PARADIGM Soundtrack

PARADIGM
Soundtrack

Soundbary

Wśród wielu wyzwań, jakie stoją przed projektantami systemów soundbarowo- subwooferowych, jest jedno szczególne - nadać subwooferowi formę na tyle znośną, aby on sam, a wraz z nim cały system, był w ogóle akceptowalny. Jedni starają się go uczynić jak najmniejszym, nieliczni odwrotnie - zaimponować wielkością i "prawdziwością" (JBL), wreszcie niektórzy mają pomysł na oryginalną, a nawet elastyczną formę. Ciekawy subwoofer - to może być klucz do sukcesu.

Dwuelementowy zestaw Paradigm Soundtrack komunikuje się pomiędzy sobą zasadniczo bezprzewodowo, aczkolwiek producent, przewidując kłopoty w mocno zanieczyszczonych radiowo rejonach wielkich miast, pozostawił klientom furtkę w postaci gniazd do połączenia przewodowego (przewodu nie ma w komplecie).

Subwoofer został przewidziany do pracy w dwóch położeniach: pionowym, gdy stawia się go w dedykowanej podstawie (w komplecie) lub (i to jest ciekawostka) można od strony głośnika wkręcić nóżki i położyć go niejako na płasko - jak żółwia. Gdy zechcemy go podłączyć przewodowo, wtedy przydaje się adapter 90 stopni.

Ponieważ sub jest dość płaski i kształtem obudowy nawiązuje do zaokrągleń belki, wygląda to razem na tyle atrakcyjnie, że niekoniecznie chce się go ukrywać w kącie, ale w razie potrzeby możemy go wcisnąć i pod łóżko. Subwoofer ma wbudowany solidny 8-calowy głośnik z membraną polimerowo-kompozytową, dwa tunele bas- refleks, 120-watowy wzmacniacz cyfrowy i potencjometr do ustawienia wzmocnienia.

Maskownica belki jest zdejmowana, co w świecie soundbarów jest rzadkością i trzeba przyznać, że "na golasa" wygląda ona równie atrakcyjnie, pokazując anodyzowane aluminiowe kopułki przysłonięte siateczką i cztery 10-cm membrany kompozytowe (dwie należą do przetworników nisko-średniotonowych, a dwie do membran biernych). Zasilanie suba - poprzez napięcie z gniazdka, a belka wymaga laptopowego zasilacza. Po stronie wejść jest dość skromnie - optyczne, koaksjalne i mini-jack. Belka potrafi "się nauczyć" sygnałów z naszego głównego pilota.

Odsłuch

Paradigm Soundtrack to kinowy drapieżnik, żadnego tam pitu pitu, gdy na ekranie wojna, to linia frontu przesuwa się przez pokój, gdy leci horror, to chowasz się w kącie. Jeden z najfajniejszych basów w teście - duży, szybki, mocny i dynamiczny.

Surround taki sobie, ale też się nie oszukujmy - mało która belka jest w stanie wiarygodnie ulokować efekty tylnych kanałów i jeśli przestaniemy się przy nich upierać, to dostajemy bardzo przyzwoite trio L+C+R, z utalentowanym subwooferem. Na uwagę zasługuje jeszcze jeden aspekt urządzenia - gdy przeszedłem do prób muzycznych, niechcący włączył mi się Stasio Soyka i aż usiadłem, bo nie dość, że dawno go nie słyszałem, to i głośniki obeszły się z tym artystą z należnym mu szacunkiem.

Na koniec mam jeszcze ciężki dowcip - należy wsadzić sub na płasko pod łóżko, podkręcić wzmocnienie, znaleźć jakiś wyjątkowo wredny fragment filmu, np. eksplozję połączoną z upadającymi cegłami, włączyć pauzę, wyłączyć ekran, poczekać na ofiarę i "odpauzować". Może w ten sposób nawet jakiś problem życiwy rozwiążemy.

- Wymiary belki [mm]: 135 x 923 x 73
- Wymiary subwoofera [mm]: 360 x 464 x 160
- Głośniki: 2 x1" wysokotonowe (aluminiowa kopułka) + 2 x 4" średniotonowe + 2 x 4" membrany bierne/sub 8" - Masa [kg]: 3,34 + 5,08
- Wejścia: Toslink/RCA/mini-jack/subwoofer
- Subwoofer: tak (bezprzewodowy/opcjonalnie przewodowy)
- Pasmo [Hz – kHz]: 33–20
- Moc [W]: 2 x 50 + 120
- Inne: 2 x nóżki/wieszaki/RCA/Toslink/ adapter 90 stopni/pilot

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

PARADIGM Soundtrack

  • Produkowany Tak
  • Zint. odtwarzacz blu-ray Tak
  • Subwoofer Tak
  • Bezprzewodowy subwoofer Tak

Podstawowe dane

  • 3 200 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Jedyna belka, w której "oficjalnie" można zdjąć maskownicę i zobaczyć dobre przetworniki. Obudowa z tworzywa, ale zaskakująco ciężka, co wzbudza zaufanie. Fantastyczny subwoofer!
  • Laboratorium: Tylko brak gniazd HDMI ogranicza możliwości wykorzystania znakomitej konstrukcji.
  • Brzmienie: Czy jeśli napiszę, że brzmienie wojenne, to wystarczy? W kinie akcji prędzej będzie wam potrzebny lepszy telewizor niż dźwięk.
POLK AUDIO Signa S1

POLK AUDIO
Signa S1

Cena: 1 100 zł

YAMAHA YSP-2700

YAMAHA
YSP-2700

Cena: 4 500 zł

POLK AUDIO SB1

POLK AUDIO
SB1

Cena: 4 000 zł

MONITOR AUDIO ASB-10+WS-10

MONITOR AUDIO
ASB-10+WS-10

Cena: 4 300 zł

Zobacz także
Audio - marzec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test pięciu podstawkowych "monitorów", chociaż układowo dość prostych (dwudrożnych), został wzbogacony o wyjątkowo rozwinięte opisy konstrukcji i komentarze wyników pomiarów, odnoszące się też do wielu ogólniejszych wątków. Do tego finał testu wspaniałych, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...