Marantz SR5012
Marantz SR5012 to amplituner 7.2-kanałowy kompatybilny z formatami obrazu 4K Ultra High Definition - od 4K 60Hz aż do HDR, obsługuje też standardy Dolby Vision i Hybrid Log Gamma (HLG; dzięki przyszłej aktualizacji oprogramowania). Wyposażony w dekodery dla Dolby Atmos i przestrzennego dźwięku 3D DTS:X oraz siedem kanałów wzmacniacza.
Urządzenie jest wyposażone w 8 wejść HDMI, dzięki czemu można do niego podłączyć wiele źródeł wysokiej rozdzielczości, w tym odtwarzacze Blu-ray, urządzenia streamingowe, dekodery i konsole do gier, oferujące wideo o wysokiej rozdzielczości 4K. Dodatkowo potrafi przekonwertować starsze źródła (jak np. DVD) do formatu 4K, tworząc ze starej ścieżki imponującą, przestrzenną scenę dźwiękową dzięki wykorzystaniu Dolby Surround i przetwarzaniu Neural:X. Marantz SR5012 jest oczywiście w pełni kompatybilny ze ścieżkami dźwiękowymi Dolby TrueHD i DTS:HD dla konwencjonalnego ustawienia przestrzennego 5.1 lub 7.1.
Dzięki Audyssey MultEQ XT precyzyjne ustawienie i kalibracja dźwięku są znacznie ułatwione, podczas gdy opcjonalna aplikacja mobilna Audyssey MultEQ Editor pozwala na dokładniejsze dostrajanie brzmienia, dopasowując je do indywidualnych gustów. Dodatkowo, Audyssey Dynamic EQ dba o czystość i siłę dźwięku, nawet pracując przy niskim poziomie głośności, podczas gdy Dynamic Volume wyrównuje ewentualne skoki głośności pomiędzy oglądanym przez nas filmem a np. reklamami.
Marantz SR5012 ma duże zasoby mocy do zaoferowania: siedem kanałów o mocy 100 W każdy, zbudowanych w identyczny sposób zapewniający pełną integrację we wszystkich kanałach. Wykorzystano w nich tylko wysokiej jakości komponenty dyskretne, takie jak słynne moduły Marantz Hyper Dynamic Amplifier Modules (HDAM) dla zachowania niezwykłej czystości dźwięku. Wszystko to zapewnia doskonałą integrację każdego z kanałów. Bez kłopotu poradzą sobie również z wymagającymi zestawami głośnikowymi o niskiej impedancji.
Konwersja cyfrowo-analogowa jest obsługiwana przez całkowicie nowy ośmiokanałowy blok DAC, korzystający z zaawansowanych 32-bitowych przetworników AKM AK4458VN we wszystkich kanałach. Zapewnia to spójność i precyzyjne dopasowanie kanałów w celu uzyskania jak najdokładniejszego brzmienia.
Konstrukcja 7.2-kanałowa oznacza, że SR5012 może napędzić zestawy głośnikowe w konfiguracji 5.1.2, łącznie z kanałami efektowymi wysokości w celu uzyskania pełnego efektu 3D ze ścieżek dźwiękowych Dolby Atmos lub DTS:X, bądź też prostszego ustawienia 5.1, podczas gdy "wolne" kanały można wykorzystać do napędzenia głośników stereo w innym pomieszczeniu.
Czytaj również testy produktów Marantz
Muzykę można przesyłać bezpośrednio z sieci domowej bądź Internetu, korzystając z łączności kablowej albo z WiFi. Urządzenie ma możliwość odtwarzania dźwięku z radia internetowego, z serwisów muzycznych takich jak Deezer, Spotify Connect czy Tidal, z komputera lub dysku NAS z prędkością do 192 kHz / 24 bit i DSD5.6MHz, jak i w innych popularnych formatach, np. MP3. Można odtwarzać również nagrania w wysokiej rozdzielczości bezpośrednio z pamięci przenośnej USB korzystając z łącza w panelu przednim urządzenia, bądź przesyłać muzykę z urządzeń mobilnych korzystając z Bluetooth lub Airplay.
