YAMAHA RX-V863

YAMAHA
RX-V863

Amplitunery AV

Yamaha RX-V863 jest samcem alfa w stadzie najnowszych, podstawowych amplitunerów Yamahy. Muszą one być wymieniane co najmniej raz do roku, stąd też właśnie tam najszybciej trafiają przeróżne nowinki techniczne, których mogą nie mieć nawet droższe, "wyższe", ale starsze modele.

Siedem końcówek mocy to standard w amplitunerach tego zakresu cenowego, wspierany dodatkowo przez dekodery HD pracujące w formacie 7.1. Znamy jednak alternatywne sposoby wykorzystania dwóch końcówek mocy, wykraczających poza podstawowy format 5.1. Yamaha proponuje w tym zakresie nawet więcej niż konkurenci. Dwa uwolnione kanały możemy wykorzystać do zasilenia kolumn głównych w trybie bi-amping, poprowadzenia sygnału do drugiej strefy, podłączenia drugiej pary zestawów przednich lub też, co właśnie wyróżnia Yamahę, uruchomienia dodatkowych frontów w trybie Presence.

System od lat propagowany przez producenta ma za pomocą specjalnych procesorów DSP rozszerzać przednie pole dźwiękowe. Yamaha ma dla nas także firmowy pakiet Cinema DSP z bogatym programem efektów przestrzennych. Amplituner wyposażony został w system automatycznej kalibracji YPAO, odpowiedzialny za ustawienie wszystkich parametrów surround. Cennym ułatwieniem codziennej obsługi jest firmowy system szybkiego wyboru Scene. Tylny panel zasługuje na pochwałę nie tylko z racji bogactwa złącz, ale też ich logicznego pogrupowania. Liczba gniazd wideo jest w pełni wystarczająca, do standardu "trzy wejścia oraz jedno wyjście" w ramach HDMI oraz komponentu już się przyzwyczailiśmy. Słabsze standardy kompozytu i S-Video reprezentowane są nawet przez liczniejszy zespół (5 wejść i 3 wyjścia). Za podłączeniami kryją się rozbudowane układy obróbki sygnału, słabsze formaty mogą być konwertowane na lepsze i wysyłane do podłączonego monitora. Gdybyśmy chcieli wykonać odwrotną operację, także nie będzie z tym problemu.

W gotowości do pracy jest nie tylko deinterlacer, ale także skaler do 1080p. Dźwięk z odtwarzacza Blu-ray lub DVD popłynie portem HDMI, jeśli jednak nasze źródło ma tylko starsze złącza cyfrowe (elektryczne lub optyczne), również ono będzie mogło zostać podłączone. Analogowe wejście wielokanałowe wydaje się mieć postać 5.1, ale można je rozszerzyć do pełnego 7.1, wykorzystując zdefiniowaną parę RCA z wybranego wejścia stereo. Wyjście ma już ?gotową? postać 7.2 (są więc dwa gniazda dla subwooferów). Wśród siedmiu par RCA jedno obsługuje przedwzmacniacz gramofonowy. Oprócz wyzwalaczy i portów zdalnego sterowania wyposażenie uzupełnia wielopinowy slot rozszerzeń, np. dla stacji dokującej iPoda, ale nie tylko, można bowiem podłączyć tam przystawkę do bezprzewodowej transmisji Bluetooth. Yamaha umożliwia uruchomienie zdalnej strefy z sygnałami nisko- lub wysokopoziomowymi. Wśród opcji konfiguracyjnych na uwagę zasługuje selektor impedancji. Wprawdzie przełącznik nosi oficjalne oznaczenie 8 / 6 omów, to jednak w tej drugiej pozycji dopuszczalne jest podłączenie przednich kolumn czteroomowych, pozostałe muszą mieć min. 6 omów.

Design Yamahy nie zmienił się tak wyraźnie jak u konkurentów, wciąż podstawowymi cechami pozostają charakterystyczny bursztynowy display oraz tytanowy front (dostępna jest także wersja srebrna i czarna). Układy obróbki sygnału kumulują się w pobliżu tylnej ścianki, co jest podyktowane koniecznością pozostawienia wolnej przestrzeni wokół końcówek mocy oraz radiatora. Końcówki mocy wykorzystują pary tranzystorów Sankena.

Odsłuch

Yamaha RX-V863 to amplituner w zebranej stawce najbardziej rozrywkowy, grający dźwiękiem przede wszystkim swobodnym, żywym i dynamicznym, jakby nie wstydzącym się swoich niedoskonałości i ograniczeń. Już Harman grał szybko, z przytupem, jednak tam więcej było dyscypliny, zwłaszcza w zakresie niskich tonów. Z kolei Denon potrafił zaimponować niskim, rozłożystym basem, ale był częścią innej całościowej kompozycji ? cieplejszej, łagodniejszej. U Yamahy niskie rejestry mają dobre nasycenie i rozciągnięcie, jednocześnie są gotowe do zrywów i uderzeń ? na pewno silniejszych niż u Marantza, który też szukał kompromisu, ale znalazł go w dokładniejszym, spokojniejszym odtworzeniu tego zakresu. Yamaha potrafi wpisać się w rytmiczną akcję muzyczną, ale na pewno doda jej energii, a nie podkręci tempo.

W kinie brzmienie może być jeszcze cięższe, ale to w większości sytuacji głównie efekt pracy subwoofera. Środek pasma jest ściśle związany z niskimi tonami, brak zawahania owocuje tu nadaniem dźwiękom dużych wymiarów, co z kolei często okazuje się bardzo efektowne i wcale nie rzadziej naturalistyczne ? gdy zapala silnik samochodu, słyszymy nie tylko bulgot, ale też agresywne wrrr... puls, wibracje, wykop, to Yamaha lubi najbardziej. Wokale są wysunięte do przodu, nie krzykliwe, lecz obszerne i odważne. Na tym tle góra pasma ma mniej inicjatywy, nie wyostrza przekazu, ale nie odstaje ? daje dobrą porcję dość różnorodnego detalu. Nie rafinada, ale dobra zabawa ? to dewiza RX-V863.

Radosław Łabanowski

Parametry

YAMAHA RX-V863

 • Produkowany Tak
 • Rodzaj Amplitunery
 • Ilość końcówek 7
 • Moc8 [W] 2K 153
 • Moc4 [W] 2K 91
 • Wejścia / wyjścia video HDMI/komp
 • Skaler 1080p
 • Dekodery surround DD-TrueHD, DTS HD MA, DD, DD Plus, DD EX, DTS, DTS ES, DTS Neo:6, DPLI

Laboratorium

Marantz atakuje wysoką mocą wyjściową, każdy z kanałów może wygenerować aż 145 W mocy, oczywiście nie wszystkie na raz, jednak wydajność zasilacza i tak jest imponująca. W stereo mamy 2 x 135 W, nie każdy wzmacniacz zintegrowany w cenie SR5003 może się pochwalić takim potencjałem, w trybie pięciokanałowym urządzenie pokonuje całą konkurencję, dostarczając aż 5 x 80 W. W gąszczu układów ciężko było wyeliminować szum, ale S/N na poziomie 81 dB to całkiem nieźle, dynamika sięga 103 dB.

Pasmo przenoszenia (rys.1) pokrywa zakres 10 Hz do 100 kHz ze spadkami odpowiednio -0,6 dB oraz -2,3 dB. Spektrum z rys.2 prezentuje niewielki udział zniekształceń harmonicznych, ograniczają się one praktycznie do drugiej, trzeciej i piątej o poziomach odpowiednio -85 db i -86 dB oraz -87 dB. Kolejne nieparzyste leżą już znacznie poniżej -90 dB. Niskie zniekształcenia (THD+N < 0,1%) można prześledzić na rys.3, z którego odczytamy odpowiadające im przedziały mocy, od 0,8 W do 129 W.

Podstawowe dane

 • 3 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Znany design Yamahy, niezmienna staranność wykonania obudowy, procesory wideo Analog Devices.
 • Laboratorium: Bardzo niskie zniekształcenia i szum, szerokie pasmo przenoszenia. Wysoka moc w stereo, przyzwoita w kinie. Oficjalnie pracuje z 4 omami, ale z gorszymi efektami niż przy 8 omach.
 • Brzmienie: Swobodne, obfite, o dużej skali i nasyceniu. Muskularny bas, szczegółowa góra.
MARANTZ SR6013

MARANTZ
SR6013

Cena: 5 000 zł

YAMAHA RX-A1080

YAMAHA
RX-A1080

Cena: 6 600 zł

DENON AVR-X4500H

DENON
AVR-X4500H

Cena: 6 000 zł

YAMAHA RX-V685

YAMAHA
RX-V685

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
RX-V685

YAMAHA RX-V685

Podstawowa seria Yamahy, a więc urządzenia RX-V, nie tracą na znaczeniu, chociaż występują w towarzystwie coraz liczniej...