Jakimi sposobami możemy podłączyć odtwarzacze MP3 do systemów audio-wideo?

Audio przenośne

Powstało kilka niezależnych standardów połączeń pomiędzy odtwarzaczami MP3/MP4 a domowymi systemami A/V. Najprostszym, najstarszym, ale wciąż często używanym jest zwykły kabel analogowy transferujący dwa kanały dźwięku stereofonicznego.

Zakończony odpowiednim konektorem (na ogół RCA) kabel dostępny jest w ofertach firm produkujących odtwarzacze (na ogół otrzymujemy go w fabrycznym komplecie).

Coraz częściej systemy audio mają umieszczone na przedniej ściance gniazda typu mini-jack, dedykowane odtwarzaczom MP3. W ten sposób przesyłany jest jednak tylko dźwięk, a całe sterowanie zostaje w odtwarzaczu. Zupełnie inne podejście prezentuje nowszy model złącza - USB, które pojawia się w coraz szerszej gamie sprzętu. W USB wyposażony jest niemal każdy model odtwarzacza MP3/MP4.

Po podłączeniu odtwarzacz traci swoje podstawowe funkcje i staje się tylko zewnętrznym nośnikiem danych dla urządzenia - matki, np. amplitunera, który (po wykonaniu przez użytkownika stosownej komendy) pobiera z zasobów odtwarzacza interesujący plik (utwór), a następnie go odtwarza. Kompletne sterowanie przechodzi więc na stronę amplitunera.

W zależności od rodzaju sprzętu (odtwarzacza i urządzenia A/V) możliwa jest praca nie tylko z dźwiękiem, ale i obrazem.

Jednym ze sposobów podłączenia odtwarzaczy są również stacje dokujące, najbardziej rozpowszechnione w przypadku iPodów firmy Apple. Najnowszą, wprawdzie dopiero raczkującą, ale oferującą fantastyczne możliwości użytkowe koncepcją jest transmisja bezprzewodowa w standardzie Bluetooth EDR. Przesyłany jest cyfrowy strumień audio, możliwa jest także kontrola i sterowanie odtwarzacza z poziomu systemu A/V.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu