Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Coraline - soundtrack

BRUNO COULAIS
Coraline - soundtrack

Soundtracki

Nazwisko Henry'ego Selicka nie jest powszechnie znane. Niewiele osób wie, że tak naprawdę to on wyreżyserował popularną animację "The Nightmare Before Christmas", którą większość osób kojarzy raczej z Timem Burtonem. Po wielu latach wrócił z kolejną mroczną bajką. "Koralina" zdobyła moje serce szybko, bo nie dość, że wyszła spod rąk mistrza tematu to jeszcze jest adaptacją książki wielbionego przeze mnie Neila Gaimana. To tyle od strony wizualno-fabularnej. A co z muzyką?

Tę napisał francuski kompozytor, Bruno Coulais, znany z nagrywania ścieżek dźwiękowych do bardzo zróżnicowanych obrazów. Jego muzyka ubarwiła takie dzieła jak "Les Choristes" czy "Microcosmos". "Coraline" jest jednak pierwszą jego ścieżką dźwiękową do produkcji hollywoodzkiej. Można było się obawiać, że Coulais zagra z tego powodu bezpiecznie. Na szczęście tak się nie stało. Muzyka jest przede wszystkim ciekawa. Nie jest łatwo powiedzieć już na początku czy podoba się czy nie. Nikt nie powinien również wydawać na niej osądu czy będzie do niej wracał w przyszłości. Choć ścieżka dźwiękowa intryguje, to jednak śmiałe mówienie o niej jest raczej nierealne. Nierealne jak sama muzyka, oderwana od naszego świata, zupełnie jak "inna" kraina, w której ludzie zamiast oczu mają przyszyte guziki.

Bruno Coulais zaskakuje. Jego dzieło zupełnie jak film można określić jako makabryczną baśń. Pewnie, że instrumentarium jest typowe. Przecież to tylko harfy, dzwoneczki i harmonijka, którym to towarzyszy dziecięcy chór. Skrzypce i marimba - czemu tu się dziwić? A jednak. Kompozytor potrafi użyć każdego ze swoich "narzędzi" w sposób iście mistrzowski. Już od pierwszej kompozycji, którą jest, uwaga, "End Titles", niepokój mogą wprowadzać dzieci śpiewające w trudnym do zrozumienia języku. Dalej wcale nie jest lżej. Z jednej strony otrzymujemy dawkę delikatnych, wręcz uroczych melodii, z drugiej zaś sporo zapierających dech w piersiach, nieoczekiwanych zwrotów akcji, wzbudzających strach i żal. Jakby tego roller coastera było mało, Coulais serwuje nam też odrobinę jazzu, rytmów latynoskich i popowych. By cały materiał był zwarty, odmienne gatunkowo utwory posiadają wspólną cechę: odrobinę szaleństwa.

Muzyka nagrana do "Coraline" jest prawdziwie unikalnym zbiorem kompozycji. Nie jest to sztuka dla sztuki, choć na pewno dla specyficznego odbiorcy. Słuchacz musi być naprawdę otwarty na ciekawe aranżacje, niespotykane pomysły i nieszablonowość. Aż dziw bierze, że tak interesujące dzieło reklamuje jedyny na płycie utwór, który nie jest autorstwa Bruno Coulaisa, a grupy They Might Be Giants. Ten, być może byłby interesujący, gdyby nie fakt, że trwa zaledwie pół minuty...

M. Kubicki
Koch Records

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie

Zobacz też:

Inne recenzje
<span>ANDRZEJ KORZYŃSKI</span> Muzyka z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy

ANDRZEJ KORZYŃSKI Muzyka z filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy

<span>MICHAŁ LORENC</span> A Prominent Patient

MICHAŁ LORENC A Prominent Patient

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Trainspotting: The Original Motion Picture Soundtrack

RÓŻNI WYKONAWCY Trainspotting: The Original Motion Picture Soundtrack

<span>HANS ZIMMER </span> The Classics

HANS ZIMMER The Classics

<span>JUSTIN HURWITZ</span> La La Land

JUSTIN HURWITZ La La Land

<span>ENNIO MORRICONE</span> 60 Years of Music

ENNIO MORRICONE 60 Years of Music

<span>RÓŻNI WYKONAWCY</span> Ostatnia rodzina

RÓŻNI WYKONAWCY Ostatnia rodzina

<span>IBRAHIM MALOUF</span> Dans les forêts de Sibérie

IBRAHIM MALOUF Dans les forêts de Sibérie

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio