DINO SALUZZI

Albores

Albores

Wykonanie

Nagranie

Latynosi uwielbiają opowiadać historie, co wiedzą miłośnicy literatury, ale znajdziemy też muzyków, którzy mają dar tworzenia epickiej narracji. Jednym z najznakomitszych jest bandoneonista z Argentyny, Dino Saluzzi, co udowodnił solowymi albumami: "Kultrum" (1982) i "Andina" (1988) już na początku swej międzynarodowej kariery.

Inspiracją dla niekończących się opowieści Dina Saluzziego są historie własne i zasłyszane. Tak jak jego ulubiony autor Jorge Luis Borges łączy wspomnienia z filozofi cznymi rozważaniami, medytując tworzy własny świat dźwięków, których urok i tajemnica tkwi w niezwykłej melodyce.

Pomiędzy lutym a czerwcem 2019 r. we własnym Saluzzi Music Studio w Buenos Aires nagrał pierwszy od ponad 30 lat solowy album z własnymi utworami. "Adios Maestro Kancheli" poświęcił pamięci gruzińskiego kompozytora.

To modlitwa, w której łączy się z Kanchelim ponad szczytami Andów i Kaukazu, w surowej naturze gór odnajduje subtelne uczucia i głos swego serca, co najlepiej słychać w "Intimo".

Charakterystyczny dla kultury iberoamerykańskiej smutek i nostalgię znajdziemy w kompozycjach "La Cruz del Sur" i "Ausencias", zaś radosne nuty słychać w "Ficcion". W "Don Caye - Variaciones sobre obra de Cayetano Saluzzi" dziękuje ojcu za dźwięki, które nadały sens jego życiu. Muzyka do medytacji.

Marek Dusza
ECM/Universal

INNE PŁYTY AUTORA
El Encuentro
Jazz
El Encuentro
Ambicją każdego improwizującego muzyka jest napisanie i wykonanie dzieła o charakterze poważnym, choć lepiej nazwijmy je współczesnym. Dino Saluzzi dał się poznać jako kontynuator idei Astora Piazzolli i jego tango nuevo. Bliższy był jednak korzeniom tej muzyki, jej ludycznemu przeznaczeniu.
GATUNKI MUZYKI
Newsletter image
NEWSLETTER
Subskrybuj,
pobierz e-wydanie AUDIO,
bądź na bieżąco
Close icon
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio marzec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu