Co to są gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

Co to są gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

Stereo, gramofony analogowe

Niegdyś gramofony obsługiwało się ręcznie, dziś technologia potrafi nas wyręczyć także i na tym polu. Czym więc cechują się gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

W gramofonie manualnym większość czynności związanych z obsługą należy wykonać ręcznie. W taki sposób podnosimy i opuszczamy ramię (najczęściej za pomocą dźwigienki), a także ustawiamy igłę nad wybranym obszarem płyty, od którego chcemy rozpocząć odtwarzanie. Gdy igła dotrze do wewnętrznego rowka płyty, gramofon manualny wciąż pracuje, a użytkownik musi ręcznie podnieść ramię. Musi również zadbać o włączenie i wyłączenie napędu.

W gramofonie automatycznym zainstalowano układy, które zwalniają użytkownika z części manualnych czynności. Obsługa sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku, uruchamia on mechanizm, który podnosi ramię (z uchwytu spoczynkowego), przesuwa igłę nad początkowe rowki płyty i opuszcza ramię. Po zakończeniu odtwarzania płyty (strony) ramię jest podnoszone i wraca do punktu wyjścia. System dba również samodzielnie o włączanie i wyłączanie obrotów.

Gramofonem z napędem automatycznym jest np. model Denon DP-300F

Zakres działania automatyki może być różny, stąd pojawiło się nieformalne określenie gramofonu półautomatycznego.

Gramofon Denon DP-300F

Gramofon Denon DP-300F

 

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj