Omnia Stream Mini DAC
NUPRIME
Omnia Stream Mini DAC

Najnowszymi źródłami sieciowymi NuPrime są modele Omnia Stream Mini oraz Omnia Stream Mini DAC. Wyglądają niemal identycznie, ale Omnia Stream Mini DAC jest bardziej wszechstronny; już nazwa podpowiada, że ma wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy, a więc i analogowe wyjścia.

Nasza ocena

Wykonanie
Miniaturka "dorosłego" sprzęt NuPrime.
Funkcjonalność
To co najważniejsze – Spotify Connect i Tidal Connect. Do tego DLNA i Apple AirPlay 2. Obsługa plików PCM 24 bit/192 kHz. Bluetooth. Wyjścia analogowe i cyfrowe.
Brzmienie
Zrównoważone, ale swobodne w wyższych rejestrach, detaliczne, otwarte i przejrzyste.
Artykuł pochodzi z Audio

Najważniejszą kategorią urządzeń są dla Nu- Prime wzmacniacze, a techniką, w jakiej się wyspecjalizowała – układy impulsowe. Poczyna sobie też swobodnie w układach cyfrowych.

Na początku były to przetworniki C/A, a obecnie są także źródła sieciowe (wraz z Bluetooth). Ich oferta znacznie się rozszerzyła wraz z nową serią Omnia. 

Poznaliśmy już należący do niej wzmacniacz zintegrowany A200 i podziwialiśmy jego ultranowoczesne wyposażenie. W serii Omnia są jeszcze inne integry, trzy odtwarzacze strumieniowe oraz "switch", czyli rozdzielacz sygnałów sieciowych.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - wykonanie

Obudowa jest malutka, urządzonko waży 250 g. NuPrime Omnia Stream Mini DAC nie ma żadnego wyświetlacza ani przycisków, obsługa jest w pełni zdalna.

Pojedyncza dioda przekazuje wprawdzie kodowane kolorami informacje o stanie połączenia sieciowego, ale jej też nie musimy "na okrągło" widzieć. Stream Mini DAC prawdopodobnie wyląduje gdzieś z tyłu i będzie swoją rolę odgrywać "zakulisowo".

Ledwo widoczne oznaczenia gniazd nie powinny być problemem, w tak prostych sprawach wystarczy minimum doświadczenia. Do dyspozycji jest tradycyjna para wyjść analogowych (RCA) oraz jedno wyjście cyfrowe (współosiowe).

Omnia Stream Mini DAC ma wyjście analogowe oraz cyfrowe (współosiowe); gniazdo USB to wyłącznie źródło zasilania.
Omnia Stream Mini DAC ma wyjście analogowe oraz cyfrowe (współosiowe); gniazdo USB to wyłącznie źródło zasilania.

Jest jeszcze wprawdzie złącze USB, ale wyłącznie jako gniazdo zasilające. W zestawie dostajemy przewód zasilający USB, ale nie ma zasilacza. Wystarczy najzwyklejszy (nawet taki od telefonu), można też szukać lepszych.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - funkcje sieciowe i odtwarzanie plików

Streamer "ściąga" muzykę z sieci za pomocą bezprzewodowego Wi-Fi, które uzupełniono standardem Bluetooth (tylko jako odbiornik sygnału). Sieciowe kompetencje malucha są jednak bardzo wysokie – to przede wszystkim Spotify Connect oraz bardzo nowoczesny Tidal Connect, które uzupełniono standardami DLNA oraz Apple AirPlay 2.

Odtwarzanie plików jest możliwe w wariancie PCM 24 bit/192 kHz, bez plików DSD ani standardu MQA (chociaż powiązanego najczęściej z usługą Tidal).

Część układu (z przetwornikiem DAC) zaprojektowało NuPrime, a część odpowiedzialną za sieć – LinkPlay.
Część układu (z przetwornikiem DAC) zaprojektowało NuPrime, a część odpowiedzialną za sieć – LinkPlay.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - układy elektroniczne

Zarówno uruchomienie (wraz z włączeniem do sieci Wi-Fi), jak i późniejsza obsługa to zadanie dla aplikacji mobilnej. Pozwoli ona także na rozbudowę systemu o zdalne strefy – oczywiście (przynajmniej oficjalnie) w ramach sprzętu NuPrime.

Układy elektroniczne podzielono między dwie płytki drukowane. Większa to samodzielny projekt firmy NuPrime, znajduje się na niej przetwornik cyfrowo- analogowy wraz z buforami wyjściowymi a także elementy zasilania. Sam DAC to jeden z układów firmy ESS Technology.

Z kolei całe zaplecze sieciowe, komunikacyjne oraz "plikowe" (w warstwie dekodowania) pochodzi z firmy Link- Play i skupia się w module A97L, który obsługuje pliki PCM 24/192 kHz, stąd też wynika zasadnicza część specyfikacji całego Stream Mini DAC.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - odsłuch

Przyzwyczailiśmy się przez wiele lat, że jakość idzie w parze z wielkością, bo przecież duże głośniki mają lepszy bas, a każda elektronika wymaga zasilacza… Niskobudżetowy, strumieniujący Mini DAC wygląda "żartobliwie", lecz gra całkiem poważnie.

Ktokolwiek obawiałby się niskiej jakości, wynikającej z takiej miniaturyzacji, mógłby spodziewać się zarówno słabego basu (zasilanie…?), jak i zupełnie innych problemów – słabej rozdzielczości (prosty układ? tanie komponenty?). A może jeszcze innych ograniczeń – np. sceny i stereofonii (małe urządzenie – mały spektakl…?).

NuPrime Omnia Stream Mini DAC zręcznie unika takich skojarzeń, dostarcza dźwięk zrównoważony, kompletny, nawet bardziej żywy i zdecydowany niż Audio Pro Link 2.

Główny ekran aplikacji mobilnej może zmieścić nie tylko ten jeden, ale i kilka kolejnych (dodatkowe strefy) odtwarzaczy.
Główny ekran aplikacji mobilnej może zmieścić nie tylko ten jeden, ale i kilka kolejnych (dodatkowe strefy) odtwarzaczy.

Tym razem nie wychwyciłem już żadnego "przechyłu", skłonności, szczególnej ostrożności – Nu Prime nie sili się na maksymalną precyzję, ale też w żaden sposób nie kombinuje, gra zupełnie normalnie, w tym znaczeniu neutralnie, chociaż to pojęcie względne i w tym przypadku nie oznacza ideału.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC nie boi się pokazywania detalu, nawet wprowadzając lekkie wyostrzenie i rozjaśnienie. Nie jest to notoryczne, pozwala dobrze różnicować nagrania i jest optymalnie angażujące.

Nu Prime nie wprowadzi muzyki i nas w strefę permanentnego komfortu, ale dzięki temu nie gra monotonnie, a jego słuchanie szybko nas nie znudzi. Niskie tony nie wykazują żadnej "strukturalnej" słabości, demonstrują zarówno pełne rozciągnięcie, jak i kontrolę, niczego specjalnie nie akcentując.

Średnica jest czytelna, czysta, otwarta, płynnie i bez oporów przechodzi w wysokie tony, selektywne i połyskujące. Taka dawka metaliczności nikomu nie powinna zaszkodzić, dobrze służy naturalności, bez zaokrąglenia i "stylizowania" na brzmienie z winylu.

NUPRIME testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio luty 2025

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu