MARK LOCKHEART & ROGER SAYER Salvator Mundi

Salvator Mundi
Wykonanie
Nagranie

W centrum Londynu stoi wyjątkowa świątynia z XII wieku zbudowana przez sławny zakon Templariuszy, strażników skarbca koronnego. Kościół znany jako Temple Church słynie ze znakomitej akustyki i kolistego kształtu części nawowej o średnicy 17 m.

Odbywają się tu regularne koncerty muzyki organowej i chóralnej. Tu kręcono sceny filmu "Kod Da Vinci" i tu swoje nagranie zrealizowali: jeden z najlepszych brytyjskich organistów Roger Sayer i jazzowy saksofonista Mark Lockheart, znany m.in. z zespołu Polar Bear i nagrań dla Edition Records.

Pomysłodawcą sesji i wykorzystania naturalnej akustyki kościoła był John Ashton Thomas, który zaaranżował bądź skomponował repertuar albumu. Intrygujące jest połączenie starych utworów sakralnych z nowymi kompozycjami Thomasa. Jak mówi Lockheart: "Przestrzeń i akustyka odgrywają ogromną rolę w nastroju i charakterze "Salvator Mundi".

Dla mnie jest to niebiańska, podnosząca na duchu muzyka. Połączenie wolności improwizacji z perspektywy jazzu jest naprawdę ekscytujące". Mam skojarzenia ze słynnym albumem ECM-u "Officium" Jana Garbarka i The Hilliard Ensemble, tyle że muzyka brytyjskiego duetu jest bardziej przyjazna dla uszu przeciętnego słuchacza. Saksofon Lockhearta wręcz śpiewa z akompaniamentem organów, a ponadczasowe melodie płyną wprost do serc słuchaczy.

Marek Dusza
Edition Records/Multikulti

GATUNKI MUZYKI
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu