Co to są gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

Co to są gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

Stereo, gramofony analogowe

Niegdyś gramofony obsługiwało się ręcznie, dziś technologia potrafi nas wyręczyć także i na tym polu. Czym więc cechują się gramofony manualne, automatyczne i półautomatyczne?

W gramofonie manualnym większość czynności związanych z obsługą należy wykonać ręcznie. W taki sposób podnosimy i opuszczamy ramię (najczęściej za pomocą dźwigienki), a także ustawiamy igłę nad wybranym obszarem płyty, od którego chcemy rozpocząć odtwarzanie. Gdy igła dotrze do wewnętrznego rowka płyty, gramofon manualny wciąż pracuje, a użytkownik musi ręcznie podnieść ramię. Musi również zadbać o włączenie i wyłączenie napędu.

W gramofonie automatycznym zainstalowano układy, które zwalniają użytkownika z części manualnych czynności. Obsługa sprowadza się do naciśnięcia jednego przycisku, uruchamia on mechanizm, który podnosi ramię (z uchwytu spoczynkowego), przesuwa igłę nad początkowe rowki płyty i opuszcza ramię. Po zakończeniu odtwarzania płyty (strony) ramię jest podnoszone i wraca do punktu wyjścia. System dba również samodzielnie o włączanie i wyłączanie obrotów.

Gramofonem z napędem automatycznym jest np. model Denon DP-300F

Zakres działania automatyki może być różny, stąd pojawiło się nieformalne określenie gramofonu półautomatycznego.

Gramofon Denon DP-300F

Gramofon Denon DP-300F

 

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj