BOWERS & WILKINS P3

BOWERS & WILKINS
P3

Słuchawki

Większość nowych produktów B&W omija szeroki łukiem specjalizację, dzięki której fi rma stała się sławna. Nie oznacza to, że B&W generalnie "spuściło z tonu", lecz szuka dla siebie nowych możliwości, dostosowując się w gruncie rzeczy do nowej rzeczywistości niż ją kreując - stacje dokujące, głośniki komputerowe, słuchawki dla sprzętu przenośnego... Wspólną cechą tej generacji projektów z B&W mogłaby być wyjątkowo wysoka jakość, niespotykana wcześniej w danej kategorii produktów. Taki był właśnie Zeppellin i takie też były pierwsze słuchawki P5.

Najnowsze B&W P3 są do nich bardzo podobne, to ich "ekonomiczna" wersja. Najbardziej widoczną zmianą jest materiał tekstylny (zamiast skóry) na muszlach i na pałąku – skądinąd bardzo gustowny i w dużym stopniu określający styl tego produktu.

Nie testowaliśmy i nie opisywaliśmy P5, więc mimo że miałem kiedyś te słuchawki na uszach, to mogę opisywać P3 "jak gdyby nigdy nic", jakbym w ogóle pierwszy raz miał do czynienia z modelem B&W. W czarnym pudełeczku z wnęką wyciętą w gąbce leży sobie półkoliste białe pudełko na zawiasach, w rodzaju etui na okulary, a w nim właśnie, złożone jak okulary, słuchaweczki wielkości... nie zgadniecie - okularów, niewiele od nich cięższe. Przymierzanie B&W P3 uświadomiło mi, że tego typu okulary... przepraszam, słuchawki, są jak... okulary. Trzeba je dopasować. I nawet te najładniejsze w sklepowej gablocie, najlepszej marki, najlepiej wykonane, mogą nam zwyczajnie nie "leżeć".

Okulary nie mają co prawda regulacji, a słuchawki owszem... No właśnie, dlaczego okulary nie mają regulacji wysunięcia? B&W P3 oczywiście mają - płynną, bez "kliknięć", ale stalowe druciki chodzą z dobrze dobranym oporem, trzymając się ustalonej pozycji. Potem już tylko jeden zawiasik przy samych muszlach, pozwalający na ruch w jednej płaszczyźnie, a w drugiej minimalną ruchomość zapewnia sama elastyczność drucianego pałąka. Są jeszcze - z każdej strony - zawiasy umożliwiające złożenie P3 do formatu etui. Słuchawki są niezmiernie subtelne - to absolutny rekord słodkiej delikatności, perfekcyjnie wykonane - po prostu biżuteria.

Białe elementy (w wersji czarnej - czarne) wykonano z miękkiego tworzywa, "plastikogumy", elementy metalowe są na zmianę satynowane, "drapane" i chromowane - a wszystko jest efektowne i eleganckie. Na zamknięciu muszli znajduje się logo "Bowers & Wilkins" (od paru lat już nie B&W). Pałąk "obito" paseczkiem z takiej samej "kraciastej" tkaniny jak same poduszki. Tu jest jakiś klimat vintage, ale nie jestem klimatologiem. Wymiary poduszki wynoszą 4,5 x 6 cm.

Uwaga - łatwo je zdjąć, trzymają się na magnesach, a w tej pozycji pomagają im pozostawać dwa małe piny. Po co zdejmować? Nie tylko do czyszczenia (to może być wciąż trudne, bo samej tkaniny nie ściągniemy, jest pod nią gąbka), ale żeby wymienić kabel - w komplecie otrzymujemy dwa: jeden ze sterowaniem Apple, drugi bez niego.

Obydwa są zakończone z jednej strony małym stereofonicznym "jackiem", z drugiej - dwoma wtyczkami mono (kabel rozdwaja się ok. pół metra przed słuchawkami, część wspólna ma ok. 80 cm), i te wkładamy do indywidualnych gniazdek każdej muszli, ukrytych właśnie pod poduszkami. Można się tego nie domyślić, widząc jak kabelek wchodzi do muszli, ale zdjęcie z tyłu pudełka wszystko wyjaśnia. Kabelek też jest biały i delikatny. To słuchawki na Pierwszą Komunię...

Odsłuch

Tak jak niewinnie i delikatnie wyglądają, tak też B&W P3 delikatnie, nieśmiało układają się na głowie, co ma swoje plusy ("dodatnie i ujemne..."). Słuchawki nie będą się trzymać naszej głowy jak rzep psiego ogona (bo to nie rzep, a nasza głowa to nie psi ogon...), nigdy nie zaczną uciskać, ale do końca o nich nie zapomnimy, bo gwałtowny ruch głową spowoduje ich przesunięcie, i nawet jeżeli wtedy nie spadną, to nie tylko poczujemy zmianę, ale i ją usłyszymy - z tymi słuchawkami jest trochę jak z kolumnami o skupionej wiązce promieniowania.

Trzeba siedzieć w ustalonym miejscu i nie podskakiwać. Aby B&W P3 leżały i grały w miarę stabilnie, lekko zsunąłem pałąk do tyłu głowy - rezultaty zależą oczywiście od jej wielkości i kształtu, a ja się nie chwalę najpiękniejszym, więc skoro i mnie się udało... Kiedy już ustawimy je optymalnie i przestaniemy się wiercić, zostaniemy za te starania i wyrozumiałość nagrodzeni - ciepłym, nasyconym, spójnym, wręcz charyzmatycznym brzmieniem, które w tym samym stopniu nie jest efektowne, jak nie jest męczące.

Bas w B&W P3 nie przywala i nie zatyka uszu ciśnieniem, czuć, że fala rozchodzi się swobodnie, że ani środek pasma, ani detale nie wkręcają się w środek głowy, a mimo to dźwięk jest bardzo plastyczny i namacalny.

Góra przyjemnie i wyraźnie szemrze, unikając jednak metalicznych rozbłysków, a tym bardziej ostrości. Piękną substancję i fakturę pokazuje środek pasma - uprzejmy, nienachalny, nieświdrujący, lecz naturalny i bliski.

Basik jest gęsty i zarazem czytelny, nie młóci i nie pompuje, lecz nie pozostawia wątpliwości co do swojej aktywności oraz udziału w budowaniu dobrze zrównoważonego, kompletnego brzmienia.

Parametry

BOWERS & WILKINS P3

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 130
  • Impedancja (Ω)* 34
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
  • Ergonomia Leżą bardzo lekko i długo nie zmęczą, chociaż nie można gwałtownie kręcić głową - chyba że w czapce, pod którą łatwo się zmieszczą!
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Słodkie maleństwo, niewinne i delikatne. Małe, ale perfekcyjnie wykonane.
  • Brzmienie: Spójne, ciepłe, z plastycznym środkiem i zgrabnym basikiem. Duża kultura, bez szaleństw.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL
E55BT

JBL E55BT

Z witryny internetowej JBL-a spoglądają młodzi ludzie, otoczeni kolorowym, przenośnym sprzętem audio. Wzornictwo E55BT t...