JOACHIM MENCEL QUINTET Artisena

Artisena
Wykonanie
Nagranie

Krakowski pianista Joachim Mencel przygotowywał się do tego projektu kilka lat. Najpierw stworzył jazzowe kompozycje inspirowane polskimi tańcami ludowymi. Tak powstały: dwa polonezy, oberek, kujawiak, mazurek i krakowiak oraz dwa tańce obecne na terenie dawnej Polski - karpacka kołomyjka i węgierski czardasz.

Sam pomysł zapożyczył od Chopina, który na kanwie tematów ludowych tworzył kompozycje o klasycznym charakterze. W pierwszej wersji pianista napisał jazzowe aranżacje na nonet z udziałem pięciu instrumentów dętych.

Joachim Mencel zapragnął uzyskać brzmienie muzyki tradycyjnej i stworzyć fuzję muzyki etnicznej z jazzową. By osiągnąć efekt ludowej autentyczności, nauczył się grać na lirze korbowej, a do zespołu zaangażował skrzypaczkę Weronikę Plutecką. Reszta zespołu to młodzi jazzmani: gitarzysta Szymon Mika, kontrabasista Paweł Wszołek i perkusista Szymon Madej.

Warto przysłuchać się solówkom laureata I nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015). Mika wzbogaca album "Artisena" swoimi wyrafinowanymi solówkami, a jego gitara zachwyca bogatym w niuanse brzmieniem. Zaś w grze lidera słychać indywidualny, romantyczny styl, ale i fascynację Chopinem. To ciekawa propozycja dla tych, którzy szukają nowatorskich połączeń jazzu z polskim folklorem.

Marek Dusza
FOR TUNE

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu