NAD
D1050

Nowa generacja urządzeń NAD-a, dedykowanych komputerom, serwerom czy smartfonom, pociągnęła za sobą zmianę stylistyki i porzucenie szaroburych obudów, na "wdzięki” których wrażliwi są starsi audiofi le, ale niekoniecznie młodzi klienci. Nie licząc stacji dokujących, pierwszymi urządzeniami o kompletnie odmienionym wzornictwie są wzmacniacze D3020 i D7050 oraz przetwornik DAC D1050.

Nasza ocena

Wykonanie
Nowoczesna forma obudowy z wyświetlaczem i sensorami dotykowymi. Bardzo dobry (chociaż wcale nie najnowszy) przetwornik C/A, niezależny obwód słuchawkowy z elementami dyskretnymi.
Funkcjonalność
Akceptuje sygnały PCM 24/192, regulacja głośności tylko dla wyjścia słuchawkowego, wyjścia liniowe RCA i XLR, rozbudowana sekcja wejść cyfrowych.
Brzmienie
Naturalne i zrównoważone, dobra przejrzystość nie przeradza się w natarczywość czy kliniczność.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Większa część obudowy ma miękką, gumowaną strukturę, w którą zatopiono błyszczący panel z wyświetlaczami i sensorami dotykowymi. Urządzenie może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej.

Jedynym tradycyjnym elementem jest pokrętło wzmocnienia, ale i nim kręcimy bez wyczuwalnych punktów oporowych. Można jeszcze dojrzeć 3,5-mm gniazdko - wyjście słuchawkowe. Zasilacz jest zewnętrznym modułem.

NAD D1050 - przyłącza

Gniazd jest pod dostatkiem. Wyjścia analogowe obejmują dwa standardy - parę RCA i zbalansowanych XLR. W sekcji wejść cyfrowych NAD D1050 ma nawet przewagę nad Asusem, gdyż oferuje po dwa gniazda współosiowe i optyczne, do których dołożono jeszcze USB-B.

Wejścia przygotowano na przyjęcie sygnałów PCM o maksymalnej rozdzielczości 24 bitów i częstotliwości próbkowania 192 kHz, które można podać do każdego z pięciu gniazd. Aby wykorzystać pliki 24/192 na wejściu USB, trzeba tylko zwyczajowo zainstalować specjalny sterownik dla komputerów z systemami operacyjnymi Microsoft.

NAD zadbał o niezależne sekcje analogowe dla wyjść liniowych oraz wyjścia słuchawkowego; to ostatnie może wydawać się niepozorne, jednak właśnie "małe" 3,5-mm wtyczki stają się obecnie standardem w większości modeli słuchawek.

W przetworniku NAD D1050 zarezerwowano dla nich dyskretny układ wzmacniacza, który poradzi sobie nawet z modelami o impedancji sięgającej 600 omów. Tor słuchawkowy ma oczywiście regulację poziomu (nie działa ona dla wyjść RCA i XLR).

NAD oferuje wyjątkowe bogactwo wejść cyfrowych w tej klasie przetworników.
NAD oferuje wyjątkowe bogactwo wejść cyfrowych w tej klasie przetworników.

NAD D1050 - wnętrze

We wnętrzu przetwornika widać dwie płytki, choć bez zasadniczego podziału cyfrowo-analogowego. Sygnały akceptuje górny moduł, w którym najważniejszą rolę odgrywa interfejs wejściowy na bazie popularnego procesora XMOS. Funkcję rozdzielni danych cyfrowych pełni z kolei scalak AKM-a.

Wstępnie przygotowane sygnały płyną do drugiej płytki, na której osadzono kompletną sekcję analogową, a także przetwornik C/A. Scalak Cirrus Logic CS4398 nie jest może konstrukcją najnowszą, jednak wciąż imponuje parametrami, teoretyczna maksymalna dynamika sięga 120 dB, a oprócz PCM 24/192, potrafi obsłużyć także sygnały DSD, czego jednak w przetworniku NAD D1050 nie wyegzekwowano.

Brzmienie

Brzmienia tego testu mają dużą rozpiętość - wahają się od klimatów romantycznych po analityczne. NAD D1050 nie staje jednak na żadnej ekstremalnej pozycji, a raczej szuka złotego środka.

Niedaleko mu do Meridiana, bowiem też oferuje dobry wgląd w nagranie, wyrazistą neutralność, jest jednak spokojniejszy w zakresie wysokich tonów albo lepiej nasyca średnicę - całe brzmienie jest bardziej płynne i gęste, mniej wystrzałowe.

Układ podzielono na dwie płytki ułożone jedna nad drugą, separując obwody wejść cyfrowych (procesor XMOS) z przetwornikiem (AKM) i wyjściami analogowymi.
Układ podzielono na dwie płytki ułożone jedna nad drugą, separując obwody wejść cyfrowych (procesor XMOS) z przetwornikiem (AKM) i wyjściami analogowymi.

Tym razem nie chodzi o rozłożenie nagrania na czynniki pierwsze. Można tym samym uznać, że NAD D1050 osiąga wysoki poziom naturalności, słucha się go bez żadnego zdziwienia i przymusu, bez wielkiej fascynacji, z satysfakcją związaną głównie z jakością nagrania i wartością samej muzyki.

Bas nie jest rozdmuchany ani podkręcony, raczej zwinny niż potężny, kręci się w pobliżu i sprawnie włącza do akcji zawsze, gdy jest potrzebny. Zrównoważone, uniwersalne brzmienie, bez szaleństw i poważnych ograniczeń.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

NAD D1050
Regulacja wyjścia Tak
Wejście cyfrowe RCA, Toslink, USB
Bity / częstotliwość 24/192
Słuchawki Tak
Wyjścia analogowe RCA, XLR
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
NAD testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu