AUDIO-TECHNICA ATH-A990Z

AUDIO-TECHNICA
ATH-A990Z

Słuchawki

Policzenie wszystkich serii i modeli słuchawek Audio-Technica to zadanie wyczerpujące i raczej mało ciekawe, więc od razu skupiamy uwagę na jednej z czterech nowości, wprowadzonych do sprzedaży wiosną zeszłego roku.

Model Audio-Technica ATH-A990Z należy do serii High-Fidelity. Gama słuchawek japońskiego producenta, zasadniczo konwencjonalnych, tworzy teraz pewną niszę. Nowym kanonem stały się słuchawki skrojone pod wymagania źródeł przenośnych, ale Audio-Technica podąża dawną ścieżką, projektując słuchawki przeznaczone do sprzętu domowego.

Model ten ponadto jest określany przez producenta jako słuchawki ART Monitor, a także opatrzony logiem Hi-Res; w tym przypadku chodzi o szerokie pasmo przenoszenia, które w tych słuchawkach sięga do 42 kHz (przekracza więc obowiązkowe dla tego certyfikatu 40 kHz). Wisienką na torcie jest dumna i wyeksponowana deklaracja - "Made in Japan".

Konstrukcja ma kilka innych punktów charakterystycznych dla AT, na czele z unikalnym pałąkiem typu 3 D. Słuchawki są spięte ramą w postaci dwóch prętów, pod którymi zainstalowano parę sprężynujących "skrzydełek", mających za zadanie utrzymywać słuchawki w optymalnym położeniu względem głowy.

990-ki nie potrzebują dzięki temu typowego mechanizmu rozsuwania pałąka regulacji. Główną konstrukcję pałąka połączono z muszlami za pomocą przegubów umożliwiających jednak tylko nieznaczny ruch na boki. Muszle wykonano z aluminium i starannie polakierowano na kolor ciemnobutelkowy. Są one bardzo obszerne, mieszczą się nich przecież wyjątkowo duże 53-mm przetworniki.

Grube poduszki obszyto skórą, całe ucho mieści się w środku. Przetworniki oddzielono miękką tkaniną oraz widoczną metalową płytką z otworami, nieznacznie skręconą w bok względem głowy. Trzymetrowy kabel zainstalowano na stałe, z jednej strony; ma przyjemne, plecione wzmocnienie izolacji, dobre wrażenie robi też wtyk z metalową obudową (hybryda ze standardami 3,5 oraz 6,3 mm, tak skręconymi, że w wersji złożonej trudno rozpoznać miejsce łączenia).

Impedancja słuchawek Audio-Technica ATH-A990Z wynosi uniwersalne 44 Ω. Mimo sporej masy (330 g) i konstrukcji zamkniętej, słuchawki są bardzo komfortowe w użyciu dzięki dużym i miękkim muszlom, z jednym wszakże zastrzeżeniem - wygodna samoregulacja pałąka (skrzydełka 3D) nie idzie w parze ani z mocnym "chwytem", ani z bardzo stabilną pozycją na głowie. Przy ruchach mogą się nieznacznie przesuwać, ale nie zdarzyło mi się, aby spadły. To jednak kolejny dowód na ich domowe przeznaczenie.

Muszle są ogromne, a wewnątrz zainstalowano przetworniki o imponującej średnicy - aż 53 mm.

Muszle są ogromne, a wewnątrz zainstalowano przetworniki o imponującej średnicy - aż 53 mm.

Odsłuch

Duże muszle i dwucalowe przetworniki w konstrukcji zamkniętej zapowiadają mocne, a nawet potężne niskie tony, jednak mając na głowie Audio-Technica ATH-A990Z nic o nich nie wiedząc, można by obstawiać, że to konstrukcja otwarta.

Zdyscyplinowany, konturowy bas został wpisany w koncepcję dobrego zrównoważenia, pracuje zwinnie i dokładnie, nie przesuwa balansu w swoją stronę, jest zawsze na swoim miejscu; można to nazwać tylko rzetelnością i normalnością, dla mnie to jednak dobry wybór.

Podobnie średnica - swobodna, świeża i promienna - osiąga wyjątkową zdolność pokazania wielu dźwięków żywo i dokładnie, bez popadania w natarczywość. ATH-990Z potrafi ą sypnąć drobnym detalem, wyeksponować przejrzystość, a przy tym grać komfortowo. Zapewniają wysoką rozdzielczość, ale nawet wobec gorszych źródeł zachowują się dość "dyplomatycznie." Typowa dla słuchawek zamkniętych jest jednak tutaj dość wąska stereofonia i koncentracja planu centralnego.

Słuchawki Audio-Technica są wyposażone w fi rmowy systemem skrzydełek 3D, które tworzą część pałąka i automatycznie dopasowują słuchawki do głowy.

Słuchawki Audio-Technica są wyposażone w fi rmowy systemem skrzydełek 3D, które tworzą część pałąka i automatycznie dopasowują słuchawki do głowy.

Radosław Łabanowski

Parametry

AUDIO-TECHNICA ATH-A990Z

 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 335
 • Impedancja (Ω)* 44
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 5 – 42 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) nie / nie / nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 250 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: "Made in Japan", staranność wykonania i jakość techniki bez zarzutu, 53-mm przetworniki, konstrukcja pospołu klasyczna i firmowa, bez modnych nowinek.
 • Funkcjonalność: Słuchawki typowo domowe, bez żadnych dodatków; ciężkie, ale wygodne dzięki obszernym padom i umiarkowanej sile docisku. Należy w nich siedzieć spokojnie.
 • Brzmienie: Znakomita rozdzielczość, przejrzystość i świeżość. Bas zwinny i dokładny.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...