Arcam rDac

20 lipca 2010 Sprzęt
Arcam wyprodukował pierwszy na świecie zewnętrzny konwerter cyfrowo-analogowy 21 lat temu i od tego czasu jego reputacja niezmiennie wyznacza kierunek w świecie audio. Dziś prezentuje nowe urządzenia - rDAC.

Arcam wyprodukował pierwszy na świecie zewnętrzny konwerter cyfrowo-analogowy 21 lat temu i od tego czasu jego reputacja niezmiennie wyznacza kierunek w świecie audio. Dziś prezentuje nowe urządzenia - rDAC.

Arcam rDAC jest ekstremalnie wszechstronnym urządzeniem, które wydobędzie wszystko to co najlepsze z urządzeń jak DVD, Blu-ray i CD, których wewnętrzne przetworniki D/A nie były pomyślane o systemach klasy hi-end. Arcam rDAC może również przekonwertować sygnał z produktów streamingowych (odtwarzaczy plików audio i audio-wideo) ak: Linn, Naim, Logitech lub Sonos.

Najważniejszą rzeczą, o której należy jednak wspomnieć, jest konwertowanie sygnału z urządzeń przenośnych lub komputerów (w tym laptopów), wyposażonych w wyjście USB. Większość przetworników DCA USB cierpi w powodu wysokiego poziomu szumów i zniekształceń wywołanych poprzez taktowanie komputera podczas odtwarzania dźwięku. Arcam rDAC eliminuje tę przykrą niedogodność.

rdac_arcam_max_02

Licencjodawcą układu USB dla tego przetwornika, specjalnie dla Arcama, jest firma Data Conversation Systems Ltd (dCS), która opatentowała technologię "asynhronous USB" (asynchroniczny przesył sygnału łączem USB).

Firma dCS, niekwestionowany lider wśród producentów urządzeń cyfrowych, już od długiego czasu ściśle współpracuje z Arcamem. Współpraca sięga czasów klasycznego już modelu Alpha 9 i jego przetwornika DAC typu "Ring-DAC". Należy dodać, że siedziba firmy dCS znajduje się w pobliżu Cambridge w Anglii, a więc tuż obok siedziby Arcama.

Technologia opatentowana przez dCS pozwala na precyzyjne taktowanie sygnału przesyłanego przez USB, przez co drastycznie zmniejsza się poziom szumu i zniekształceń typu jitter z tego typu urządzeń. Opracowywanie precyzyjnych układów taktujących oraz nowoczesna inżynieria w zakresie cyfrowego i analogowego dźwięku, to kluczowe elementy dla Arcama, dlatego też jakość dźwięku, biorąc pod uwagę niewygórowaną cenę urządzenia, jest po prostu niebywała.

Arcam rDAC to nowatorskie rozwiązania zamknięte w kompaktowej, aluminiowej obudowie. Urządzenie wyposażono w trzy wejścia: optyczne, koaksjalne i USB. Dodatkowym atutem (lato 2010) będzie modem bezprzewodowy, dzięki któremu można przesłać muzykę z laptopa do systemu audio bez kabla. Transmiter bezprzewodowy również pochodzi z firmy dCS.

Urządzenie będzie dostępne począwszy od 3 kwartału 2010 roku.

Dane techniczne:

Wejścia:
1 x optyczne
1 x koaksjalne (pozłacane RCA)
1 x USB
1 x Wireless

Wyjścia:
2 x RCA (pozłacane)

Poziom sygnału wyjściowego:
2,1 V RMS (0 dBFS)

THD+N: 0,003 % - (0 dBFS, 1 kHz, 22 Hz-22 kHz)
Szum: -104 dB (22 Hz-22 kHz)
Wymiary: 160 x 111 x 40 (W x H x D) mm

Cena detaliczna ok 500 funtów.

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio kwiecień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu