Sonus faber Olympica Nova w kolejnej odsłonie

10 września 2019 Sprzęt

Sonus faber jesień rozpoczął z przytupem. Podczas zakończonego właśnie 16. Rocky Mountain International Audio Fest zapowiedział premierę swojej najnowszej kolekcji głośników Olympica Nova oznaczonej symbolem II.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Sonus faber aktualizował portfolio. Zmiany objęły kolekcje Sonetto i Palladio, nową linię subwooferów Gravis, Electa Amator III i Minima Amator II, ale dotknęły także kolekcję Olympica Nova. W efekcie do naszych rąk trafi nowy zestaw kolumn głośnikowych. A wraz z nimi rozwiązania technologiczne, m.in. nowe przetworniki i zwrotnice, struktura obudów i ich wewnętrzne strojenie i oczywiście nowy wygląd.

Czytaj również testy kolumn Sonus faber

Sonus faber Olympica Nova w kolejnej odsłonie

Z siedmiu modeli z tej kolekcji trzy są zupełnie nowe - model naścienny, trzecia i mocniejsza kolumna podłogowa oraz większy głośnik centralny.

• Struktura: ściany obudów kolumn są wykonane z ośmiu warstw giętego drewna. Wewnątrz obudów zastosowano starannie umieszczone użebrowanie stanowiące wzmocnienie mechaniczne redukujące wibracje i rekompensujące siły powstające podczas pracy przetworników.

• Panel górny: oryginalny górny panel Olympica obity skórą ustępuje miejsca panelowi z drewna orzecha lub wenge osadzonego na solidnym aluminiowym odlewie.

• Ściana tylna: zewnętrzna część systemu Stealth Ultraflex™, technologii portu o bardzo niskiej turbulencji, jest wykonana z solidnego kawałka wytłaczanego aluminium i została odziedziczona z modeli Homage Tradition firmy Sonus Faber. Inspirowany falami morskimi system ułatwia przepływ powietrza przez kanał, kontrolując jego prędkość i redukując turbulencje powodujące zniekształcenia dźwięku.

• Cokoły: Całkowicie przeprojektowane cokoły (płyty dolne i podstawki) wykonano z litych aluminiowych profili połączonych ze stalowymi kolcami, co gwarantuje większą wytrzymałość i solidność.

• Ściany przednie: wykonane z ręcznie wykończonego naturalnego drewna.

Czytaj również testy z kategorii: Zespoły głośnikowe

Sonus faber Olympica Nova - nowa seria

Przetworniki

Głośnik wysokotonowy wykorzystuje technologię membrany DAD™ (Damped Apex Dome™) z jedwabną kopułką o średnicy 28 mm i układem magnetycznym, który bazuje na konstrukcji Neodymium Cap Design. Łuk ochronny i pierścień systemu DAD™ zostały przeprojektowane i wytworzone z litego kawałka odlewu aluminiowego.

Przetworniki średniotonowe oraz średnio-niskotonowe wywodzą się ze zmodernizowanej konstrukcji wykorzystywanej w kolekcji Homage Tradition:

• Membrana: zgodnie z tradycją membrany Sonus faber powstają z suszonej na powietrzu, nieprasowanej mieszanki pulpy celulozowej i innych naturalnych włókien nadających membranie lekko chropowatą powierzchnię o różnej gęstości, co zmniejsza rezonans.

• Odlewany aluminiowy kosz ma zapewnić maksymalną sztywność i optymalny przepływ powietrza, zwiększając ilość szczegółów muzycznych.

• Cewka została wykonana z materiału CCAW (Copper Clad Aluminium Winding), specjalnego stopu miedzi i aluminium, który redukuje masę oraz poprawia dynamikę i obsługę mocy.

• Korektor fazy powstał z aluminium z miedzianym pierścieniem, co pomaga wyeliminować zniekształcenia intermodulacyjne i poprawić mikro-dynamikę.

Sonus faber Olympica Nova - nowa seria w kolorze wenge

Głośnik niskotonowy wyposażono w membranę korzystającą z ekskluzywnej techniki konstrukcji typu "sandwich", w której dwa arkusze pulpy celulozowej otaczają zaawansowaną technologicznie piankę syntaktyczną. Uzyskana w ten sposób niska masa i wysoka sztywność zapewniają szybką i wydajną reprodukcję dźwięku, jednocześnie gwarantując całkowitą zgodność z przetwornikami średnio-wysokotonowymi. Wokół głośników niskotonowych znajdziemy naturalną skórę. Zgodnie z tradycją Sonus faber jest ona nakładana ręcznie w zakładzie produkcyjnym marki w mieście Vicenza.

W zwrotnicy zastosowano technologię Paracross Topology™, dzięki czemu jest ona mniej wrażliwa na zakłócenia o częstotliwościach radiowych, co poprawia odpowiedź impulsową i obniża poziom szumu. Topologia filtrowania całej linii zawiera nowe kondensatory Clarity Cap, dostrojone specjalnie dla Sonus faber.

Źródło: Horn Distribution

Może Cię zainteresować
SONUS FABER testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu