YAMAHA RX-V661

YAMAHA
RX-V661

Amplitunery AV

Gwiazdą tegorocznego sezonu w wielokanałowej konstelacji Yamahy jest mocarny DSP-Z11. Zejdźmy jednak na ziemię do podstawowej serii amplitunerów. Jak co roku wymieniono wszystkie modele. RX-V661 jest propozycją trzecią od dołu.

Głównym punktem nowego programu są cztery jednakowe przyciski Scene, wyprowadzające na pierwszy plan nowe podejście funkcjonalne do obsługi całego systemu. Sam pomysł nie jest wprawdzie specjalnie odkrywczy, ale jego realizacja już jak najbardziej, można z czystym sumieniem powiedzieć - czegoś takiego brakowało (przynajmniej tym wszystkim, którzy nie posiadali rozbudowanego sterownika uniwersalnego).

Rozwiązanie Scene pozwala, poprzez naciśnięcie tylko jednego specjalnie przygotowanego przycisku, na zainicjowanie szeregu komend wykonywanych nie tylko przez amplituner, ale i urządzenia towarzyszące. Scene jest systemem w pełni programowalnym, każdy z czterech klawiszy Scene pełni funkcje (lub raczej ich zestaw), jakie mu powierzymy.

Dwa wejścia i jedno wyjście HDMI to zestaw typowy, specyfikacja przełącznika HDMI to v1.2a z obsługą 1080p. Mamy też aż trzy wejścia komponentowe, którym towarzyszy jedno wyjście, właśnie w ramach formatów analogowych działa konwerter wideo pracujący "w dół" oraz "w górę".

W sekcji audio zawarto wszystkie popularne systemy wraz z dodatkiem Cinema DSP (tryby wirtualne Yamahy), a także automatyczną kalibrację YPAO. Obsługa drugiej strefy jest w pełni kompletna w ramach transmisji sygnałów audio (z dedykowanym wyjściem RCA). Konfiguracja wzmacniaczy, których Yamaha ma siedem, umożliwia przekierowanie głośników tylnych efektowych właśnie do drugiej strefy lub uruchomienie bi-ampingu dla głośników głównych.

Rezygnując z systemu 7.1 na rzecz 5.1, będziemy również mogli wypróbować system Presence, dodając dwie kolumny przednie w oryginalnym systemie proponowanym przez Yamahę.

Cennym dodatkiem jest selektor impedancji, układ tym razem pozwala na podłączenie wszystkich głośników 8-omowych, lub 4-omowych przednich - pozostałe muszą być już 8-omowe.

Posiadacze iPODów mogą zintegrować swoje grajki z całym systemem, nie tylko w ramach dźwięku, ale także sterowania RX-V661. Będą musieli jednak kupić firmową stację dokującą.

Sporo modułów to niestety także cała masa potrzebnych do ich połączenia kabli, których rolę przejmują tutaj taśmy, a w kluczowych miejscach przewody ekranowane. Końcówki mocy zajmują centralne miejsce. Siedem par tranzystorów wyjściowych to Sankeny 2SA1695/2SC4468.

Dekoder surround to ciekawy, zdobywający coraz większą popularność z uwagi na elastyczność konfiguracji Texas Instruments rodziny Cinema DSP. Konwertery cyfrowoanalogowe to Burr-Browny 24 bity/192 kHz. Wejścia i wyjścia HDMI obsługują układy Silicon Image. W sekcji analogowej spotkamy świetne dekodery i konwertery formatów dostarczone przez Analog Devices.

ODSŁUCH

Początkowe dźwięki Yamahy brzmią dość jednoznacznie, ofensywnie i momentami ostro. Nie wiem, czy to kwestia rozgrzania, czy przyzwyczajenia, ale zmuszona do cięższej i dłuższej pracy Yamaha nieco łagodnieje. Można to usłyszeć zwłaszcza w konfiguracji stereofonicznej i głównie w zakresie wysokich tonów. Nie następuje wprawdzie odwrót o 180 stopni, jednak wszystko brzmi jakby rozsądniej, z poszanowaniem dla zamiarów muzyka i realizatora, jak też dla słuchu odbiorcy.

Średnica jest bardziej przewidywalna, jednak nie odpuszcza dynamiki - i bardzo dobrze. Jak przystało na silny amplituner, któremu w dwóch kanałach niedobory mocy zasilacza nie grożą, RX-V661 potrafi zaprezentować całkiem szybki i jednocześnie mocny bas. Przekazuje nie tylko masę, nie tylko uderzenie, ale także dość dokładną informację o charakterze instrumentu. Mimo to w kinie domowym udział subwoofera jest zasadniczo konieczny.

Dynamiki, energii, ale także niezłych konturów i szybkości nie brakuje w pozostałych podzakresach, gdzie czasami pojawia się nawet trochę iskier, dymu i ognia. Góra stara się przekazać wszystkie informacje, a te najdrobniejsze nawet lekko podrasować.

Ze środka sceny płyną mocne dialogi, precyzyjne, wyraźne i stabilne. Uderzenie, zrywy dynamiki, tak jak nagłe wyciszenie nie sprawiają amplitunerowi kłopotu. Trochę mniej swobodnie czuje się w romantycznych nastrojach, zawsze próbując zdetonować jakiś ładunek trotylu.

Radek Łabanowski

Parametry

YAMAHA RX-V661

 • Produkowany Tak
 • Rodzaj Amplitunery
 • Ilość końcówek 7
 • Moc8 [W] 2K 153
 • Moc4 [W] 2K 119
 • Wejścia / wyjścia video komp/HDMI
 • Skaler nie
 • Dekodery surround DD, DD EX, DPLIIx, DTS, DTS ES, DTS NEO:6, DTS 96/24

Laboratorium

Selektor impedancji to rozwiązanie wciąż unikatowe - nawet w bardzo drogich amplitunerach. Działanie układu RX-V661 zostało skomponowane tak, aby można było stosować kolumny 8-omowe, lub 4-omowe - ale tylko w kanałach przednich.

Moc Yamahy na 8 omach (przy takiej też pozycji przełącznika) to przy jednym wysterowanych kanale miażdżące 153 W! W stereo RX-V661 również łatwo pokonał konkurencję, oferując 2 x 126 W. Pięć obciążeń to już wyraźny spadek, do 5 x 62 W. Selektor impedancji w pozycji 4-omowej pozwala wycisnąć z przodu 2 x 93 W.

Pasmo przenoszenia (rys. 1) to znakomite zrównoważenie między impedancjami, świetna praca w zakresie niskotonowym (praktycznie bez spadku przy 10Hz) oraz tylko półtoradecybelowy spadek przy 100 kHz.

Poziom szumów to powtarzające się w tym teście 83 dB. Na rozkładzie harmonicznych (rys. 2) widać drugą, która delikatnie przebija się przez granicę -90 dB, pozostałe leżą już poniżej tego poziomu.

Najniższe wartości zniekształceń na wykresie z rys. 3 w typowy sposób poprzedzają zakres przesterowania. THD+N w szerokim przedziale 0,6 W - 138 W dla 8 omów oraz 1,4 W - 98 W dla 4 omów mieści się poniżej wartości 0,1%.

Podstawowe dane

 • 2 300 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Świetne elementy cyfrowe i analogowe, dość obfite okablowanie.
 • Laboratorium: Piekielnie mocny, zwłaszcza w stereo, bardzo niskie zniekształcenia.
 • Brzmienie: W kinie z wielkim impetem i wybuchowością, w stereo trochę rozważniej, ale wciąż dynamicznie. Doskonały bas.
MARANTZ SR6013

MARANTZ
SR6013

Cena: 5 000 zł

YAMAHA RX-A1080

YAMAHA
RX-A1080

Cena: 6 600 zł

DENON AVR-X4500H

DENON
AVR-X4500H

Cena: 6 000 zł

YAMAHA RX-V685

YAMAHA
RX-V685

Cena: 3 200 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

YAMAHA
RX-V685

YAMAHA RX-V685

Podstawowa seria Yamahy, a więc urządzenia RX-V, nie tracą na znaczeniu, chociaż występują w towarzystwie coraz liczniej...