Sonus faber Aida 2

22 listopada 2017 Sprzęt

W trakcie tegorocznej wystawy Audio Video Show odbyła się oficjalna europejska premiera nowych kolumn Sonus faber - modelu Aida. Podczas prezentacji towarzyszyła im elektronika amerykańskiej firmy Audio Research. Nowa Aida pojawi się w sprzedaży w grudniu.

Po sześciu latach od premiery pierwszej wersji Aidy Sonus faber przedstawił zestaw, który określa jako flagowy. Łatwo dostrzec podobieństwa między obydwiema kolumnami, jednak to tylko pozory - nowa Aida została całkowicie przebudowana. W konstrukcji wykorzystano najbardziej zaawansowane rozwiązania elektroakustyczne, zachowując jednak prawie niezmieniony, ponadczasowy elegancki wygląd.

Konstrukcja. Jest to układ 3 i 2/3 drożny, korzystający z systemu "Stealth Ultraflex". Pozwala on na lepsze wydłużanie brzmienia basu, minimalizując jednocześnie zniekształcenia. Rozwiązanie to eliminuje także szkodliwe, pochodzące z kanału basrefleks, wibracje.

Typową dla Sonus faber obudowę w kształcie liry - podobnie jak w poprzedniej edycji - dopełniają systemy "Anima Legata", "Tuned Mass Dampers" i specjalne zawieszenie "Bow spring", które stanowi część systemu "Zero Vibration Transmission". Zarówno projekt, jak i zastosowane technologie mają na celu skuteczną likwidację niepożądanych rezonansów i wibracji.

Być może najbardziej widoczną spośród nowych zmian w kolumnach Sonus faber Aida 2 jest wybór całkowicie nowych przetworników: wysokotonowy - tweeter to "D.A.D. Arrow Point” H28 XTR-04, który zastosowano po raz pierwszy w starszym modelu Lilium oraz zestawach najnowszej serii Homage Tradition. W paśmie średnicy pracuje przetwornik M18 XTR-04 z koszem z avionalu - jest to obecnie najbardziej zaawansowany przetwornik średniotonowy w katalogu Sonus faber.

Sonus faber Aida 2

Czytaj również testy kolumn Sonus faber

Uzupełnieniem nowych przetworników wysoko- i średniotonowych są także nowe, specjalnie zaprojektowane, głośniki basowe: woofer W22 XTR-12 z nowym, wydajnym napędem oraz pracujący w roli subwoofera przetwornik SW32 XTR-08. Para ta została określona jako "prawdopodobnie najbardziej szalony subwoofer", który kiedykolwiek zaprojektowano w Sonus faber. Zastosowano w nim warstwową membranę Nano Carbon i zasilanie neodymowym magnesem z 4-calową cewką.

W nowych zestawach Aida użyto wyłącznie przetworników z magnesami neodymowymi. Zapewniają one szczytowe osiągi w zakresie szybkości i dynamiki. Odziedziczona z poprzednich projektów technologia "Sound Field Shaper" jest unikalnym system przetworników, które znajdują się na tylnej części obudowy. Umożliwiają one precyzyjną kontrolę wrażenia wielkości tworzącej się tam sceny dźwiękowej. System ten jest dodatkowo udoskonalony, dzięki wykorzystaniu przetworników najnowszej generacji: wysokotonowego i średniotonowego: "Arrow Point" DAD 29XTR2 i M8XTR. Dodatkowo całkowicie przeprojektowano zwrotnicę.

Sonus faber Aida 2 to przede wszystkim drewno Wenge. Tradycyjnie wykorzystano także lakierowane elementy z drewna klonowego, które następnie polerowano ręcznie.

Sonus faber Aida 2

Specyfikacja techniczna:

- Pasmo przenoszenia: 18 Hz - 35 000 Hz, w zestawie Stealth Ultraflex
- Skuteczność: 92 dB SPL (2,83V / 1 m)
- Impedancja nominalna: 4 Ohm
- Zalecana moc wzmaniacza: 100 W - 1 KW
- Wymiary: 1725 x 482 x 780 mm
- Waga: 330 kg / 550 kg

Sonus faber Aida 2 pojawi się w sprzedaży w Europie i Stanach Zjednoczonych w grudniu 2017 r.

Więcej na www.horn.eu.

Źródło: Horn Distribution

SONUS FABER testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu