W ciągu ostatnich 12 miesięcy Sonus faber aktualizował portfolio. Zmiany objęły kolekcje Sonetto i Palladio, nową linię subwooferów Gravis, Electa Amator III i Minima Amator II, ale dotknęły także kolekcję Olympica Nova. W efekcie do naszych rąk trafi nowy zestaw kolumn głośnikowych. A wraz z nimi rozwiązania technologiczne, m.in. nowe przetworniki i zwrotnice, struktura obudów i ich wewnętrzne strojenie i oczywiście nowy wygląd.
Czytaj również testy kolumn Sonus faber
Z siedmiu modeli z tej kolekcji trzy są zupełnie nowe - model naścienny, trzecia i mocniejsza kolumna podłogowa oraz większy głośnik centralny.
• Struktura: ściany obudów kolumn są wykonane z ośmiu warstw giętego drewna. Wewnątrz obudów zastosowano starannie umieszczone użebrowanie stanowiące wzmocnienie mechaniczne redukujące wibracje i rekompensujące siły powstające podczas pracy przetworników.
• Panel górny: oryginalny górny panel Olympica obity skórą ustępuje miejsca panelowi z drewna orzecha lub wenge osadzonego na solidnym aluminiowym odlewie.
• Ściana tylna: zewnętrzna część systemu Stealth Ultraflex™, technologii portu o bardzo niskiej turbulencji, jest wykonana z solidnego kawałka wytłaczanego aluminium i została odziedziczona z modeli Homage Tradition firmy Sonus Faber. Inspirowany falami morskimi system ułatwia przepływ powietrza przez kanał, kontrolując jego prędkość i redukując turbulencje powodujące zniekształcenia dźwięku.
• Cokoły: Całkowicie przeprojektowane cokoły (płyty dolne i podstawki) wykonano z litych aluminiowych profili połączonych ze stalowymi kolcami, co gwarantuje większą wytrzymałość i solidność.
• Ściany przednie: wykonane z ręcznie wykończonego naturalnego drewna.
Czytaj również testy z kategorii: Zespoły głośnikowe
Przetworniki
Głośnik wysokotonowy wykorzystuje technologię membrany DAD™ (Damped Apex Dome™) z jedwabną kopułką o średnicy 28 mm i układem magnetycznym, który bazuje na konstrukcji Neodymium Cap Design. Łuk ochronny i pierścień systemu DAD™ zostały przeprojektowane i wytworzone z litego kawałka odlewu aluminiowego.
Przetworniki średniotonowe oraz średnio-niskotonowe wywodzą się ze zmodernizowanej konstrukcji wykorzystywanej w kolekcji Homage Tradition:
• Membrana: zgodnie z tradycją membrany Sonus faber powstają z suszonej na powietrzu, nieprasowanej mieszanki pulpy celulozowej i innych naturalnych włókien nadających membranie lekko chropowatą powierzchnię o różnej gęstości, co zmniejsza rezonans.
• Odlewany aluminiowy kosz ma zapewnić maksymalną sztywność i optymalny przepływ powietrza, zwiększając ilość szczegółów muzycznych.
• Cewka została wykonana z materiału CCAW (Copper Clad Aluminium Winding), specjalnego stopu miedzi i aluminium, który redukuje masę oraz poprawia dynamikę i obsługę mocy.
• Korektor fazy powstał z aluminium z miedzianym pierścieniem, co pomaga wyeliminować zniekształcenia intermodulacyjne i poprawić mikro-dynamikę.
Głośnik niskotonowy wyposażono w membranę korzystającą z ekskluzywnej techniki konstrukcji typu "sandwich", w której dwa arkusze pulpy celulozowej otaczają zaawansowaną technologicznie piankę syntaktyczną. Uzyskana w ten sposób niska masa i wysoka sztywność zapewniają szybką i wydajną reprodukcję dźwięku, jednocześnie gwarantując całkowitą zgodność z przetwornikami średnio-wysokotonowymi. Wokół głośników niskotonowych znajdziemy naturalną skórę. Zgodnie z tradycją Sonus faber jest ona nakładana ręcznie w zakładzie produkcyjnym marki w mieście Vicenza.
W zwrotnicy zastosowano technologię Paracross Topology™, dzięki czemu jest ona mniej wrażliwa na zakłócenia o częstotliwościach radiowych, co poprawia odpowiedź impulsową i obniża poziom szumu. Topologia filtrowania całej linii zawiera nowe kondensatory Clarity Cap, dostrojone specjalnie dla Sonus faber.
Źródło: Horn Distribution