NUPRIME
Omnia Stream Mini DAC

Najnowszymi źródłami sieciowymi NuPrime są modele Omnia Stream Mini oraz Omnia Stream Mini DAC. Wyglądają niemal identycznie, ale Omnia Stream Mini DAC jest bardziej wszechstronny; już nazwa podpowiada, że ma wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy, a więc i analogowe wyjścia.

Nasza ocena

Wykonanie
Miniaturka "dorosłego" sprzęt NuPrime.
Funkcjonalność
To co najważniejsze – Spotify Connect i Tidal Connect. Do tego DLNA i Apple AirPlay 2. Obsługa plików PCM 24 bit/192 kHz. Bluetooth. Wyjścia analogowe i cyfrowe.
Brzmienie
Zrównoważone, ale swobodne w wyższych rejestrach, detaliczne, otwarte i przejrzyste.
Artykuł pochodzi z Audio

Najważniejszą kategorią urządzeń są dla Nu- Prime wzmacniacze, a techniką, w jakiej się wyspecjalizowała – układy impulsowe. Poczyna sobie też swobodnie w układach cyfrowych.

Na początku były to przetworniki C/A, a obecnie są także źródła sieciowe (wraz z Bluetooth). Ich oferta znacznie się rozszerzyła wraz z nową serią Omnia. 

Poznaliśmy już należący do niej wzmacniacz zintegrowany A200 i podziwialiśmy jego ultranowoczesne wyposażenie. W serii Omnia są jeszcze inne integry, trzy odtwarzacze strumieniowe oraz "switch", czyli rozdzielacz sygnałów sieciowych.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - wykonanie

Obudowa jest malutka, urządzonko waży 250 g. NuPrime Omnia Stream Mini DAC nie ma żadnego wyświetlacza ani przycisków, obsługa jest w pełni zdalna.

Pojedyncza dioda przekazuje wprawdzie kodowane kolorami informacje o stanie połączenia sieciowego, ale jej też nie musimy "na okrągło" widzieć. Stream Mini DAC prawdopodobnie wyląduje gdzieś z tyłu i będzie swoją rolę odgrywać "zakulisowo".

Ledwo widoczne oznaczenia gniazd nie powinny być problemem, w tak prostych sprawach wystarczy minimum doświadczenia. Do dyspozycji jest tradycyjna para wyjść analogowych (RCA) oraz jedno wyjście cyfrowe (współosiowe).

Omnia Stream Mini DAC ma wyjście analogowe oraz cyfrowe (współosiowe); gniazdo USB to wyłącznie źródło zasilania.
Omnia Stream Mini DAC ma wyjście analogowe oraz cyfrowe (współosiowe); gniazdo USB to wyłącznie źródło zasilania.

Jest jeszcze wprawdzie złącze USB, ale wyłącznie jako gniazdo zasilające. W zestawie dostajemy przewód zasilający USB, ale nie ma zasilacza. Wystarczy najzwyklejszy (nawet taki od telefonu), można też szukać lepszych.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - funkcje sieciowe i odtwarzanie plików

Streamer "ściąga" muzykę z sieci za pomocą bezprzewodowego Wi-Fi, które uzupełniono standardem Bluetooth (tylko jako odbiornik sygnału). Sieciowe kompetencje malucha są jednak bardzo wysokie – to przede wszystkim Spotify Connect oraz bardzo nowoczesny Tidal Connect, które uzupełniono standardami DLNA oraz Apple AirPlay 2.

Odtwarzanie plików jest możliwe w wariancie PCM 24 bit/192 kHz, bez plików DSD ani standardu MQA (chociaż powiązanego najczęściej z usługą Tidal).

Część układu (z przetwornikiem DAC) zaprojektowało NuPrime, a część odpowiedzialną za sieć – LinkPlay.
Część układu (z przetwornikiem DAC) zaprojektowało NuPrime, a część odpowiedzialną za sieć – LinkPlay.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - układy elektroniczne

Zarówno uruchomienie (wraz z włączeniem do sieci Wi-Fi), jak i późniejsza obsługa to zadanie dla aplikacji mobilnej. Pozwoli ona także na rozbudowę systemu o zdalne strefy – oczywiście (przynajmniej oficjalnie) w ramach sprzętu NuPrime.

Układy elektroniczne podzielono między dwie płytki drukowane. Większa to samodzielny projekt firmy NuPrime, znajduje się na niej przetwornik cyfrowo- analogowy wraz z buforami wyjściowymi a także elementy zasilania. Sam DAC to jeden z układów firmy ESS Technology.

Z kolei całe zaplecze sieciowe, komunikacyjne oraz "plikowe" (w warstwie dekodowania) pochodzi z firmy Link- Play i skupia się w module A97L, który obsługuje pliki PCM 24/192 kHz, stąd też wynika zasadnicza część specyfikacji całego Stream Mini DAC.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC - odsłuch

Przyzwyczailiśmy się przez wiele lat, że jakość idzie w parze z wielkością, bo przecież duże głośniki mają lepszy bas, a każda elektronika wymaga zasilacza… Niskobudżetowy, strumieniujący Mini DAC wygląda "żartobliwie", lecz gra całkiem poważnie.

Ktokolwiek obawiałby się niskiej jakości, wynikającej z takiej miniaturyzacji, mógłby spodziewać się zarówno słabego basu (zasilanie…?), jak i zupełnie innych problemów – słabej rozdzielczości (prosty układ? tanie komponenty?). A może jeszcze innych ograniczeń – np. sceny i stereofonii (małe urządzenie – mały spektakl…?).

NuPrime Omnia Stream Mini DAC zręcznie unika takich skojarzeń, dostarcza dźwięk zrównoważony, kompletny, nawet bardziej żywy i zdecydowany niż Audio Pro Link 2.

Główny ekran aplikacji mobilnej może zmieścić nie tylko ten jeden, ale i kilka kolejnych (dodatkowe strefy) odtwarzaczy.
Główny ekran aplikacji mobilnej może zmieścić nie tylko ten jeden, ale i kilka kolejnych (dodatkowe strefy) odtwarzaczy.

Tym razem nie wychwyciłem już żadnego "przechyłu", skłonności, szczególnej ostrożności – Nu Prime nie sili się na maksymalną precyzję, ale też w żaden sposób nie kombinuje, gra zupełnie normalnie, w tym znaczeniu neutralnie, chociaż to pojęcie względne i w tym przypadku nie oznacza ideału.

NuPrime Omnia Stream Mini DAC nie boi się pokazywania detalu, nawet wprowadzając lekkie wyostrzenie i rozjaśnienie. Nie jest to notoryczne, pozwala dobrze różnicować nagrania i jest optymalnie angażujące.

Nu Prime nie wprowadzi muzyki i nas w strefę permanentnego komfortu, ale dzięki temu nie gra monotonnie, a jego słuchanie szybko nas nie znudzi. Niskie tony nie wykazują żadnej "strukturalnej" słabości, demonstrują zarówno pełne rozciągnięcie, jak i kontrolę, niczego specjalnie nie akcentując.

Średnica jest czytelna, czysta, otwarta, płynnie i bez oporów przechodzi w wysokie tony, selektywne i połyskujące. Taka dawka metaliczności nikomu nie powinna zaszkodzić, dobrze służy naturalności, bez zaokrąglenia i "stylizowania" na brzmienie z winylu.

NUPRIME testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu