Technologiczne zmiany w nowym modelu to przede wszystkim przeniesienie portu bas refleks na przód obudowy kolumny. Tym samym BL40MK3 to kolumna, którą można ustawiæ bardzo blisko ściany bez jakichkolwiek strat na jakości dźwięku, a w szczególności niskich tonów.
Zmiany w lokalizacji bas-refleksu wymusiły przestrojenie kolumny tak, aby charakterystyka przetworników wykonanych z gęstej plecionki włókna szklanego o zmniejszonej gradacji właściwie współgrała ze zmienionym sposobem wentylacji obudowy.
Wraz ze zmianami w strojeniu zwrotnicy zdecydowano się na użycie do jej budowy komponentów wyższej klasy. W końcu, poprawiono także jakość gniazd głośnikowych.
Czytaj test kolumn Melodika BL30
Melodika BL40MK3 - obudowa
Obudowa kolumn Melodika BL40 MK3 została wykonana z płyt MDF o podwyższonej jakości. Wnętrze wyposażono w maty bitumiczne oraz fizelinę, których funkcją jest wygłuszenie i dociążenie kolumny tak, aby grała bez zbędnych zniekształceń na bardzo wysokich poziomach głośności. To kolejne unikalne rozwiązanie, którego nie sposób spotkać u jakiegokolwiek innego producenta w tym segmencie. Potwierdza to waga - jedna sztuka BL40MK3 waży aż 20 kilogramów.
Dodatkowo dodano poprzeczne wieńce wzmacniające w aż dwudziestu różnych miejscach! Wszystko to w celu wyeliminowania drgań obudowy, które są najpoważniejszym źródłem zniekształceń dźwięku w każdym systemie audio.
Kolumny postawiono na cokołach (które można zdemontować) lakierowanych na wysoki połysk. Wyposażono je w anodowane ciężkie kolce z regulacją i nakrętkami kontrującymi. To rozwiązanie znane z co najmniej dwukrotnie droższych kolumn zapewnia najwyższą stabilność oraz możliwość pochylenia kolumny co poprawia zgranie fazowe przetworników. Gniazda głośnikowe wykonano ze stali powlekanej warstwą złota w celu zabezpieczenia przed korozją.
Przetwornik wysokotonowy
Miękką kopułkę wykonano z nasączanego w celu usztywnienia jedwabiu. Membranę otoczono kołnierzem ze skróconą tubą połączonym z metalowym rozpraszaczem akustycznym w celu zapewnienia optymalnego pola odsłuchu. Jest to idealny kompromis między liniowym, dokładnym przenoszeniem wysokich tonów a aksamitnym brzmieniem, bogatym w rozmaite barwy z lekką naleciałością analogu - tak, aby dźwięk nie męczył nadmiernie przy dłuższych sesjach odsłuchowych.
Przetwornik średniotonowy
Membrany głośników, w celu poprawy ich pracy, wykonano z gęsto zaplatanej plecionki włókna szklanego łączonego z żywicą o zmniejszonej gradacji. Głośnik średniotonowy wyposażono w nieruchomy aluminiowy stożek korygujący fazę i pracę membrany oraz cewki. Zawieszenie to klasyczna fałda pozwalająca na głęboki wychył membrany w celu uzyskania wysokiego ciśnienia akustycznego. Głośnik wyposażono w ekranowany układ magnetyczny.
Przetwornik niskotonowy
Membrana niskotonowa to zmodyfikowana wersja średniotonowej, wyposażona w usztywniającą i dociążającą nakładkę przeciwpyłową. Poprawia ona pracę membrany przy głębokim wychyleniu głośnika, wydatnie zmniejszając zniekształcenia. Zapobiega także wygięciu i łamaniu membrany, co jest powszechnym zjawiskiem w przypadku tanich kolumn pozbawionych tego rozwiązania. Głośnik jest wyposażony w ekranowany układ magnetyczny.
Źródło: Rafko