Stay Around

J.J. CALE
Stay Around

Blues rock

  • Wykonanie
  • Nagranie

Legendarny twórca bluesowych hitów, J.J. Cale, zmarł w 2013 r., a dziesięć lat temu ukazał się jego ostatni album "Roll On". Gitarzysta, wokalista i autor piosenek zawdzięcza sławę Ericowi Claptonowi, który spopularyzował jego utwory, m.in.: "Cocaine" i "After Midnight".

Płyty J.J. Cale'a, a wydał za życia czternaście albumów studyjnych i jeden koncertowy, cieszyły się popularnością głównie wśród zagorzałych fanów uwielbiających jego zrelaksowany, bluesowo-folkowy styl śpiewania i melodyjne kompozycje. Największy hit "Crazy Mama" miał w 1972 r.

Pozostawił po sobie wystarczająco dużo niepublikowanych nagrań, by wdowa Christine Lakeland Cale zebrała piętnaście z nich i wydała na płycie pod wymownym tytułem "Stay Around". Słuchając płyty, rzeczywiście odnoszę wrażenie, że J.J. Cale jest ciągle z nami, a jego piosenki nic nie straciły na wartości, brzmią świeżo i będziemy się przy nich kołysać póki starczy sił, by sięgnąć na półkę po tę i inne płyty artysty.

"Nie zapalajcie świateł" śpiewa w "Lights Down Low", bo tych lekkich bluesów z folkowym zabarwieniem najlepiej słucha się wieczorem. Są tematy radosne, jak "Chasing You" i nostalgiczne jak "Stay Around". Jego gitara doskonale brzmi w krótkiej balladzie "Oh My My". Kwintesencja stylu to "My Baby Blues" i "Go Downtown".

Marek Dusza
Because Music/Universal

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj