HELGE SUNDE

Finding Nymo

Finding Nymo

Wykonanie

Nagranie

Norwegia (na tle Europy) jest od ponad dekady nie tylko najbardziej gorącym miejscem rodzenia się nowych koncepcji gry małych zespołów jazzowych, ale eksperymentowanie przeniosło się również na formacje bardziej rozbudowane instrumentalnie.

Helge Sunde, mając za sobą studia w zakresie kompozycji i gry na puzonie, prowadzi ambitnie od lat kilkunastoosobową orkiestrę Denada, której unikalne brzmienie wzbogacają instrumenty elektroniczne i efekty preparowane. Członkowie formacji, z wyjątkiem pianistki Olgi Konkovej i perkusjonalistki Marilyn Mazur, nie rekrutują się z panteonu gwiazd, niemniej osiągają wyśmienity poziom zgrania, całościowego brzmienia oraz bezbłędnie wyczuwają progresywne zamierzenia aranżerskie Sundego. Posiadł on umiejętność gładkiego łączenia elementów tradycyjnych i nowatorskich. Urzekająca jest lekkość i swoboda wypowiedzi orkiestry, która równie dobrze czuje się w ciepłym włoskim klimacie ("Italian Suite"), jak i w abstrakcyjnie chłodnym ("Moon Trier").

Najbardziej wziętymi solistami w zespole są bracia Frode i Atle Nymo grający na saksofonach; to im dedykowany jest zabawny utwór tytułowy. Pełnią humoru kipi też kompozycja "Knegg" z efektem rżenia konia.

Cezary Gumiński
ACT / GiGi

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu