Lucent Waters

FLORIAN WEBER
Lucent Waters

Cool Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Po uwiecznionym na płycie duecie z Markusem Stockhausenem to kolejny album oficyny ECM firmowany przez utalentowanego niemieckiego pianistę. Tym razem Weber rozszerzył skład do kwartetu.

Liryczny trębacz Ralph Alessi (dysponujący niezwykle czystym tonem) zastąpił bardziej wyrazistego Stockhausena. Pojawiła się doświadczona kontrabasistka Linda May Han Oh emanująca wyszukanym brzmieniem instrumentu oraz wyjątkowo subtelnie akcentujący asymetryczną rytmikę perkusista Nasheet Waits.

Owiany impresjonistycznym tchnieniem repertuar napisał Florian Weber i trzymając się tego klimatu partie improwizowane zostały konsekwentnie rozwijane zarówno przez lidera, jak i pozostałych muzyków. Fortepianowe frazy posiadającego klasyczne wykształcenie lidera cechuje krystaliczny ton i stonowana ekspresja, natomiast Alessi swym świetlistym brzmieniem i żwawszą narracją wydaje się, jakby chciał raz po raz wymknąć się z ram przyjętej konwencji.

Materia muzyczna płyty "Lucent Waters" ma zgodnie z tytułem odzwierciedlać transparentność wody, która może - jak w większości utworów - płynąć nieśpiesznie, ale też jak w górskim potoku - nabierać intrygującej turbulencji. Melancholijny nastrój całości płyty celnie komplementuje audiofilska jakość nagrania.

Cezary Gumiski
ECM/UNIVERSAL

Audio - luty 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zgodnie z zapowiedzią - druga część cyklu testów zespołów głośnikowych, a w niej pięć kolumn wolnostojących w zakresie 3600-3900 zł (za parę), konstrukcje jeszcze względnie niedrogie, a brzmienia - czasami już niezwykłe. Dla miłośników analogu test najlepszego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj