Po dłuższej, niż zwykle, wymianie maili, telefonów i SMS-ów, udało się nam przechwycić na kilka dni najnowsze dziecko Samsunga - lampową stację dokującą Samsung DA-E750. Luksusową wręcz obudowę wykonano z lakierowanego na wysoki połysk drewna wiśniowego (a może to inny gatunek liściasty).
Jak na stację dokującą wymiary Samsung DA-E750 są spore, a system głośnikowy zaawansowany - z układami dwudrożnymi i wspólnym dla obydwu kanałów subwooferem. Na górze, z lewej strony, widać coś a`la dno od słoika - to akrylowa osłona dwóch lamp próżniowych stanowiących element hybrydowego wzmacniacza.
Z prawej strony ulokowano okrągły multifunkcjonalny panel sterowania, połączony z wyświetlaczem aktywnych funkcji (przyciskanie tego krążka w różnych miejscach wywołuje stosowne reakcje). Całe urządzenie stoi na "spajkowatych" nóżkach (zakończonych kolcami z gumy), unoszących je dostatecznie wysoko, aby pozwolić na promieniowanie głośnika subwoofera.
Tunel bas-refleksu znajduje się z kolei na tylnej ściance, tamże zespolone gniazdo USB/LAN (antena Wi-Fi jest schowana wewnątrz obudowy), 3,5-mm wejście audio (mini-jack) i lekko wypukły prostokątny kawałek tworzywa, który po przyciśnięciu odskakuje, odsłaniając gniazdo stacji dokującej. Nie jedno, ale dwa gniazda!
Jedno to mini-USB pod Androida, drugie - to "normalne" gniazdo pod Poda. To się nazywa rozwiązanie z rozmachem. Trafił swój na swojego. Chyba nie tylko ja podejrzewam, że Apple wymusza na partnerach takie projektowanie, aby produkty (stacje) dedykowane jego urządzonkom, zajmowały się tylko nimi - przynajmniej teoretycznie…
Jeśli zatem chcesz umieścić informację o kompatybilności z iPodami/iPhonami, to nie może tam pojawić się już żadne inne konkurencyjne logo, a przykładem tego niech będą stacje łączące w sobie iOS i Bluetooth, gdzie nie wspomina się o Androidzie - tego trzeba się domyślić. Trwający od miesięcy konflikt pomiędzy Samsungiem a Applem (oficjalnie poszło o zbyt duże podobieństwo tabletów obydwu firm) wszedł ostatnio na wyższy poziom już chyba totalnej konfrontacji.
Kieszeń dokująca jest wyposażona w wysuwane "plecki" podpierające podpięte urządzenia i elastycznie zamocowane wtyki, dostosowujące się do urządzeń różnych grubości.
Fizyczne dokowanie nie jest jednak jedynym sposobem na przesyłanie muzyki. Wystarczy, że skonfigurujemy Samsunga DA-E750 do współpracy z naszą siecią domową (konfiguracja to wielkie słowa, wystarczy nacisnąć jeden przycisk z tyłu obudowy, jeden na routerze, poczekać kilka sekund i gotowe) i dostajemy do dyspozycji bezprzewodową transmisję AirPlay oraz All- Share (czyli Samsungowy odpowiednik DLNA) albo wybieramy transmisje Bluetooth dla wszystkich innych urządzeń wspierających ten typ przesyłania muzyki.
Stawiamy Samsunga w jakimś eksponowanym i akustycznie dobrym miejscu, pozostawiając sobie źródło muzyki w postaci smartfona lub PC pod ręką.
Tryby pracy
Dostępne tryby pracy (ikonki): Audio In - dowolne zewnętrzne źródło do minijacka (np. telewizor).
Dock - tryb typowego fizycznego docka dla urządzeń Apple, sygnał jest wyprowadzany cyfrowo z urządzenia i obrabiany przez elektronikę stacji. Ładowanie odbywa się również wtedy, gdy urządzenie jest wyłączone.
Bluetooth - bezprzewodowa transmisja z dowolnych urządzeń wspierających ten standard i główny sposób przesyłania dźwięku z Androidów. Wtyk mini-USB wbudowany w docka, podobnie jak w urządzeniu Philipsa, służy jedynie do ładowania akumulatorów urządzeń przenośnych, ale - uwaga - nie jest on obrotowy, więc niektóre smartfony będą ustawione "tyłem do przodu".
USB - gniazdo wspiera odtwarzanie plików MP3, WMA i WAV bezpośrednio z pamięci przenośnych, odtwarzaczy muzycznych lub przenośnych dysków twardych.
AirPlay - bezprzewodowy streaming dla iPodów/iPhonów/iPadów jak i zainstalowanego na komputerach PC/MAC programu iTunes.
AllShare (DLNA) - bezprzewodowy streaming pomiędzy produktami Samsunga i wszystkimi innymi zgodnymi z protokołem DLNA (czyli z większością współczesnego sprzętu).
Samsung DA-E750 obsługuje chyba wszystko. Na przykład na komputerze PC włączamy jakiś program zarządzający naszą muzyką, niech to będzie iRiver Media Center z załączonym trybem współdzielenia zasobów dzięki DLNA.
Na smartfonie uruchamiamy darmowy program AllShare Player (dostępny w Google Play, a na innych platformach - coś do obsługi DLNA), który niniejszym staje się naszym "pilotem" zdalnego sterowania i zarazem nawigacją po cyfrowych zasobach sieci domowej, a wybranie trybu AllShare na Samsung DA-E750 powoduje, że szafa gra. Wszystko jest przyjazne i działa bezproblemowo.
Odsłuch
Jak na urządzenie lampowe przystało, Samsung DA-E750 potrzebuje nieco czasu na rozgrzewkę i dopiero wtedy zaczyna grać swobodnie, nasycając cały zakres częstotliwości. Przekaz jest bardzo dynamiczny, pełen pasji, obfity. Szczególnie muzyka z mocnym bitem (elektronika, hip-hop) zaskakuje, ponieważ oczy nie widzą ukrytego głośnika subwooferowego - a słychać go bardzo dobrze, może aż za dobrze…
Na szczęście pilotem możemy regulować poziom basu. Czy to lampy w przedwzmacniaczu w połączeniu z cyfrowym wzmacniaczem mocy czy charakter samych głośników - dźwięk jest gęsty i ciepły.
Oryginalna, ekskluzywna, hybrydowa podwójna stacja dokująca, obsługująca najważniejsze standardy bezprzewodowe włącznie z Bluetooth 3.0. Czego chcieć więcej? Chyba że mniej i taniej - pojawić ma się również Samsung DA-E750 w kolorze czarnym, bez lamp.
Waldemar Nowak