Włoski kompozytor i dyrygent Ennio Morricone zmarł 6 lipca 2020 r. w Rzymie. Miał 91 lat. Należy do najwybitniejszych twórców muzyki w historii kina, choć Oscarem uhonorowano go dopiero w 2016 r. za "Nienawistna ósemkę".
W 2012 r. odebrał w hali Targów Kielce medal Per Artem ad Deum (Przez sztukę do Boga). Był najbardziej rozpoznawanym kompozytorem filmowym, a jego utwory z filmów "Misja", "Cinema Paradiso", "Dawno temu w Ameryce" czy spaghetti westernów Sergio Leone stały się hitami. Mało znana jest awangardowa twórczość Ennio Morricone, którą przypomina album "Morricone Segreto" (Sekrety Morricone).
"Segreto" to zbiór 27 intrygujących tematów do filmów z lat 1969-1983 o eksperymentalnym charakterze, z dużą dozą psychodelii. Siedem kompozycji nie było wcześniej publikowanych.
W nagraniach wzięli udział m.in.: argentyński organista Giorgio Carnini, gitarzysta Bruno Battisti D’Amario, saksofonista i aranżer Gianni Oddi, jazzowy pianista Enrico Pieranunzi oraz wokalistka Eddy Dell’Orso.
- Utwory te są być może mniej znane, ale są wynikiem procesu eksperymentowania i ciągłych poszukiwań poprzez całkowite zanurzenie się w wielkim morzu nut. Tata miał odwagę pójść dalej, zanurzyć się w tej głębi, by osiągnąć wszystko – mówi jego syn Marco.
Marek Dusza
CAM Sugar/Decca/Universal