Integracja HEOS oznacza, że Marantz SR5012 może stać się częścią kompletnego bezprzewodowego systemu muzycznego multiroom. Wystarczy umieścić głośniki HEOS w dowolnym pomieszczeniu, skorzystać z ustawień HEOS dostępnych w aplikacji Marantz 2016 AVR Remote (zapewniającej całkowitą kontrolę nad urządzeniem), a muzykę można będzie przesyłać w całym domu z wykorzystaniem sieci, bezpośrednio z urządzeń mobilnych czy też Internetu.
Inteligentny tryb ECO minimalizuje zużycie energii elektrycznej bez pogorszenia wydajności.
Marantz SR5012 jest również przygotowany na zaawansowaną kalibrację isf, co pozwala na precyzyjne ustawienie przez profesjonalistów, dla zapewnienia jeszcze lepszej jakości obrazu wyświetlanego przez urządzenie we współpracy z ekranem użytkownika.
Marantz SR6012
Marantz SR6012 to model wyższy od SR5012. Oferuje dziewięć wzmacniaczy o jeszcze większej mocy, umożliwia przetwarzanie 11.2-kanałowe oraz niestandardowe opcje konfiguracji (Custom Installation) dzięki kompatybilności z Creston Connected.
Amplituner oferuje dziewięć kanałów wzmocnienia i zapewnia 110 W dla każdego z nich. Wykorzystano w nich tylko wysokiej jakości komponenty dyskretne, takie jak słynne moduły Marantz Hyper Dynamic Amplifier Modules (HDAM). Wszystko to zapewnia doskonałą integrację każdego z kanałów. Bez kłopotu poradzą sobie również z wymagającymi zestawami głośnikowymi o niskiej impedancji.
Czytaj również test amplitunera AV: Marantz SR5010
Marantz SR6012 może obsługiwać konfiguracje głośników 5.1.4 lub 7.1.2 z podwójnymi subwooferami, zapewniając płynniejsze, bardziej dynamiczne brzmienie basów, dźwięk 3D Dolby Atmos i DTS:X. Jego 11.2-kanałowe przetwarzanie pozwala w istocie na ustawienie 7.1.4- kanałowe przy współpracy z dodatkowym wzmacniaczem dwukanałowym.
W konwencjonalnych konfiguracjach 5.1 lub 7.1 dodatkowe kanały można wykorzystać do zbudowania kolejnej strefy w innym pomieszczeniu, w razie potrzeby napędzanej oddzielnym źródłem. Dodatkowe wyjście HDMI umożliwia przesyłanie dźwięku i obrazu do drugiej strefy, a także do dwóch różnych wyświetlaczy, takich jak telewizor i projektor - w głównym pomieszczeniu.
Zdolność do obsługi eARC (Enhanced Audio Return Channel) - dostępna w przyszłej aktualizacji oprogramowania - umożliwia odbieranie bezpośrednio z aplikacji telewizyjnych przy pomocy kabla HDMI, dźwięku bazującego na obiektach, w tym Dolby Atmos i DTS: X, a także Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio.
Kolejną funkcjonalnością Marantz SR6012 jest ulepszona, precyzyjna konfiguracja i kalibracja Audyssey MultEQ XT32. System HEOS umożliwia zaś bezprzewodowe przesłanie dźwięku z podłączonego źródła sieciowego do pozostałych komponentów HEOS (w tym głośników) wewnątrz sieci domowej.
Marantz jest wyposażony w dodatkowe wejście audio (5 w stosunku do 4 w modelu SR5012) i wejście gramofonowe z przedwzmacniaczem MM phono umożliwiające podłączenie gramofonu.
Amplitunery będą dostępne w czarnym, bądź srebrno-złotym wykończeniu.
Źródło: Horn Distribution