IFI AUDIO
iPhono 2

iFi Audio jest firmą stosunkową młodą i swoją popularność zawdzięcza urządzeniom związanym z obsługą sygnałów cyfrowych - przede wszystkim przetwornikom C/A, a także różnorodnym akcesoriom związanym z plikami i komputerami.

Nasza ocena

Wykonanie
Typowa, „akcesoryjna”, ale ładna obudowa iFi Audio. Układ półprzewodnikowy na bazie rozwiązań marki AMR Audio, doskonałe elementy bierne.
Funkcjonalność
Dwa niezależne, dedykowane wejścia MM oraz MC, szeroki zakres dostępnych parametrów - wzmocnienia, obciążenia, a nawet krzywych korekcyjnych, filtr subsoniczny. Niewygodne, miniaturowe przełączniki.
Brzmienie
Neutralne, dokładne, przejrzyste, w zasadzie bez własnego charakteru, chociaż w świecie analogu to jednak jest coś wyjątkowego. Brzmienia gramofonu (i wkładki) nie zmieni, ale pokaże wszystko bardzo czytelnie. Bardzo niski poziom szumów.
Artykuł pochodzi z Audio

Współczesne trendy i potrzeby audiofilów obejmują też w swoim zróżnicowaniu "analog", więc nie powinno dziwić, że nowoczesna firma ma w ofercie również przedwzmacniacz korekcyjny phono.

Co więcej, model iPhono stał się nie tylko jednym z popularniejszych urządzeń iFi, ale w ogóle jednym z najbardziej znanych urządzeń tego typu. W połowie zeszłego roku pojawiła się jego nowa wersja.

Zewnętrzna forma, sposób działania ustawień i podłączeń są właściwie identyczne. Srebrna, płaska obudowa znana jest z innych modeli iFi Audio. Gniazda i przełączniki zamontowano z różnych stron.

ifi Audio iPhono 2 - zasilacz i przyłącza

Zasilacz ma wciąż formę ściennej kostki, ale dokonano tu wielu zmian - podwyższono napięcie wyjścia, zastosowano lepsze filtrowanie, co przekłada się na niższy poziom szumów.

Wyjście jest jedno (para RCA z sygnałem o stałym poziomie), wejścia - dwa, oddzielne dla wkładek MM i MC, ale można podłączyć (jednocześnie) tylko jedno źródło. Obok wejść jest niewielki trzpień uziemiający, ciasno osadzony nieopodal złącz RCA, trudno nim operować, najlepiej dokręcić śrubokrętem.

Z drugiej strony, pomiędzy gniazdem zasilającym a wyjściem, mamy hebelkowy przełącznik do wyboru krzywych korekcyjnych w standardach RIAA, Columbia, Decca (więcej w ramce obok).

Przełącznikami hebelkowymi ustalamy większość parametrów rozdzielono nawet tory kanałów prawego i lewego.

Przełącznikami hebelkowymi ustalamy większość parametrów rozdzielono nawet tory kanałów prawego i lewego.

ifi Audio iPhono 2 - ustawienia

ifi Audio iPhono 2 jest rekordzistą w dziedzinie różnorodności ustawień, do powyższych trzech krzywych korekcji można dołączyć kolejną, eRIAA oraz dodać filtr subsoniczny. To jednak dopiero początek... ponieważ na dolnej ściance znajdziemy mnóstwo mikroprzełączników, odpowiedzialnych za dokładną optymalizację parametrów pod kątem używanej wkładki.

ifi Audio iPhono 2 ma cztery tryby wzmocnienia, od 36, 48 dB (dedykowane dla wkładek MM) po 60 i aż 72 dB (dla wkładek MC, te ostatnie dla wkładek o bardzo niskim poziomie wyjściowym, poniżej 0,25 mV).

Dla wkładek MM przewidziano pięć trybów obciążenia, od 100 pF do 500 pF; dla MC (obciążenie rezystancyjne) zakres rozciąga się od niskich 22 Ω aż po 47 kΩ (w kilku krokach).

Naprawdę trudno wyobrazić sobie konfigurację, której wymaganiom iPhono 2 by nie sprostało. W celu przeprowadzenia zmian urządzenie trzeba odwrócić, a umieszczone na spodzie (pod powierzchnią obudowy) przełączniki (i ich opisy) są tak małe, że bez precyzyjnego płaskiego śrubokręta, a może i lupy powiększającej, ciężko jest manipulować. Co prawda takich manipulacji nie dokonuje się zwykle na co dzień, chociaż są i tacy miłośnicy analogu, którzy często żonglują wkładkami.

Wszystkie układy zmontowano na jednej niewielkiej płytce, wsuniętej w wewnętrzne szyny obudowy. Aktywne wzmocnienie bazuje na rozwiązaniach przygotowanych przez brytyjską markę AMR Audio (iFi Audio należy do tego samego właściciela), stopień wzmacniający nazwano Class A Tube State; zgodnie z nazwą pracuje w klasie A, choć jest w pełni półprzewodnikowy. Uwagę zwracają bardzo wysokiej jakości elementy bierne, w tym kondensatory Elna Silmic II, C0G, rezystory MELF.

Układ elektroniczny jest pełen znakomitych elementów biernych, wzmacniacz pracuje w czystej klasie A, metalowa obudowa urządzenia wyraźnie się nagrzewa.

Układ elektroniczny jest pełen znakomitych elementów biernych, wzmacniacz pracuje w czystej klasie A, metalowa obudowa urządzenia wyraźnie się nagrzewa.

Odsłuch

Znam pierwszą wersję iPhono i cenię ją za ładne oddanie barwy i jednocześnie dobrą precyzję w rysunku. ifi Audio iPhono 2 "twórczo rozwija tę myśl", jest bardziej rozdzielczy, ma wyraźniejsze skraje pasma, w całym pasmie jest zarazem przejrzysty i nasycony treścią.

Jego otwartość nie jest eteryczna, lecz bezpośrednia, dźwięki są bliskie i oczywiste, często kontrastowe, czasami nawet ostre - maksymalną ostrością dokładnego analogu, niemającą wiele wspólnego ani z rozjaśnieniem, ani z zaokrągleniem.

iPhono nie dodaje ciepłego klimatu, lecz zwłaszcza w porównaniu z działaniem większości zintegrowanych modułów phono (we wzmacniaczach, amplitunerach) odsłania kolejną warstwę informacji.

Dwa niezależne wejścia wynikają z rozdzielenia torów dla wkładek MM oraz MC.

Dwa niezależne wejścia wynikają z rozdzielenia torów dla wkładek MM oraz MC.

Dźwięk ma dobrą konsystencję, ale wyjątkową dynamikę i detaliczność. Ciemne tło, na którym rozbłyskują dźwięki, daje czasami imponujące, trójwymiarowe widowisko.

ifi Audio iPhono 2 pokazuje, że energia, a nawet metaliczność wysokich rejestrów nie muszą wykluczać ich naturalności. Niskie rejestry są obszerne i gęste, ale utrzymane w ramach dobrej równowagi całego pasma, mają uniwersalne zalety, lekkie zaokrąglenie na samym dole nikogo nie powinno zniesmaczyć. Kontury w wyższym podzakresie są już wyraźne i przechodzą w czystą, neutralną średnicę.

ifi Audio iPhono 2 pewnie nie zadowoli wszystkich, nie spełni bowiem ewentualnego oczekiwania, że specjalny preamp phono posłuży do podkreślenia albo wręcz wykreowania analogowej "magii". Połączenie np. z gramofonami Pro-Ject dałoby już zbyt techniczny dźwięk, chociaż i w takiej wersji analog ma swoją siłę.

 Miniaturowy hebelek służy do wyboru krzywej korekcji, w zdecydowanej większości sytuacji wskaże środkową pozycję - uniwersalny standard RIAA.

Miniaturowy hebelek służy do wyboru krzywej korekcji, w zdecydowanej większości sytuacji wskaże środkową pozycję - uniwersalny standard RIAA.

Krzywe korekcyjne

Początkującemu, średniozaawansowanemu, ale i w pełni oddanemu czarnym dyskom miłośnikowi płyt winylowych, zwykle wystarcza wiedza o istnieniu korekcji typu RIAA, stosowanej w absolutnej większości płyt dostępnych na rynku.

Niezależnie od wydania, pochodzenia, wytwórni, niemal wszystkie płyty, jakie dzisiaj kupimy (nie tylko te nowe), są przygotowane w taki sposób, że ich prawidłowe odtworzenie wymaga posłużenia się przedwzmacniaczem z taką właśnie krzywą korekcji. Zresztą niemal synonimem przedwzmacniaczy gramofonowych stało się określenie preampów RIAA.

W przypadku niektórych starszych płyt były jednak stosowane inne kształty krzywych korekcyjnych, więc do ich prawidłowego odtworzenia potrzebne są inne układy. iFi Audio wkracza na ten obszar, oferując - do wyboru - korekcje Columbia i Decca, przeznaczone (jak sugeruje producent) do tłoczeń wydanych przed 1980 rokiem, głównie z tych (chociaż nie tylko) wytwórni.

Niestety, trudno posługiwać się tutaj precyzyjną datą, a raczej konkretnymi wydaniami, bowiem w praktyce większość płyt po 1950 roku przygotowano ze standardową krzywą RIAA.

iFi Audio wyposażyło swój przedwzmacniacz także w krzywą o nazwie eRIAA (Enhanced RIAA), mierząc się w ten sposób z problemem niektórych (zwłaszcza nowoczesnych) tłoczeń, w których dokonano tłumienia najwyższych częstotliwości (powyżej 20 kHz). Jest to działanie inżynierów odpowiedzialnych za konkretne tłoczenie - w dużej mierze o charakterze uznaniowym, stąd trudno mówić o jakimkolwiek standardzie.

Jest wreszcie filtr subsoniczny, który odsuwa zagrożenie przeciążenia, przede wszystkim głośników niskotonowych, zbyt dużymi amplitudami sygnałów podakustycznych. Kiedyś, gdy płyty winylowe były w powszechnym użytku, taki filtr miał co drugi wzmacniacz zintegrowany; dzisiaj rzadko w nich występuje, a przecież znowu jest potrzebny.

Może Cię zainteresować
IFI AUDIO testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio czerwiec 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu