REGA
Brio

Rega jest kojarzona przede wszystkim z gramofonami. Słusznie - firma z pewnością nie ma nic przeciwko temu, skoro renesans winylu ponownie stawia ją w świetle jupiterów jako jednego z najbardziej zasłużonych ekspertów w tej dziedzinie.

Nasza ocena

Wykonanie
Klasyczny, tranzystorowy wzmacniacz w klasie AB. Wzornictwo łączy firmowy minimalizm z subtelnymi dodatkami. Powinien się podobać.
Funkcjonalność
Zdalne sterowanie, przedwzmacniacz gramofonowy, wyjście słuchawkowe (którego nie było w poprzednich wersjach).
Laboratorium
Wysoka moc (2 x 57 W/8 Ω ; 2 x 94 W/4 Ω), wysoki szum (zwłaszcza jak na wzmacniacz w klasie AB), wysokie parzyste harmoniczne.
Brzmienie
Gęste, z mocnym pierwszym planem, powiększonymi źródłami, lekkim podgrzaniem i utemperowaną detalicznością, zawsze z emocjami.
Artykuł pochodzi z Audio

Nazwa Planar rozsławiła niewielką manufakturę na cały świat. Jednak Rega produkuje także od dość dawna "elektronikę", w tym wzmacniacze. Firma nabrała wiatru w żagle, w roku 2016 zaprezentowano nową gamę gramofonów Planar, a najnowszy Brio trafi ł do sprzedaży wiosną tego roku.

Integra Rega Brio jest modelem chyba najbardziej znanym, bo najtańszym. Jej historia zaczęła się ponad ćwierć wieku temu, w 1991 roku zaprezentowano pierwszą "oryginalną" edycję integry, która od tamtej pory przeszła wiele modyfikacji i doczekała się w sumie aż sześciu generacji.

Zmieniał się nie tylko układ elektroniczny, ale także wygląd i wielkość obudowy. Najnowsza inkarnacja jest pod pewnymi względami powrotem do pierwowzoru.

Rega Brio - obudowa

Obudowa jest wąska i głęboka, wykonano ją z aluminiowej ramy złożonej z dwóch formatek. Front ma zaokrąglone boczne krawędzie, jest wykończony na wysoki połysk, ale minimalistyczny wątek podtrzymano, ograniczając liczbę elementów, eksponując jednocześnie niektóre z nich. Mocnym akcentem jest pokrętło wzmocnienia w formie srebrnego, aluminiowego pierścienia z nacięciem wskazującym aktualne ustawienie.

Srebrny jest też włącznik zasilania, ale przycisk wyboru źródeł - już czarny i właściwie niewidoczny. Źródła przełączamy sekwencyjnie, obserwując wskaźnik złożony z pięciu diod, szósta sygnalizuje funkcję wyciszenia. Diody są czerwone, podobnie jak podświetlenie loga Regi znajdującego się przy dolnej krawędzi frontu.

Czytaj również: Czy wzmacniacz stereofoniczny może pracować w systemie kina domowego?

Przez nowy Brio przemawia skromność wyposażenia, wyrażona również zaledwie jednym przyciskiem na przedniej ściance.

Przez nowy Brio przemawia skromność wyposażenia, wyrażona również zaledwie jednym przyciskiem na przedniej ściance.

Złącza

Nowością w Brio 2017 jest wyjście słuchawkowe (złącze 6,3 mm), na brak którego można było wcześniej narzekać, ale też nigdy wcześniej słuchawki nie były tak ważne, jak dzisiaj. Włożenie wtyczki słuchawek skutkuje odcięciem sygnału od wyjść głośnikowych.

Wzmacniacz stoi na czterech podłużnych nóżkach o wyjątkowo dużej powierzchni, wykonanych z gumy, co pozwala uzyskać dobrą stabilność nawet przy drobnych nierównościach podłoża.

Tylny kołnierz spinający obudowę ma za zadanie zabezpieczyć i zamaskować wtyczki i przewody, ale, jak zwykle w takich sytuacjach, trochę utrudnia ruchy użytkownikowi.

Tylny kołnierz spinający obudowę ma za zadanie zabezpieczyć i zamaskować wtyczki i przewody, ale, jak zwykle w takich sytuacjach, trochę utrudnia ruchy użytkownikowi.

Rega konserwatywnie podchodzi do funkcjonalności wzmacniacza. Brio ma wyłącznie wejścia analogowe, nie ma zatem przetwornika C/A; nie ma też modułu Bluetooth. Ma jednak wejście dla gramofonu (z wkładką typu MM).

Wyjście niskopoziomowe jest jedno i dostarcza sygnał o stałym poziomie napięcia. Pojedyncze są także terminale głośnikowe; o ile kołnierz maskujący kable w przypadku gniazd RCA nie jest specjalnie uciążliwy, to już podłączanie kolumn jest lekką gimnastyką.

Przyjrzałem się dokładnie tylnej ściance - napisy jednoznacznie wskazują na to, że Brio jest produkowany w Wielkiej Brytanii, tak jak Cyrus One.

Z kwestią uziemienia w gramofonach Regi wiążą się kontrowersje, w integrze Brio nie jest inaczej – trzpień masy umieszczono na... dolnej ściance.

Z kwestią uziemienia w gramofonach Regi wiążą się kontrowersje, w integrze Brio nie jest inaczej - trzpień masy umieszczono na... dolnej ściance.

Modyfikacje

Względem poprzedniego Brio, modyfikacje wprowadzone w edycji 2017 objęły przede wszystkim główną płytkę drukowaną, sposób prowadzenia ścieżek, a także wyższej klasy komponenty. Dodano też niezależny moduł zasilający, izolując tym samym tor końcówek mocy od przedwzmacniacza i obwodów korekcji gramofonowej; te dwa ostanie mają lepsze scalone wzmacniacze operacyjne.

Rega Brio jest klasycznym wzmacniaczem, pracującym w klasie AB. Liniowy jest również zasilacz z dużym (umieszczonym z przodu) transformatorem toroidalnym. Prostowniki i filtry znajdują się na głównej płytce drukowanej (mniej więcej w jej centrum), pomiędzy układami przedwzmacniacza a końcówkami mocy. Przełączanie wejść odbywa się w przekaźnikach umieszczonych przy gniazdach wejściowych.

Regulacja wzmocnienia została zrealizowana klasycznie, w potencjometrze (czarny Alps) - już przy przedniej ściance - dlatego ta właśnie sekcja wydłuża ścieżkę sygnału. Końcówki mocy znajdują się po dwóch stronach, przykręcone do dodatkowych profili sąsiadujących z bocznymi ściankami obudowy.

W Brio może brakować wejść cyfrowych i modułu Bluetooth, ale braku przedwzmacniacza gramofonowego nikt by Redze nie wybaczył.

W Brio może brakować wejść cyfrowych i modułu Bluetooth, ale braku przedwzmacniacza gramofonowego nikt by Redze nie wybaczył.

Odsłuch

Brzmienie plastyczne i delikatne niesie zwykle ze sobą pewne kompromisy w zakresie dynamiki i otwartości; z kolei dźwięk swobodny i detaliczny może wprowadzać ostrość i zbliżać się do natarczywości.

Rega Brio nie jest w stanie połączyć wszystkich zalet i wyeliminować wszystkich ograniczeń, jednak znajduje dość oryginalną drogę, by w dużym stopniu pogodzić pożądane cechy, które nie lubią ze sobą chodzić w parze.

Rega Brio wprowadza nas w brzmienie angażujące, ale nienapastliwe, barwy są trochę podgrzane, co do pewnego stopnia ujednolica przekaz, redukuje różnorodność wybrzmień, jednak "podrasowanie" przeprowadzone jest na tyle zręcznie i atrakcyjnie, że modyfikację tę odbierałem jako zgodną "z duchem" większości próbek muzycznych; nawet gdy były to ostre rockowe kawałki, to chociaż obiektywnie traciły na wyrazistości, zyskiwały trochę inny wymiar, gdyż Brio zawsze potrafiło wyciągnąć muzykę... nawet trochę inną, ale nigdy nie wpadało w emocjonalną obojętność, mechaniczność, "dostawę informacji".

Projekt wzmacniacza opiera się na jednej dużej płytce drukowanej, jednak połączeń przewodami – rozprowadzającymi zarówno masę, zasilanie, jak i sygnały audio - jest wewnątrz całkiem sporo.

Projekt wzmacniacza opiera się na jednej dużej płytce drukowanej, jednak połączeń przewodami - rozprowadzającymi zarówno masę, zasilanie, jak i sygnały audio - jest wewnątrz całkiem sporo.

Brio brzmi dobrze, kiedy słucha się go i cicho, i głośno, ale w drugim przypadku nabiera siły, soczystości, pewności siebie; wypełnia się w zakresie niskich częstotliwości, rozwija górę pasma. Zachowuje przy tym porządek, a nawet precyzję, która nie staje się cechą dominującą i określającą nazbyt analityczny charakter, lecz z "tylnego siedzenia" pomaga dynamice i naturalności.

Bas Regi Brio jest mocny, chwilami wydaje się pogrubiony, aby za chwilę udowodnić swoją zwartość i dobrą kontrolę. W stereofonii ważną rolę gra pierwszy plan, który nie przesłania całej perspektywy, lecz w przekonujący sposób "przemawia" i przekonuje, że jak pierwszy, to najważniejszy.

Radosław Łabanowski

Specyfikacja techniczna

REGA Brio
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 8 Ω, 2x 51
Moc znamionowa (1% THD+N, 1 kHz) [W] 4 Ω, 2x 72
Czułość (dla maksymalnej mocy) [V] 1x 0,2
Stosunek sygnał / szum (filtr A-ważony, w odniesieniu do 1W) [dB] 75
Dynamika [dB] 93
Współczynnik tłumienia (w odniesieniu do 4 Ω) 50
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Rys. 2. Zniekształcenia harmoniczne.
Rys. 2. Zniekształcenia harmoniczne.
Laboratorium Rega BRIO

Rega przedstawia bardzo dokładną specyfi kację Brio, można więc porównać kilka parametrów. Zaczynamy od mocy wyjściowej, przy 8 Ω (i jednym wysterowanym kanale) producent zapowiada 58 W i niemal tyle samo (57 W) udało mi się uzyskać. Sytuacja powtarza się dla obciążenia 4-omowego (93 W wg producenta vs 94 W w pomiarach).

W trybie dwukanałowym zmierzone wartości wynoszą odpowiednio 2 x 51 W (8 Ω) i 2 x 72 W (4 Ω), a specyfikacja producenta mówi o 2 x 50 W i 2 x 73 W. Wyśmienita zbieżność.

Czułość nowego Brio idealnie pokrywa się ze standardem 0,2 V; poziom szumów jest wysoki, wskaźnik S/N wynosi tylko 75 dB, więc dynamika zatrzymuje się na poziomie 93 dB.

Na charakterystyce przenoszenia (rys.1) można dostrzec spadki zarówno w zakresie wysoko-, jak i niskotonowym, ale zachowanie wzmacniacza jest takie samo dla obydwu obciążeń, 8- i 4-omowych.

Przy 10 Hz spadek wynosi -2 dB, na drugim skraju widać opadanie powyżej 10 kHz, z punktem -3 dB przy 42 kHz... co z dokładnością do 1 Hz pokrywa się z danymi fabrycznymi!

Rega dodaje od siebie "szczyptę" parzystych harmonicznych (rys. 2), najsilniejsza jest druga (-77 dB), powyżej -90 dB leży jeszcze czwarta i szósta, a na granicy -90 dB – ósma.

THD+N (rys. 3) są niższe od 0,1 % już dla mocy wyjściowej o wartości 0,5 W przy 8 Ω i 1 W przy 4 Ω, charakterystyki mają dość płaski kształt, bez wyraźnego minimum poprzedzającego przesterowanie. THD+N nie osiąga spektakularnie niskich poziomów, choć Brio nie zmusza również, by grać głośno, zniekształcenia są umiarkowane nawet dla niewysokich mocy wyjściowych.

Może Cię zainteresować
REGA testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu