Kilka lat temu testowaliśmy integrę Omnia A300, zastąpioną przez A300SE. Najnowsza Omnia A200 wywodzi się z 300-tki, z założenia jest skromniejsza i tańsza.
Producent przedstawia A200 jako: "przystępny cenowo, funkcjonalny, wielostrefowy wzmacniacz strumieniowy…", dodając, że jest to urządzenie "dla audiofila, który oczekuje jakości płyty CD z plików (lokalnych serwerów i sieciowych serwisów strumieniowych)". Obietnica jak najbardziej kusząca, bo nadal dobra płyta (i odtwarzacz) CD mogą być jakościowym wzorem dla wielu urządzeń sieciowych.
NuPrime Omnia A200 - obudowa
Urządzenie ma tylko 28 cm szerokości i 6 cm wysokości. Obudowa została wykonana bardzo solidnie (aluminium), prezentuje się nowocześnie, ale dyskretnie. Spory wyświetlacz nie eksploduje ani soczystymi kolorami, ani nowoczesną grafiką – ma bladoniebieski odcień i skupia się na sprawach podstawowych, głównie informacjach o wybranym wejściu i ustalonym poziomie głośności. Właściwie wszystkie funkcje obsłużymy jednym pokrętłem.
NuPrime Omnia A200 - funkcje sieciowe i złącza
Możliwości sieciowe wiążą się oczywiście z transmisją LAN oraz Wi-Fi, jedna z dwóch anten służy Bluetooth (z kodowaniem aptX HD). Pliki można też "przynieść" na nośnikach USB. Jedno wejście analogowe, liniowe jest ratunkiem na wiele okoliczności, służy również do podłączenia gramofonu.
Z kolei wejście optyczne może się przydać do podłączenia telewizora. NuPrime Omnia A200 ma także niskopoziomowe wyjście RCA oraz wyjście cyfrowe (współosiowe). Niska obudowa nie pozwoliła na luksusy, terminale głośnikowe są pojedyncze i z braku miejsca ustawione na skos.
NuPrime Omnia A200 A200 odtwarza pliki PCM 24 bit/192 kHz, wejście cyfrowe przyjmie także DSD (z czym nie poradzi sobie moduł strumieniowy). Do połączenia z serwerami lokalnymi służy standard DLNA, jest wsparcie dla Spotify Connect oraz Apple AirPlay (tylko w wersji pierwszej, a więc bez wariantu multiroom).
Czytaj również: Na czym polega konstrukcja zbalansowana, jakie są jej zalety i wady?
Do obsługi Tidala niezbędny jest "pośrednik" (A200 nie ma systemu Tidal Connect) w postaci firmowej aplikacji mobilnej; łączy ona funkcje zdalnego sterowania oraz odtwarzacza muzycznego (między innymi dostęp do bibliotek DLNA).
W sekcji DSP zawarto ustawienia korekcji częstotliwościowej. Podstawowym trybem jest FLAT; poza charakterystykę liniową wychodzą korekcje Loudness (trzy warianty) i ustawienia Rock, Jazz, Pop, Classic. Część z nich została udokumentowana (charakterystykami) w instrukcji obsługi.
NuPrime Omnia A200 - układ elektroniczny
Górna ścianka obudowy jest gładka, jedyne (i dość skromne) szczeliny wentylacyjne znajdziemy po bokach. To zwiastun techniki impulsowej, którą NuPrime stosuje od dawna.
Wzmacniacz wyposażony jest w komplet - impulsowy zasilacz oraz końcówki mocy w klasie D. Wygląda na to, że są to firmowe obwody NuPrime, a nie gotowce od innych producentów.
Czytaj również: Czy wejścia XLR oznaczają, że urządzenie jest zbalansowane?
W ciekawy sposób pracuje już sam zasilacz, złożony z dwóch sekcji, dla niskiej i wysokiej mocy, które załączane są w zależności od zapotrzebowania, jakie generują układy audio. W skrajnych sytuacjach (gdy potrzebna jest najwyższa moc wyjściowa) obydwie gałęzie zasilające pracują jednocześnie.
Końcówki w klasie D mają dwustopniowe filtry wyjściowe, jednak NuPrime nie wspomina o obecności dodatkowych obwodów kompensujących, które niwelowałyby wrażliwość pasywnych filtrów na zmiany impedancji obciążeń; efekty zobaczymy w Laboratorium.
W kompaktowej obudowie jest niewiele wolnego miejsca, większość zajmują dwa moduły z towarzyszącymi im radiatorami. Gdy patrzymy na wzmacniacz od frontu, moduł prawy to zasilacz, lewy (z grafitowymi "puszeczkami" przy radiatorze) to blok końcówek mocy.
Na dużej płytce widnieje logo firmy, co wskazuje na jej własny projekt tych układów. W tylnej części znajduje się elektronika cyfrowa i strumieniowa (procesor Mediatex dla sekcji sieciowej oraz Qualcomm dla transmisji Bluetooth – z kodowaniem aptX HD).
NuPrime Omnia A200 - odsłuch
Uruchamiając i oceniając wzmacniacz NuPrime Omnia A200, warto mieć na uwadze jej specyfikę. Wiem, że audiofil niczego nie koryguje, zakładając, że charakterystyka częstotliwościowa jest świętością, chociaż próbuje to i owo poprawić za pomocą kabli i akcesoriów…
Proponuję więc, właśnie przy okazji A200, podejść do tego bardziej na luzie, i zanim zaczniemy wydawać pieniądze na gadżety, które niewiele zmienią, swobodnie, bez kompleksów skorzystać z opcji, które przygotowało NuPrime. Jakby wiedziało, że charakterystyka wyjściowa, płaska (FLAT) nie każdemu przypadnie do gustu i w takim purystycznym stylu A200 nie wygra z groźną konkurencją…
Liczy się ostateczny rezultat, a ten jest w naszych rękach (i uszach). Wybór różnych charakterystyk może z nawiązką zrekompensować obiektywne czy też subiektywne niedostatki brzmienia w ustawieniu FLAT.
Czytaj również: Jakie są podstawowe typy tranzystorów, ich charakterystyka i zastosowanie?
NuPrime Omnia A200 to wzmacniacz mały, niepozorny, ale potrafiący zagrać potężnie i porządnie, czysto, bez nerwowości. Dobra forma niskich częstotliwości we wzmacniaczach klasy D jest w zasadzie sprawą pewną, tym razem wypada podkreślić, że bas unika twardości, przez co jest nie tylko imponujący, ale też przyjemny.
Lekkie zmiękczenie "przesącza się" w zakres średnicy, która – zgodnie z deklaracjami samego NuPrime – jest nasycona, gładka i nienapastliwa. Wysokie tony są wstrzemięźliwe, dopełniające, jakby ich zasadą było "przede wszystkim nie zaszkodzić", a nawet nie zwracać na siebie uwagi.
To nie jest przytłumienie i zgaszenie, nie będziemy sprawdzać, czy głośniki wysokotonowe się nie spaliły, ale aby usłyszeć blask, rozjaśnić, rozweselić brzmienie, trzeba wybrać najlepsze pod tym względem nagrania, albo... poszukać wśród innych trybów, na pewno coś się znajdzie.
Punktem wyjścia jest brzmienie poważne, mocne, zarazem komfortowe, bez chropowatości i ostrości. Solidny fundament, zwłaszcza basowy, wykorzystują także inne tryby niż FLAT.
Czytaj również: Jakie są podstawowe rodzaje lamp próżniowych, ich charakterystyka i zastosowanie?