Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

CAMBRIDGE AUDIO MINX AIR 200

CAMBRIDGE AUDIO MINX AIR 200

Nawet w przypadku takich wyspiarskich "klasyków", jak właśnie Cambridge Audio, Naim, NAD czy Arcam, zamiast odtwarzaczy, wzmacniaczy i kolumn, w katalogach (i na stronach internetowych) coraz częściej pojawiają się urządzenia i hasła nawołujące do plików i bezprzewodowości. Wireless, Bluetooth oraz Music Anywhere. W cyfrowości i bezprzewodowym odtwarzaniu muzyki wyróżniają się głównie urządzenia z serii Minx, której Air 200 jest przedstawicielem. W zeszłym roku testowaliśmy model 100. Air 200 jest bardziej okazały, droższy - to po prostu najlepszy tego typu produkt Cambridge Audio.

Jak na swoje dość kompaktowe rozmiary (znacznie mniejsze od JBL-i, przede wszystkim bardzo płytkie), urządzenie jest ciężkie, ma część obudowy wykonaną z metalu, a część z tworzywa.

Dzięki umiarkowanej głębokości, będzie wygodna przy różnych instalacjach; Cambridge Audio Minx Air 200 jest jednym z bardziej subtelnych modeli w tym teście. Obły kształt pozwolił też na skierowanie głośników lekko na zewnątrz, aby poprawić efekt stereofoniczny, będący piętą achillesową tego typu urządzeń. Dostępne są dwie wersje - biała (z szarą maskownicą) i cała czarna. Producent nie przewidział chyba zdejmowania maskownicy przez użytkownika, bo wprawdzie trzyma się ona na gumowych kołeczkach, ale jest wciśnięta bardzo mocno. Ja oczywiście poniechać tego nie mogłem, z obowiązku zgłębiając szczegóły konstrukcji.

Układ głośnikowy tworzy para szerokopasmowych, wspomaganych jednym niskotonowym, wspólnym dla obydwu kanałów.

Układ głośnikowy tworzy para szerokopasmowych, wspomaganych jednym niskotonowym, wspólnym dla obydwu kanałów.

Zastosowano dwa niewielkie (6-cm) przetworniki szerokopasmowe (po jednym dla każdego kanału), nazwane przez producenta "Balanced Mode Radiator (BMR)", ale z pomocą przychodzi im jeden (wspólny dla obydwu kanałów, mamy więc konfigurację "2.1") 17-cm woofer, pracujący w obudowie bas-refleks. Wylot tunelu, a raczej szczelina, jest przedłużeniem uformowanego z tyłu uchwytu służącego do przenoszenia Minxa. Głośniki zasilają trzy końcówki mocy w klasie D.

Urządzenie takie jak  Cambridge Audio Minx Air 200 pracuje w różnorodnych środowiskach, a nikogo przecież nie wypada w takiej sytuacji pouczać o audiofilskich regułach ustawiania sprzętu kilkadziesiąt centymetrów od tylnej ścianki. Powstaje więc zwykle mniejszy lub większy problem z basem - zwłaszcza przy wyprowadzeniu bas-refleksu z tyłu. Tutaj rozwiązano go za pomocą układu elektronicznego.

Na tylnej ściance znajduje się niewielki potencjometr, którym każdy może dopasować poziom niskich częstotliwości (stosowną konfigurację wprowadzono także do aplikacji sterującej dla smartfonów). Obok regulatora znajduje się jeszcze gniazdo zasilające, dwa liniowe wejścia analogowe (parka RCA i mini-jack) oraz port sieci przewodowej LAN. Miniaturowe złącze USB daje nadzieję na współpracę z nośnikami pamięci, a może nawet z komputerem, lecz okazało się być tylko gniazdem serwisowym.

Wejście analogowe w formacie RCA i mini-jack - dla dużych "klocków" oraz sprzętu przenośnego.

Wejście analogowe w formacie RCA i mini-jack - dla dużych "klocków" oraz sprzętu przenośnego.

Za sterowanie Cambridge Audio odpowiadają dwie sekcje przycisków w górnej części obudowy. Jedna to typowy zestaw z regulacją głośności na czele, drugą tworzy pięć numerycznych klawiszy. Konstruktorzy zadbali o możliwość bezpośredniego zaprogramowania kilku stacji radiowych (łączność przez internet, Air 200 nie ma modułu FM), które można wywoływać wprost z urządzenia.  Cambridge Audio Minx Air 200 odtwarza stacje radiowe bez pośrednictwa dodatkowego sprzętu mobilnego.

Urządzenie ma też klasyczny pilot (w formie karty kredytowej) i dedykowaną aplikację dla smartfonów oraz tabletów.

Oprócz sieci LAN, wbudowano moduł Wi-Fi oraz Bluetooth. Ten ostatni stanowi furtkę dla wszystkich urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą systemu Android. W zakresie LAN i Wi-Fi Air 200 wyraźnie stawia na ekosystem fi rmy Apple, któremu serwuje dedykowany protokół Airplay. Wraz z funkcją radia internetowego jest on podstawowym sposobem korzystania z sieci komputerowej.

Aplikacja przygotowana dla smartfonów nie jest niezbędna w codziennym użytkowaniu urządzenia ani w jego konfi guracji. Daje dostęp do ustawień procesora DSP (tryby korekcji) oraz modułu radia.

Odsłuch

Wygodna rączka, w jaką wyposażono Cambridge Audio Minx Air 200, sprawiła, że mogłem w trakcie testu wielokrotnie zmieniać "miejsce postoju" tego urządzenia, sprawdzając, jak sobie poradzi w różnych sytuacjach akustycznych, oraz na ile praktyczne jest rozwiązanie z regulacją natężenia sekcji subniskotonowej.

Cambridge Audio ma swój sposób na brzmienie, a także, mimo umiarkowanych rozmiarów, może zagrać nie tylko w najmniejszych pomieszczeniach. Wypada jednak zaznaczyć, że nie jest to skala dźwięku, jaką mogą zaoferować Audio Pro, Heos czy JBL-e. Regulacja poziomu basu okazuje się funkcją przydatną, i chociaż w większości wypadków potencjometr wskazywał okolice godziny 12:00, to poza warunkami akustycznymi, równie istotne mogą być własne upodobania.

Głośnik bezprzewodowy Cambridge Audio MINX AIR 200.

Głośnik bezprzewodowy Cambridge Audio MINX AIR 200.

Brzmienie może zostać dobrze zrównoważone, podbijanie basu nie stworzy dosłownie potęgi, ale nie trzeba przesadzać, aby dźwięk był odpowiednio dociążony i nasycony. Bas nie schodzi bardzo nisko ani też nie podkręca tempa - trzyma się dobrego kompromisu, bezpiecznej recepty, unikając wszelkiej przesady, za to umiejętnie wspiera średnicę, daje stabilny fundament.

Poprzez to główna część pasma brzmi dość ciepło, wokale są bliskie, namacalne, ale i delikatne, nie mają w sobie dodanej krzykliwości, góra pasma jest łagodna, nie zaatakuje metalicznością czy dużym blaskiem. Air 200 dostarcza dźwięk "wypoczynkowy", mniej "imprezowy".

Radosław Łabanowski

CAMBRIDGE AUDIO MINX AIR 200

  • Produkowany Tak
 
 

Podstawowe dane

  • 2 200 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wizualnie delikatna, ale sztywna i ciężka obudowa, skromny system 2.1 z parą przetworników szerokopasmowych.
  • Funkcjonalność: Sieć LAN i Wi-Fi (głównie dla AirPlaya) oraz bezprzewodowy Bluetooth, dedykowane przyciski szybkiego dostępu dla stacji radiowych. Szereg praktycznych udogodnień, jak regulacja poziomu basu.
  • Brzmienie: Delikatne i miękkie, oparte na przyjemnym basiku, bez szaleństw i wyostrzeń.
JBL Playlist

JBL
Playlist

Cena: 800 zł

JBL Control X Wireless

JBL
Control X Wireless

Cena: 2 500 zł

SONOS Play:3

SONOS
Play:3

Cena: 1 600 zł

 

 

Audio - luty 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Wzmacniacze stereo były, są i będą; zmieniają się ich dodatkowe funkcje, ale podstawowa jest oczywista i konieczna - wzmacniać sygnał ze źródła, aby podać go do głośników. Są wzmacniacze tanie i bardzo drogie, ale większość audiofilów szuka czegoś wartościowego ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
VIFA Oslo

VIFA
Oslo

Dyskutując o głośniku do testu z dystrybutorem Vify, dostałem do wyboru - wersję damską lub męską. Jest bowiem mały mode...