jaką wypracowali Szwedzi. Używa też elektryki, nie mylić z elektroniką, dającą ciekawe efekty brzmieniowe. Już debiutanckim, wydanym w 2012 r. albumem "Fanfares" zwrócili uwagę krytyków na oryginalne podejście do jazzu, adaptując elementy minimalizmu, ambientu i electro. Druga płyta "v2.0" była nominowana do nagrody Mercury i otworzyła zespołowi drogę do kontraktu z Blue Note Records na trzy albumy.

Pierwszy "Man Made Object" spowodował lawinowe zainteresowanie festiwali na całym świecie, także w USA. Drugi "A Humdrum Star" potwierdza, że trzech młodych jazzmanów z Manchesteru gra oryginalny, nowoczesny jazz trafiający do młodych słuchaczy. 

Album Gogo Penguin otwiera temat "Prayer" w duchu tria e.s.t. Może to nawet modlitwa za Esbjorna Svenssona. Charakterystyczny pogłos fortepianu Chrisa Illingwortha, mocne funkowe akordy kontrabasu Nicka Blacka i intensywny, gęsty rytm perkusji Roba Turnera zdominowały utwór "Raven". GoGo Penguin brzmią jak house’owy zespół grający jazz. I to się bywalcom klubów podoba.

Grzegorz Dusza
BLUE NOTE/UNIVERSAL

Audio - kwiecień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Mimo zmian na rynku i pojawiania się nowych kategorii urządzeń, wzmacniacze stereofoniczne zachowują mocną pozycję. Pięć modeli w przystępnej cenie 2000 zł tworzy ciekawy wybór, a przede wszystkim udostępnia przyzwoitą moc i jakość dźwięku. Znamienne dla ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj