DENON
AVR-X2500H

Ten rok zaczął się u Denona od mocnego, wielokanałowego uderzenia, jakim była premiera flagowego wzmacniacza AVC-X8500H. Sezon na amplitunery na dobre rozkręcił się nieco później, ale mamy już pełną gamę. Jest w niej siedem modeli; AVR-X2500H lokuje się dokładnie w środku stawki. Projektanci muszą się dobrze zastanowić, w co poszczególne modele wyposażać, a w co – jeszcze nie, tak aby każdy dostał swoją szansę i dawał radę konkurentom.

Testy porównawcze

AVR-X2500H
YAMAHA
RX-V685

Nasza ocena

Wykonanie
Nowe akcenty znanego wyglądu. Staranna aranżacja wnętrza, klasyczne, liniowe końcówki mocy, nowoczesne układy cyfrowe.
Funkcjonalność
AirPlay 2. Komplet funkcji strumieniowych (na czele ze Spotify’em, Tidalem, DLNA) i multiroom dzięki kompatybilności z fi rmowym systemem Heos. Sieć Wi-Fi (dwuzakresowa) i LAN, Bluetooth. Duża liczba gniazd HDMI (4K, HDCP 2.2), skaler 4K, ale wizyjny tor analogowy bez konwersji do postaci cyfrowej. Siedem końcówek mocy, wszystkie obowiązujące standardy surround (Dolby Atmos, DTS:X). Smartfonowe aplikacje sterujące, autokalibracja i korekcja akustyki Audyssey MultEQ XT. Wyjście słuchawkowe, wejście gramofonowe. Menu w języku polskim.
Laboratorium
Niskie zniekształcenia, dobry odstęp od szumu (-80 dB). W stereo wysoka moc przy 8 Ω (2 x 121 W), znacznie niższa przy 4 Ω (2 x 68 W); w trybie wielokanałowym utrzymuje dobrą formę (7 x 44 W przy 8 Ω).
Artykuł pochodzi z Audio

Z zewnątrz nie widać wielu zmian (w stosunku do zeszłorocznego AVR-X2400H), jednak subtelnie wysunięto centralną część z wyświetlaczem oraz większością przycisków. Głośność i wybór źródeł ustawimy pokrętłami.

Denon AVR-2500H - złącza

Denon AVR-X2500H ma wyjście słuchawkowe, wejście na mikrofon kalibracyjny, nie ma wprawdzie wejścia analogowego (w zestawie podręcznym), ale w zamian Denon zainstalował coś bardziej (obecnie) przydatnego - dodatkowe wejście HDMI, i to w pełnej specyfikacji 4K/HDCP 2.2 (także z Dolby Vision, HLG czy HDR10).

Z przodu jest też USB (głównie z myślą o nośnikach pamięci), które w tym miejscu było atrakcją kilka lat temu, a teraz, w dobie bezprzewodowego strumieniowania (choćby za pomocą Bluetooth) i sprzętu mobilnego traci na znaczeniu. Trudno też dowodzić, że to podręczny "powerbank", bo maksymalna obciążalność złącza wynosi tylko 1 A.

Czytaj również: Co to jest i do czego służy HDMI?

Liczba gniazd głośnikowych odpowiada liczbie końcówek mocy, chociaż sposobów ich wykorzystania może być kilka – nie tylko w formacie 7.2. Parę końcówek można oddelegować do drugiej strefy albo do bi-ampingu.

Liczba gniazd głośnikowych odpowiada liczbie końcówek mocy, chociaż sposobów ich wykorzystania może być kilka – nie tylko w formacie 7.2. Parę końcówek można oddelegować.

Denon AVR-2500H zaskoczył bogactwem sekcji HDMI, na tylnym panelu podłączymy aż siedem źródeł i dwa odbiorniki (np. telewizor i projektor). W ramach wszystkich złącz obowiązuje standard 4K (wraz z HDCP 2.2), urządzenie potrafi też skalować sygnał.

Są dwa wejścia komponent, dwa kompozyt i po jednym wyjściu dla każdego z nich, ale AVR-X2500H nie ma konwertera wizyjnego, a więc sygnały kompozyt i komponent będą musiały opuścić amplituner w takich samych standardach. Są trzy wejścia analogowe, liniowe audio (stereo), towarzyszą im dwa wyjścia subwooferowe i jedno dla zdalnej strefy.

Wyczekiwaną nowością (w stosunku do poprzednika) jest w AVR-X2500H wejście gramofonowe. Złącza cyfrowe ograniczono do pary wejść optycznych, pewnie na okoliczność współpracy z telewizorem (gdy nie chcemy lub nie możemy użyć kanału zwrotnego ARC).

Denon AVR-X2500H jest amplitunerem w formule 7.2, z siedmioma końcówkami mocy. Ich liczba odpowiada liczbie par zacisków głośnikowych, ale wariantów wykorzystania może być kilka. Wiążą się one z obecnością zarówno dekoderów Dolby TrueHD, DTS HD, jak i Dolby Atmos czy DTS:X, każdy z nich determinuje układ, połączenie i ustawienie kolumn.

Czytaj również: Czy 4K i UHD to to samo?

Pojawiło się wejście gramofonowe (z korekcją dla wkładek MM); w poprzednim modelu nie było tego ważnego dzisiaj dodatku.

Pojawiło się wejście gramofonowe (z korekcją dla wkładek MM); w poprzednim modelu nie było tego ważnego dzisiaj dodatku.

Tryb podporządkowania końcówek mocy pozwala też oczywiście na ustawienie zdalnej strefy czy bi-ampingu w głównym pomieszczeniu. Producent dopuszcza pracę z kolumnami 4-omowymi i to we wszystkich kanałach (jednocześnie). W tym celu należy w menu wybrać stosowną opcję selektora impedancji (są nawet trzy – dla kolumn 4-, 6- i 8-omowych).

Denon AVR-X2500H - autokalibracja i właściwości sieciowe

Nowoczesny amplituner musi mieć autokalibrację - w przypadku Denona jest to system Audyssey MultEQ XT, który oferuje również korekcję akustyki. Dostępna jest też (choć trzeba za nią dopłacić) opcjonalna (kolejna) aplikacja mobilna, która pozwala przyjrzeć się bliżej procesowi kalibracji i zmieniać charakterystyki korekcji. Ale i bez niej system działa dostatecznie skutecznie, co wystarczy większości użytkowników.

Asysta aplikacji mobilnych (należy zapoznać się z dwoma – sterownikiem amplitunera oraz systemu Heos) otwiera drogę do wciąż rozwijanej funkcjonalności, w tym popularnych serwisów streamingowych.

W ramach Spotify Connect czy AirPlay, Denon AVR-X2500H będzie samowystarczalny, chociaż i tak sięgniemy wówczas po sprzęt mobilny (ew. komputer), więc prawie na pewno aplikacja Heosowa znajdzie się pod ręką. AVR-X2500H potrafi odtwarzać (np. z lokalnych serwerów sieciowych albo nośników podpiętych pod USB) pliki PCM (np. FLAC) 24 bit/192 kHz oraz DSD w odmianach DSD64 i DSD128. Amplitunery wchodzą w sezonie 2018/2019 w "inteligentną" fazę, co oznacza Internet i sterowanie głosowe.

Czytaj również: Co oznaczają skróty 5.1, 6.1 i 7.1?

Każdy z kanałów może ofi cjalnie pracować z obciążeniami 8-, 6- jak też 4-omowymi, wymagane jest tylko ustawienie selektora impedancji i... zgoda na znaczny spadek mocy przy niższych impedancjach.

Każdy z kanałów może oficjalnie pracować z obciążeniami 8-, 6- jak też 4-omowymi, wymagane jest tylko ustawienie selektora impedancji i... zgoda na znaczny spadek mocy przy niższych impedancjach.

Nie tylko Denon stawia na asystenta Amazon Alexa, do działania którego będzie potrzebna zewnętrzna przystawka Amazon Echo Dot. Mamy zarówno łączność Wi-Fi (dwuzakresową), jak i sieć LAN, a także bezprzewodowy Bluetooth.

Chociaż sterowniki smartfonowe potrafią coraz więcej i niektórych systemów nie da się bez nich uruchomić, to w wielu wypadkach wciąż docenimy wygodę tradycyjnego pilota, zwłaszcza tak udanego, jak u Denona. Ucieszy też polskie menu.

Odsłuch

Denon AVR-X2500H to urządzenie neutralne i uniwersalne. Z każdym zadaniem daje sobie radę co najmniej dobrze, nie narzucając własnych klimatów i interpretacji, tylko z lekko zaznaczoną skłonnością do prowadzenia dźwięku jaśniejszego i bardziej ofensywnego, niżby to mogło wynikać z bezwzględnej liniowości.

Dynamiczne wycieczki, wyraziste wokale, mocniejsze akcenty są połączone z ogólną płynnością i trzymane w ramach dobrej równowagi tonalnej - wysokie tony nie będą notorycznie rozjaśniać muzyki, średnica też nie będzie krzyczeć, wszystko zatrzymuje się przed granicą agresywności. Średnie tony można odczytać jako chłodne w barwie, lecz jednocześnie mają one orzeźwiającą soczystość.

Czytaj również: Czy lepszy jest amplituner, czy zestaw procesor / wielokanałowa końcówka mocy?

Obudowa jest dość płytka, a płytka cyfrowa dość duża, więc dla końcówek mocy pozostaje stosunkowo niewiele miejsca.

Obudowa jest dość płytka, a płytka cyfrowa dość duża, więc dla końcówek mocy pozostaje stosunkowo niewiele miejsca.

Komfort podnosi też dobra przejrzystość; czasami z analitycznością kojarzona jest ostrość, w tym przypadku procentuje czystość gwarantująca dobrą detaliczność bez obciążania muzyki nerwowością.

W zakresie niskich tonów Denon AVR-X2500H utrzymuje zwartość, ale przy tym nie jest nazbyt oszczędny, wykazuje dobrą energetyczność, łączy kontury ze sprężystością. Nie jest rozpasany i rozległy, ale w kinie pewnie uruchomimy subwoofer i będziemy mieli bas taki, na jaki... nas stać.

Dźwięk wielokanałowy jest obszerny, ale z pierwszym planem, ustawionym dość blisko, dialogi są bezpośrednie i wyraźne, więc kinowych emocji nie zabraknie i nie będą one się ograniczały do efektów dookólnych. Brzmienie pod każdym względem jest satysfakcjonujące i kompletne, angażujące i wygodne na dłuższą metę.

AirPlay 2

System AirPlay jest funkcjonującym od 8 lat autorskim rozwiązaniem marki Apple, które pozwala na łatwe strumieniowanie muzyki, np. ze smartfonów, tabletów (koniecznie Apple) a także komputerów.

Początkowo system był hermetyczny i ograniczony do urządzeń Apple, ale od dłuższego czasu wykorzystuje się go także do sprzętu A/V innych firm, w tym głośników bezprzewodowych, a przede wszystkim amplitunerów.

Czytaj również: Czy każdy amplituner jest urządzeniem do kina domowego?

Radiator końcówek mocy jest skromny, nie ma też wentylatora, stąd ostrożność w kalibracji pracy układu na obciążeniu 4-omowym - aby nie przegrzać urządzenia.

Radiator końcówek mocy jest skromny, nie ma też wentylatora, stąd ostrożność w kalibracji pracy układu na obciążeniu 4-omowym - aby nie przegrzać urządzenia.

Jego zaletą było wykorzystanie sieci komputerowej i jej wysokiej przepustowości do przesyłania nieskompresowanego strumienia PCM 16 bit/44,1. To jednak robiło wrażenie, gdy rozwiązania strumieniowe dopiero zaczynały się pojawiać, chociaż wciąż stabilność i wygoda korzystania z AirPlaya stawiają ten system wysoko w rankingach popularności.

Niedawno Apple wprowadziło do swoich urządzeń i oprogramowania drugą generację - AirPlay 2 - a Denon zdążył już udostępnić aktualizację dla AVR-X2500H, jak też innych modeli amplitunerów (które na początku były "AirPlay 2 ready").

Najważniejszą z nowych możliwości jest tworzenie połączeń multiroom, czyli strumieniowania tego samego materiału z jednego źródła do wielu "odbiorników" AirPlay (1. generacji) działał wyłącznie w formule punkt-punkt.

AirPlay 2 stara się też nawiązać do konkurencji (choćby Sonosa), rozszerzając funkcjonalność o np. nadawanie własnych nazw strefom, a do sterowania całym systemem dopuszczono też wirtualną "asystentkę" Siri. Wreszcie strumieniowanie stało się też niezależne od rozmów telefonicznych, które w AirPlay 2 nie przerywają muzyki.

Denon AVR-X2500H (jak i inne modele Denona) są "odbiornikami" w systemie AirPlay 2, źródłem mogą być albo urządzenia mobilne Apple (np. iPhone), albo komputery (już niekoniecznie Apple) z zainstalowanym odtwarzaczem muzycznym iTunes.

- Końcówki mocy: 7
- Dekodery: Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
- Konwerter wideo: nie
- Skaler obrazu: 4K
- Wej. wideo: 8 x HDMI, 2 x komponent, 2 x kompozyt
- Wyj. wideo: 2 x HDMI, 1 x komponent, 1 x kompozyt
- Wej./wyj. analogowe audio: 5 x RCA / 1 x RCA
- Wej. podręczne: USB, HDMI
- USB: 1x przód
- Wej. gramofonowe: tak
- Wyj. na subwoofer: 2 x
- Wej. wielokanałowe: –
- Wyj. na zewnętrzne końcówki mocy: –
- Wej./wyj. cyfrowe: 2 x opt./–
- Wyj. słuchawkowe: tak
- Zaciski głośnikowe: zakręcane
- iPod/iPhone/iPad: AirPlay 2
- Funkcje strumieniowe: HEOS, Spotify Connect, radio internetowe
- Flac: 24/192
- DSD: x128
- Dodatkowe strefy: wyj. głośnikowe, 1 x RCA audio
- Komunikacja: Bluetooth, LAN, Wi-Fi

Specyfikacja techniczna

DENON AVR-X2500H
Rodzaj Amplitunery
Ilość końcówek 7
Wejścia / wyjścia video HDMI / komp.
Skaler 4K
Dekodery surround Dolby Atmos, DD, DD Plus, Dolby Surround, Dolby TrueHD, DTS:X, DTS, DTS-ES, DTS HD, DTS 96/24
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Laboratorium
Laboratorium Denon AVR-X2500H

AVR-X2500H pracuje zarówno z obciążeniami 8-omowymi, jak i 4-omowymi. Wykonaliśmy więc komplet standardowych pomiarów. Wzmacniacz w specyfi czny sposób "reaguje" na impedancję 4-omową (i po wybraniu takiej pozycji w selektorze), bowiem moc każdej końcówki spada z 131 W (przy 8 Ω) do 68 W (przy 4 Ω).

Producent wykazał się tu ostrożnością, dbając przede wszystkim o to, aby urządzenie się nie "grzało" (i nie przekraczało dozwolonych przez UE temperatur), a nie o to, aby w pełni wykorzystać jego potencjał. W stereo moc przy 8 Ω wynosi 2 x 121 W, a przy 4 Ω – 2 x 68 W.

Różnica (między mocą dla 8 i 4 Ω) topnieje wraz z podłączaniem kolejnych kanałów, ale przy siedmiu pracujących jednocześnie, przy obciążeniach 4-omowych, mimo wprowadzonego "samoograniczenia", włączyły się układy zabezpieczające (a przy 8 Ω uzyskaliśmy 7 x 44 W).

AVR-X2500H ma wzorową czułość, dokładnie 200 mV. Odstęp od szumu 80 dB to dobry wynik dla amplitunera AV; dynamika dociera do równo 100 dB.

Znakomicie prezentuje się charakterystyka przenoszenia (rys.1), spadek przy 100 kHz wynosi ok. 3 dB. Na rys. 2. (spektrum harmonicznych) jedyną sięgającą nieco powyżej pułapu -90 dB jest druga.

Zniekształcenia THD+N (rys. 3) są w typowy sposób nieco wyższe dla 4 Ω.

Może Cię zainteresować
DENON testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu