Krakowski pianista Joachim Mencel przygotowywał się do tego projektu kilka lat. Najpierw stworzył jazzowe kompozycje inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Tak powstały: dwa polonezy, oberek, kujawiak, mazurek i krakowiak oraz dwa tańce obecne na terenie dawnej Polski - karpacka kołomyjka i węgierski czardasz.
Sam pomysł zapożyczył od Chopina, który na kanwie tematów ludowych tworzył kompozycje o klasycznym charakterze. W pierwszej wersji pianista napisał jazzowe aranżacje na nonet z udziałem pięciu instrumentów dętych.
Joachim Mencel zapragnął uzyskać brzmienie muzyki tradycyjnej i stworzyć fuzję muzyki etnicznej z jazzową. By osiągnąć efekt ludowej autentyczności, nauczył się grać na lirze korbowej, a do zespołu zaangażował skrzypaczkę Weronikę Plutecką. Reszta zespołu to młodzi jazzmani: gitarzysta Szymon Mika, kontrabasista Paweł Wszołek i perkusista Szymon Madej.
Warto przysłuchać się solówkom laureata I nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015). Mika wzbogaca album "Artisena" swoimi wyrafinowanymi solówkami, a jego gitara zachwyca bogatym w niuanse brzmieniem. Zaś w grze lidera słychać indywidualny, romantyczny styl, ale i fascynację Chopinem. To ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają nowatorskich połączeń jazzu z polskim folklorem.
Marek Dusza
FOR TUNE