Jedna z najlepszych okładek wytwórni ECM ukazuje pokryty śniegiem Plac Czerwony w Moskwie, a postać symbolizuje Mieczysława Weinberga, urodzonego w Warszawie radzieckiego kompozytora żydowskiego pochodzenia.
Mieczysław Weinberg uczył się w Konserwatorium Warszawskim, a w 1939 r. uciekł z ogarniętej wojną Polski do ZSRR. Dzięki rekomendacji Szostakowicza dostał mieszkanie i pracę w Moskwie. Jego oryginalna, choć przesycona pesymizmem twórczość, przysparzała mu kłopotów w czasach stalinowskich. Trafił nawet do więzienia, skąd wydobył go Szostakowicz.
Wartość muzyki Weinberga rośnie i jest coraz bardziej doceniana na całym świecie. Do popularyzacji przyczynia się m.in. Gidon Kremer i jego orkiestra Kremerata Baltica. Podczas festiwalu Wiener Festwochen 2015 wykonali dwanaście utworów Weinberga, z których trzy Symfonie kameralne nr 1, 2 i 3 znalazły się na pierwszym z dysków albumu, czwarta zamyka drugą płytę.
Napisany w 1944 r. Kwintet fortepianowy Op. 18 nagrano w Rydze z udziałem pianistki Julianny Awdiejewej, laureatki Konkursu Chopinowskiego 2010. Nasycone emocjami, niezwykle dynamiczne utwory na płycie "Chamber Symphonies" nie pozostawią nikogo obojętnym. Instrumenty perkusyjne i nagłe uderzenia w wielki bęben timpani urozmaicają i tak atrakcyjne dzieła.
Marek Dusza
ECM/UNIVERSAL