NUPRIME
Hi-mDAC

W przyszłym roku minie 10 lat, od kiedy Jason Lim, założyciel NuForce, uruchomił nową działalność pod nazwą NuPrime. Jedną z najliczniejszych kategorii są przetworniki C/A, których w ofercie jest aż dziewięć. Każdy jest wyposażony w zaawansowany przedwzmacniacz oraz wzmacniacz słuchawkowy; tylko jeden, właśnie Hi-mDAC, jest przenośny, pozostałe to urządzenia typowo stacjonarne.

Nasza ocena

Wykonanie
Niewielka, lekka obudowa, oryginalny układ dekodujący Cirrus Logic, własnej konstrukcji interfejs wejściowy USB.
Funkcjonalność
Dwa wyjścia (analogowe i optyczne cyfrowe), regulacja głośności, unikalny system detekcji impedancji obciążenia. PCM 32/384 i DSD256.
Brzmienie
Gęste, plastyczne, z ważną rolą średnicy, ale bez natarczywości. Różnicujące i subtelne.
Artykuł pochodzi z Audio

NuPrime Hi-mDAC - wykonanie i obsługa

Przenośna "kostka" ma wielkość zbliżoną do popularnych nośników pendrajw, jest tylko minimalnie większa niż AudioQuest DragonFly Red. Korpus wykonano z aluminium, na jego przeciwległych ściankach znajdują się wejścia i wyjścia.

NuPrime Hi-mDAC prezentuje się skromnie i technicznie, mniej bajerancko niż "piękniś" AudioQuesta. Głośność regulujemy w nim za pomocą dwóch przycisków, układ działa precyzyjnie, w wielu krokach, przejście od niskich do wysokich poziomów zajmie dłuższą chwilę.

NuPrime Hi-mDAC - złącza

Dwa wyjścia zintegrowano w jednym 3,5-mm gnieździe – w zależności od użytego wtyku możemy mieć albo sygnał analogowy (dla słuchawek) albo cyfrowy (kablem optycznym). Ten ostatni jest raczej ciekawostką, bo Hi-mDAC pracuje wówczas jako przejściówka ze standardu USB na optyczny (a więc ze zupełnym pominięciem doskonałej sekcji C/A i wyjścia analogowego).

Podstawowym trybem pracy NuPrime Hi-mDAC jest wyjście słuchawkowe. Elastyczność w obsłudze słuchawek różnego typu gwarantuje wyjątkowy układ automatycznego wyboru czułości, bazujący na pomiarach impedancji obciążenia (słuchawek), w zakresie 32-600 Ω. Wejście to uniwersalne złącze USB.

Źródłem sygnału może być komputer, telefon lub np. tablet. W komplecie znajduje się przewód z końcówkami USB-A i USB-C, podobnie jak w przypadku konkurencyjnych urządzeń praca ze sprzętem mobilnym Apple wymaga dodatkowej przejściówki (tzw. Apple Camera Connection Kit).

Wejście to nowoczesne gniazdo USB-C, przetwornik współpracuje z komputerami oraz sprzętem mobilnym.
Wejście to nowoczesne gniazdo USB-C, przetwornik współpracuje z komputerami oraz sprzętem mobilnym.

NuPrime Hi-mDAC - elektronika

Gdyby urządzić quiz, w którym uczestnicy mieliby typować rodzaj zastosowanego konwertera C/A w dowolnie wskazanym urządzeniu cyfrowym, odpowiedź, że to ESS Technology, miałaby szansę zdominować wszelkie statystyki. Można jej udzielać właściwie w ciemno, nie znając specyfiki urządzenia.

Jednak NuPrime Hi-mDAC jest jednym z nielicznych przedstawicieli "reszty świata". Producent sięgnął po scalak Cirrus Logic 43131. Specyfikacja robi wrażenie, układ przetwarza sygnały PCM o rozdzielczości 32 bitów i częstotliwości próbkowania sięgającej 384 kHz, do tego DSD256.

Identycznie jak w iFi Audio Hip-DAC2 i lepiej niż w AudioQuest DragonFly Red… Jednak Hi-mDAC nie obsługuje sygnałów MQA. Ważną zaletą układu Cirrus Logic jest zintegrowana sekcja analogowa wraz ze wzmacniaczem słuchawkowym.

W niepozornym 3,5-mm gnieździe kryje się wyjście słuchawkowe oraz cyfrowe (optyczne).
W niepozornym 3,5-mm gnieździe kryje się wyjście słuchawkowe oraz cyfrowe (optyczne).

Daje ona możliwość uproszczenia konstrukcji urządzenia, więc NuPrime korzysta właściwie z gotowca, który załatwia dwie podstawowe sprawy. Pozostaje jeszcze interfejs wejściowy, ale akurat tutaj producent ma doświadczenie (które zdobył projektując sprzęt stacjonarny) i stosuje własny układ.

NuPrime Hi-mDAC - odsłuch

Dźwięk Hi-mDAC jest ze wszystkich najłagodniejszy, w tym znaczeniu przyjemny, bezproblemowy. Oczywisty, ale i uprzejmy, trochę przylepny, a przy tym zdystansowany dzięki zredukowaniu ostrości, wyraźnie zmienia typowe, suche brzmienie prosto z komputera czy telefonu. Jego wpływ jest łatwo słyszalny, bez względu na jakość materiału.

Na pierwszy plan wychodzi środek pasma, sugerując lepszą spójność i plastyczność całego przekazu, chociaż przy mniejszej szczegółowości i sile basu niż z Hip-DAC2.

Do regulacji głośności służą dwa przyciski, układ działa bardzo precyzyjnie.
Do regulacji głośności służą dwa przyciski, układ działa bardzo precyzyjnie.

Również w porównaniu z DragonFly niskie tony są delikatniejsze, nasza uwaga skupia się na głównym nurcie muzyki. Wysokie tony nie mają problemu z rozdzielczością, ale nie szarżują z blaskiem i nie dzielą włosa na czworo.

Ważna pozycja średnicy, a więc promowanie wokali, gwarantuje naturalność i emocje płynące z wielu nagrań, chociaż rzadko będą one połączone z wrażeniem rozmachu i detaliczności.

Audiofilskie perełki zabrzmią gładko i elegancko, a klasyka (poważna, jazzowa, nawet rockowa) – nieco nostalgicznie. Proporcje i klimat są typowe dla dźwięku analogowego, w tym kierunku NuPrime Hip-DAC2 poszedł najdalej ze wszystkich DAC-ów tego testu.

We wnętrzu umieszczono miniaturowy wskaźnik typu sygnałów cyfrowych, który widać przez półprzeźroczyste wieko obudowy, tuż przy niebieskim logo.
We wnętrzu umieszczono miniaturowy wskaźnik typu sygnałów cyfrowych, który widać przez półprzeźroczyste wieko obudowy, tuż przy niebieskim logo.
NUPRIME testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu