Jakimi sposobami możemy podłączyć odtwarzacze MP3 do systemów audio-wideo?

Jakimi sposobami możemy podłączyć odtwarzacze MP3 do systemów audio-wideo?

Audio przenośne

Powstało kilka niezależnych standardów połączeń pomiędzy odtwarzaczami MP3/MP4 a domowymi systemami A/V. Najprostszym, najstarszym, ale wciąż często używanym jest zwykły kabel analogowy transferujący dwa kanały dźwięku stereofonicznego.

Zakończony odpowiednim konektorem (na ogół RCA) kabel dostępny jest w ofertach firm produkujących odtwarzacze (na ogół otrzymujemy go w fabrycznym komplecie).

Coraz częściej systemy audio mają umieszczone na przedniej ściance gniazda typu mini-jack, dedykowane odtwarzaczom MP3. W ten sposób przesyłany jest jednak tylko dźwięk, a całe sterowanie zostaje w odtwarzaczu. Zupełnie inne podejście prezentuje nowszy model złącza - USB, które pojawia się w coraz szerszej gamie sprzętu. W USB wyposażony jest niemal każdy model odtwarzacza MP3/MP4.

Po podłączeniu odtwarzacz traci swoje podstawowe funkcje i staje się tylko zewnętrznym nośnikiem danych dla urządzenia - matki, np. amplitunera, który (po wykonaniu przez użytkownika stosownej komendy) pobiera z zasobów odtwarzacza interesujący plik (utwór), a następnie go odtwarza. Kompletne sterowanie przechodzi więc na stronę amplitunera.

W zależności od rodzaju sprzętu (odtwarzacza i urządzenia A/V) możliwa jest praca nie tylko z dźwiękiem, ale i obrazem.

Jednym ze sposobów podłączenia odtwarzaczy są również stacje dokujące, najbardziej rozpowszechnione w przypadku iPodów firmy Apple. Najnowszą, wprawdzie dopiero raczkującą, ale oferującą fantastyczne możliwości użytkowe koncepcją jest transmisja bezprzewodowa w standardzie Bluetooth EDR. Przesyłany jest cyfrowy strumień audio, możliwa jest także kontrola i sterowanie odtwarzacza z poziomu systemu A/V.

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Ile utworów mieszczą przenośne odtwarzacze o pojemności 1GB?

W jaki sposób przygotować pliki MP3 dla przenośnych odtwarzaczy, czy MP3 jest najlepszym z formatów?

Do czego służą gniazda USB w domowym sprzęcie A/V?

Czym się różni iPod od innych typów odtwarzaczy MP3?

Co to są stacje dokujące?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio