PHILIPS HTS8140

PHILIPS
HTS8140

Zestawy kina domowego

Najnowszym krzykiem mody w obszarze zintegrowanych systemów kina domowego jest "sound bar". Trudno o zgrabne tłumaczenie tego określenia. Dźwiękowy baton, wał, sztaba, laga... Ważniejsza jest jednak zasada działania - w jednej obudowie, zwykle bardzo smukłej, zaprojektowanej bowiem z myślą o umieszczeniu urządzenia bezpośrednio pod telewizorem, lokuje się komplet głośników (za wyjątkiem wyodrębnionego subwoofera) i odtwarzacz. Wystarczy podejść, włożyć płytę, usiąść i zapomnieć o kłopotliwych w instalowaniu systemach 5.1. Czy trzeba też przy tym zapomnieć o dźwięku przestrzennym i w ogóle o dobrym dźwięku? Najczęściej tak...

Projektor dźwiękowy jest tylko jedną z części składowych całego zestawu, który Philips bez skrępowania zalicza do jednego grona wraz z wieloma klasycznymi systemami kina domowego 5.1. Bardzo słusznie zresztą, gdyż ogromne pudło z HTS8140 zawiera dosłownie wszystko, by kino uruchomić. Testowany model nie jest debiutem Philipsa w materii grających (i to dookólnie) "belek", a kolejną generacją tego typu systemów. Głównym elementem jest mierząca ponad metr długości i stosunkowo niska jednostka centralna, w której umieszczono odtwarzacz i komplet głośników.

W centrum znajduje się duża płytka pleksi, nad którą znajduje się wyświetlacz oraz przyciski. Najciekawszym elementem, choć już nie niespodzianką, gdyż znamy to z poprzedniej generacji systemów Philipsa, jest mechanizm odsuwający cały panel i odsłaniający dostęp do zamontowanego pionowo czytnika płyt.

Obsługiwane są wszystkie popularne standardy, oczywiście z DVD-Video na czele, ale również z nośnikami pochodzącymi z nagrywarek czy plików DivX. Głośniki znalazły się po prawej i lewej stronie pod metalowymi maskownicami. Philips stworzył dwa zróżnicowane konstrukcyjnie podsystemy - pierwszy dla sekcji "przedniej", drugi dla "tylnej" - oczywiście wszystko w jednej obudowie, która fizycznie znajdzie swoje miejsce przed nami.

"Front" posługuje się układem dwudrożnym (sześcioipółcentymetrowy średniotonowy + jednocalowa kopułka), rolę surroundów powierzono natomiast łącznie czterem (po dwa na stronę) przetwornikom sześcioipółcentymetrowym. Wszystkie znajdują się obok siebie, ale są tak ustawione, aby wraz z pomocą procesora DSP generować efekty przestrzenne. Philips nazwał swoją technologię Ambisound i stosuje ją nie tylko w sound barach, ale również w innym sprzęcie.

W komplecie jest także subwoofer, a w jego obudowie wzmacniacze i procesory, podłączenie jest jednak zupełnie proste i sprowadza się do wpięcia dwóch małych wtyczek.

Najważniejsze wyjście obrazu to oczywiście HDMI, choć można też skorzystać z komponentu czy Scarta. Jedno z wejść liniowych znajduje się z tyłu, pozostałe dwa przeniesiono do subwoofera, gdzie mamy także złącza cyfrowe. Jest wejście USB i port stacji dokującej dla iPoda.

Brzmienie opiera się na poluzowanym, choć nie natrętnym basie. Dźwięk jest przez to zmiękczony, jednocześnie swobodny i nawet dość jasny, jednocześnie nie wyostrzony, bowiem góra pasma jest ciekawa i nietypowa - słychać ją wyraźnie, na pierwszym planie, a pozostaje w tonacji pastelowej. Rozdzielczość jest wskutek tego umiarkowana, ogólne wrażenie jest jednak dobre - ani ciężkości ani agresywności, największe zagrożenia dla komfortu słuchacza są zażegnane.

Wirtualne oszustwo dobrze się udaje, wielu znajomych odwiedzających mnie podczas testu odwracało głowy do tyłu, nie mogąc uwierzyć, że to tylko... belka.

Radosław Łabanowski

Parametry

PHILIPS HTS8140

  • Produkowany Tak
  • Skład systemu ADVD, SW, PROJ
  • Dekodery surround DD, DTS, DPLII
  • Obsługiwane formaty DVD-V, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, MP3, DIVX
  • Wyjścia wideo HDMI/kompon.
  • Wyjściowa rozdzielczość 1080p

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Nowoczesny, elegancki, europejski styl Philipsa. Wzmacniacze wyprowadzone do obudowy subwoofera pozwoliły na wyszczuplenie jednostki centralnej.
  • Laboratorium: Przyjemna obsługa, wcześniej łatwa instalacja, choć subwoofer podłączamy kabelkiem. Wejścia cyfrowe i analogowe dla przenośnych urządzeń multimedialnych.
  • Brzmienie: Dobra porcja dźwięku przestrzennego. Miękki, lekki, swobodny, komfortowy dźwięk.
HARMAN/KARDON BDS 480

HARMAN/KARDON
BDS 480

Cena: 5 500 zł

KEF V300

KEF
V300

Cena: 3 400 zł

PHILIPS Fidelio E5

PHILIPS
Fidelio E5

Cena: 3 180 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

DALI
Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

DALI Rubicon LCR + Sub P-10 DSS

Firma Dali również przygotowała na rok 2014 całą nową serię zespołów głośnikowych. Jej nazwa też jest zupełnie nowa - Ru...