FLORIAN WEBER

Lucent Waters

Lucent Waters

Wykonanie

Nagranie

Po uwiecznionym na płycie duecie z Markusem Stockhausenem to kolejny album oficyny ECM firmowany przez utalentowanego niemieckiego pianistę. Tym razem Weber rozszerzył skład do kwartetu.

Liryczny trębacz Ralph Alessi (dysponujący niezwykle czystym tonem) zastąpił bardziej wyrazistego Stockhausena. Pojawiła się doświadczona kontrabasistka Linda May Han Oh emanująca wyszukanym brzmieniem instrumentu oraz wyjątkowo subtelnie akcentujący asymetryczną rytmikę perkusista Nasheet Waits.

Owiany impresjonistycznym tchnieniem repertuar napisał Florian Weber i trzymając się tego klimatu partie improwizowane zostały konsekwentnie rozwijane zarówno przez lidera, jak i pozostałych muzyków. Fortepianowe frazy posiadającego klasyczne wykształcenie lidera cechuje krystaliczny ton i stonowana ekspresja, natomiast Alessi swym świetlistym brzmieniem i żwawszą narracją wydaje się, jakby chciał raz po raz wymknąć się z ram przyjętej konwencji.

Materia muzyczna płyty "Lucent Waters" ma zgodnie z tytułem odzwierciedlać transparentność wody, która może - jak w większości utworów - płynąć nieśpiesznie, ale też jak w górskim potoku - nabierać intrygującej turbulencji. Melancholijny nastrój całości płyty celnie komplementuje audiofilska jakość nagrania.

Cezary Gumiski
ECM/UNIVERSAL

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu