Jak wszystkie amplitunery tego testu, Denon AVR-X3200W został wyposażony w dekoder Dolby Atmos. W instrukcji znajdujemy informacje, że może obsługiwać nawet kilka par głośników Atmos. Jak? Zastanawiam się, bo końcówek mocy jest siedem.
Wzmacniacze kanałów tylnych efektowych (Surround Back) przekierowuje się na kanały Atmos: sufitowe (trzy możliwości lokalizacji), przednie lub przednie górne. Z jednej strony przychodzi refleksja, że przydałoby się więcej wzmacniaczy, by obsłużyć jednocześnie np. sufitowe i dodatkowe przednie, z drugiej zaś - ileż można tych głośników mieć?
Denon zapowiada także przestrzenność 3D (czyli z głośnikami na suficie) w wersji DTS:X, obiecując, że upgrade procesora (zapewne przez sieć) będzie możliwy do końca 2015.
Denon AVR-X3200W - złącza
Urządzenie ma osiem wejść HDMI i dwa wyjścia. Wszystkie akceptują i transmitują sygnał 4K z największą liczbą informacji (4:4:4). Procesory wizyjne potrafią upskalować sygnały wejściowe do rozdzielczości 4K. Jedno z wyjść HDMI ma kanał zwrotny (ARC). Drugie nie ma, ale za to może zostać przekierowane do zasilania wizją drugiej strefy.
O ile klasyczna, dźwiękowa strefowość wydaje się dzisiaj przeżytkiem, to możliwość oglądania dodatkowego źródła w drugim pomieszczeniu jest bardzo kusząca. Jedyny kłopot będziemy mieli ze sterowaniem amplitunera z drugiego pomieszczenia.
W instrukcji jest do tego rysunek, ale nic z niego nie wynika. Zatem przed wyburzeniem ściany dla HDMI do drugiego pokoju, warto wypytać miejscowego dealera o szczegóły. Do sterowania przez zewnętrzny procesor można użyć złącza RS232.
Amplituner nie ma wyjść kompozytowych, choć w erze wszechobecności HDMI nie będzie to problemem. Jest kilka wejść liniowych audio (niestety nie ma wejścia phono), jest też komplet (7.2) wyjść z procesora (gdybyśmy chcieli podłączyć zewnętrzne końcówki mocy do którychkolwiek kanałów).
Podłączenie LAN/ WLAN jest standardowe, czyli amplituner jest skomunikowany z routerem, podobnie jak inne urządzenia w sieci. W zakresie obsługi jest oczywiście radio internetowe, a także serwis Spotify.
Czytaj również: Denon AVR-X2300W
Odczytywane formaty
Denon AVR-X3200 odczyta pendrajwy, dyski twarde (FAT 16/32) oraz całą gamę urządzeń Apple, które można obsługiwać przez USB. Denon będzie mógł też pełnić rolę odtwarzacza strumieniowego, protokół DLNA gwarantuje kompatybilność z sieciowymi urządzeniami NAS, a także komputerami (z odpowiednim oprogramowaniem).
Producent podaje, że mogą zdarzyć się specyficzne sytuacje, w których z powodu zasilania, urządzenia zewnętrzne włączane przez USB nie będą obsługiwane. Są to jednak przypadki sporadyczne, a wobec powszechnej tendencji, by dyski twarde lokować w ramach zewnętrznych urządzeń sieciowych, problem nie wydaje się dokuczliwy. Rola USB ogranicza się coraz częściej do obsługi odtwarzaczy przenośnych.
Amplituner ma również komplet układów dekodujących dla formatów Flac, Alac a także DSD. Użytkownicy urządzeń Apple mają do dyspozycji AirPlay.
Wszechstronność komunikacji sieciowej wykorzystano projektując aplikację sterującą dla smartfonów i tabletów. Obsługa jest intuicyjna i szybka. Wirtualny pilot to jednak nie jedyna możliwość.
Denon dołącza do swego amplitunera również znakomity tradycyjny sterownik, który jest mały, ma niewielką liczbę dużych przycisków, działających bardzo pewnie. W komplecie jest też mikrofon kalibrujący wraz małym statywem.
Ze względu na dopuszczenie do obsługi obciążeń 4-omowych, i wydzielaną na nich bardzo wysoką moc (patrz laboratorium), kwestia odprowadzania ciepła jest w Denonie X3200W poważna i wymagała wykonania otworów wentylacyjnych na niemal całej powierzchni górnej pokrywy, a nawet rozszerzenia szczelin na ścianki boczne.
Górny element obudowy stał się tym samym podatny na wibracje, czemu zapobieżono za pomocą kostek-tłumików ulokowanych na styku głównego szkieletu chassis i górnej płyty. Na radiatorze zainstalowano siedem par tranzystorów wyjściowych marki Sanken, stopnie wyjściowe bazują niemal w całości na elementach dyskretnych. Podstawą sekcji wideo jest, tak jak u Marantza, tandem układów Analog Devices, ADV8003 - skaler wideo 4K oraz ADV7850 - generator grafiki ekranowej.
Czytaj również: Denon Heos Amp HS2
Sekcja audio
Denon AVR X3200W ma również bardzo nowoczesną sekcję audio, a na jej czele pojedynczy procesor DSP Cirrus Logic CS49844, dekodujący wszystkie sygnały surround, wraz z Dolby Atmos i DTS X.
Ten ostatni standard ma zostać dopiero uruchomiony pod koniec roku - wraz z nadchodzącą aktualizacją oprogramowania sterującego - jednak patrząc na specyfikację układu Cirrus Logic, można przypuszczać, że to nie on, ale inne kwestie natury techniczno-marketingowej stały za taką decyzją.
Podobnie jak w Maranzu, konwersją audio z formatu cyfrowego na analogowy zajmują się dwa układy Texas Instruments - wielokanałowy PCM1690 oraz dwukanałowy PCM5100.
Odsłuch
W konfiguracji stereofonicznej - muzycznej - zwraca uwagę soczystość brzmienia, siła przekazu i solidne fundamenty. Dźwięki średnicy są na tyle mocne, że chwilami pojawia się wrażenie dominacji tego zakresu. Jest to jednak odczuwalne w odniesieniu do niektórych instrumentów, bo już wokalom taki profil średnicy perfekcyjnie służy.
Bas jest idealnie spasowany ze średnicą. Niskich tonów jest dokładnie tyle, by móc tworzyć wrażenie potęgi wtedy, gdy to potrzebne, ale nie wgniatają nieustannnie w fotel; fani elektronicznego basu mogą nie być do końca usatysfakcjonowani.
Soczystość średnicy nieco rozmazuje czytelność informacji podczas słuchania dużych składów, jednak najczęściej Denon dobrze radzi sobie z przestrzennością, głosy oraz instrumenty mają swoje miejsca. Sporo życia i jednocześnie finezji pokazują wysokie tony, rozdzielcze i błyszczące, ale unikające metaliczności.
Generalnie charakter brzmienia poznany w stereo jest także reprezentowany w ustawieniu wielokanałowy. Jest jednak jedna istotna różnica - bas. Niskie tony odtwarzane przez subwoofer mogą być (bo zależy to oczywiście od regulacji i jakości subwoofera) bardzo rozłożyste, głębokie i mocne.
Soczystość średnicy nie ustępuje, co mimo wspomnianych zastrzeżeń do precyzji robi pozytywne wrażenie, a nawet jest potrzebne w sytuacji, gdy bardziej ofensywna staje się góra, ale tym razem z nieco gorszą selektywnością niż w stereo.
- Końcówki mocy: 7
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, Dolby True HD, Dolby Digital Plus, Dolby HD, - Dolby Surround, DTS:X Ready, DTS-HD High Resolution Audio, DTS-HD Master Audio, DTS-EX Matrix 6.1, DTS-ES Discrete 6.1, DTS Surround, DTS, DTS 96/24, DTS Express, DTS Neutral:X
- Konwerter wideo tak
- Skaler obrazu 4K
- Wejścia wideo 8 x HDMI, 2 x komponent,3 x kompozyt
- Wyjścia wideo 2 x HDMI
- Wej./wyj. analogowe audio 5 x RCA /-
- Wej. podręczne USB, HDMI - USB 1 x przód - Wej. gramofonowe nie
- Wyj. na subwoofer 2 x
- Wej. na zewnętrzny dekoder nie
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy 5.2
- Wej. cyfrowe 2 x coax., 2 x opt.
- Wyj. cyfrowe nie
- Wyj. słuchawkowe tak
- Zaciski głośnikowe zakręcane
- Pilot uniwersalny nie
- iPOD/iPhone/iPad USB, AirPlay
- Funkcje strumieniowe DLNA, serwisy muzyczne, radio internetowe
- Flac 24/192 kHz
- DSD 2,8MHz
- Obsługa II strefy HDMI, wyj. głośnikowe, RCA
- Komunikacja LAN, WLAN, BT
Grzegorz Rogóż