DENON AVR-X2300W

DENON
AVR-X2300W

Amplitunery AV

Denon rozpoczął już tegoroczną wymianę amplitunerów, wprowadzając do sprzedaży trzy modele: AVR-X3300W, AVR-X2300W oraz AVR-X1300W. Testujemy środkowy model, który trafił do nas, zanim jeszcze pojawił się w regularnej sprzedaży.

Odsłuch

Niezależnie od głodu emocji i szacunku do rzetelności, zwyczajnie lubię urządzenia grające przyjemnie, nienapadające na mnie ani niewymagające skupienia i dociekania, co w nich jest szczególnie wartościowego. Denon AVR-X2300W tak właśnie gra - od początku łatwo, wdzięcznie i dźwięcznie, raczej jasno, ale w tym rozjaśnieniu nie ma ostrości i drapieżności, lecz optymizm i lekkość.

Nawiasem mówiąc, testowany przez nas niedawno AVR-X4200W miał podobne brzmienie. W otwartości wersji dwukanałowej dobra analityczność szła w parze z niezłą dynamiką. Wszystkie dźwięki były wyraźnie, ale i we właściwych proporcjach. Można wyłowić nawet drobne szczegóły, lecz nie będą one pływały na wierzchu; co było ciche i krótkie, takie pozostanie, nie wszystkie detale będą błyszczały.

Pewną masę tworzy średnica, ale tutaj łagodność zwycięża z agresywnością, zwalniając nas ze słuchania metaliczności, sama góra pasma jest jednak swobodna i dobrze doświetlająca. Bas dobrze z tym koresponduje, jest raczej miękki, ale niepogrubiony, nie obciąża dźwięków średniotonowych, nadąża za akcją.

Producent zastosował nowy moduł komunikacji WLAN, wspierający transmisję na częstotliwości 5 GHz.

Producent zastosował nowy moduł komunikacji WLAN, wspierający transmisję na częstotliwości 5 GHz.

Ataki nie są huraganowe, Denon AVR-X2300W nie wybucha i nie dymi, ale szyb - ko i zwinnie prześlizguje się pomiędzy dźwiękami i klimatami, podając zmiany dynamiczne jakby ze znieczuleniem. W trybie wielokanałowym efekty specjalne uderzały w słuchacza dużo mocniej, ale nadal ważniejszą metodą przekazywania emocji była elastyczność, a nie jazgotliwość.

Bazą pozostała kompetentna, pełna średnica, ale skrajne podzakresy zyskały na znaczeniu. Zdarzało się, że bas omywał całą scenę monumentalną falą, góra jeszcze bardziej błyszczała, jednak wciąż unikała ostrości i zgrzytliwości.

O ile stereofonia była poprawna, niespektakularna, to w kinie Denon AVR-X2300W buduje przestrzeń z dużym rozmachem, a przede wszystkim solidnie. Scena przed słuchaczem jest nakreślona konsekwentnie, płynnie, rozciągnięta, ale i wypełniona. Pracę głośników efektowych doceniłem w pełni wtedy, gdy... je wyłączyłem; wcześniej nie zwracały na siebie uwagi, ale bez nich obraz stał się zupełnie kulawy i chyba trudno o lepszą recenzję ich znaczenia i doskonałego zintegrowania.

- Końcówki mocy: 7
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby True HD, DTS:X Ready, DTS Digital Surround, DTS-ES, DTS Express, DTS HD High Resolution Audio, DTS HD Master Audio, DTS 96/24, DTS-ES Matrix 6.1, DTS-ES Discrete 6.1
- Konwerter wideo: –
- Skaler obrazu: 4K
- Wejścia wideo: 8 x HDMI, 1 x kompozyt, 2 x komponent
- Wyjścia wideo: 2 x HDMI, 1 x kompozyt, 1 x komponent
- Wej./wyj. analogowe audio: 4 x RCA /-
- Wej. podręczne: USB, HDMI
- USB: 1 x przód
- Wej. gramofonowe: –
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: –
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: –
- Wej. cyfrowe: 2 x opt
- Wyj. cyfrowe: –
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- Pilot uniwersalny: –
- iPOD/iPhone/iPad: USB, AirPlay
- Funkcje strumieniowe DLNA, Spotify, radio internetowe
- Flac: 24/192
- DSD: 5,6 MHz
- Dodatkowe strefy/obsługa 2/1 x wyj. głośnikowe, 2 x RCA audio
- Komunikacja LAN, Wi-Fi, Bluetooth
- Gniazda systemowe: –

Parametry

DENON AVR-X2300W

 • Produkowany Tak
 • Rodzaj Amplitunery
 • Ilość końcówek 7
 • Moc8 [W] 2K 120
 • Moc4 [W] 2K 100
 • Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
 • Skaler 4K
 • Dekodery surround Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby True HD, DTS:X Ready, DTS Digital Surround, DTS-ES, DTS Express, DTS HD High Resolution Audio, DTS HD Master Audio, DTS 96/24, DTS-ES Matrix 6.1, DTS-ES Discrete 6.1

Laboratorium

Każdy z kanałów Denona powinien, wedle danych producenta, dysponować mocą 95 W przy 8 omach; to informacja bardzo ogólnikowa, bowiem moc w każdym kanale zależy jak zwykle od tego, ile jest wysterowanych jednocześnie, bowiem wszystkie czerpią energię z jednego zasilacza.

Denon AVR-X2300W oddaje więc, na obciążeniu 8-omowym, w jednym kanale maksymalnie 128 W, 2 x 120 W w stereo i 5 x 63 W przy pięciu kanałach wysterowanych jednocześnie; siedmiu już nie badamy. Selektor impedancji działa dobrze, moc przy 4 omach wynosi 117 W, 2 x 100 W i 5 x 61 W. Odstęp od szumu jest przeciętny (-78 dB) i dynamika zatrzymuje się na pułapie 98 dB.

Do charakterystyki przenoszenia (rys.1) nie mamy żadnych zastrzeżeń, przy 10 Hz jest idealnie, a przy 100 kHz spadek wynosi -1,5 dB dla 8 omów oraz -2 dB dla 4 omów.

Spektrum zniekształceń (rys. 2) jest niemal idealnie czyste, można wyłowić tylko piątą harmoniczną, i to przy bardzo niskim poziomie -90 dB. Wysoki poziom szumów odbija się jednak na charakterystykach z rys. 3., aby uzyskać THD+N poniżej 0,1 %, trzeba "grać" z mocą przekraczającą 4 W przy 8 omach i 8 W przy 4 omach.

Testy porównawcze

Podstawowe dane

 • 3 200 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Skromna aparycja, obudowa relatywnie niewielka (płytka), plastikowy przedni panel, dostępny tylko w wersji czarnej, ale wewnątrz porządek, ekranowanie sekcji i nowoczesne układy.
 • Funkcjonalność: Duży zestaw HDMI, wszystkie w v2.0a z 4K, HDR, HDCP2.2. USB obsługuje urządzenia Apple. Znakomite menu po polsku. Minus – nie ma wejścia gramofonowego. Plus - obsługa kolumn 4-omowych we wszystkich kanałach.
 • Laboratorium: Wysoka moc wyjściowa w każdej konfiguracji (2 x 120 W, 5 x 63 W/8 Ω), przeciętny odstęp od szumu (-78 dB), niskie zniekształcenia.
 • Brzmienie: Jasne, lekkie, płynne, barwne, zwinne, z proporcjonalną detalicznością. Bas krótki, wspierający rytmem.
MARANTZ SR6013

MARANTZ
SR6013

Cena: 5 000 zł

YAMAHA RX-A1080

YAMAHA
RX-A1080

Cena: 6 600 zł

DENON AVR-X4500H

DENON
AVR-X4500H

Cena: 6 000 zł

YAMAHA RX-V685

YAMAHA
RX-V685

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
RX-V685

YAMAHA RX-V685

Podstawowa seria Yamahy, a więc urządzenia RX-V, nie tracą na znaczeniu, chociaż występują w towarzystwie coraz liczniej...