PROTOMARTYR

Formal Growth In The Desert

Formal Growth In The Desert

Wykonanie

Nagranie

Protomartyr na swoim szóstym albumie konsekwentnie wskrzesza surowe post punkowe brzmienie, jakby żywcem wzięte z przełomu lat 70. i 80. Wzorem dla zespołu są z pewnością tacy wykonawcy, jak Magazine, Wire, Pere Ubu, The Birthday Party, Bauhaus i Joy Division.

Kwartet z Detroit zatapia się w surowych brzmieniach, nie dając słuchaczowi zbyt wiele nadziei. Wokal czy raczej melodeklamacje Joeya Caseya brzmią wyjątkowo posępnie.

Wtóruje mu w tym gitarzysta Greg Ahee, który dwoi się i troi, by wytworzyć odpowiednio intrygujące tło. Na szczęście nie częstuje nas wyłącznie brudnymi sprzężeniami charakterystycznymi dla punku i nowej fali.

Nie brakuje mu wyobraźni w wymyślaniu wyrazistych riffów. Ważnym elementem muzyki jest stopniowanie dynamiki w obrębie tego samego utworu, by – jak wyjaśnia Ahee – wszystko to, co dzieje się w piosence, było jak film fabularny. Dopełnieniem tej mocno brzmiącej muzyki jest sekcja rytmiczna, która podkreśla dramatyzm i dynamikę piosenek.

Joe Casey pozostawia jednak w swoich tekstach małe światełko w tunelu. Mówi, że mimo wszystko trzeba żyć dalej, nawet jeśli wydaje się to niemożliwe. W końcu trzeba mieć w sobie odrobinę ironii i nie traktować wszystkiego śmiertelnie poważnie.

Grzegorz Dusza
Domino/Sonic

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu