Konfigurację całego systemu można przedstawić jako 5.1.2, w ten sposób do niedawna drogi i ekskluzywny Dolby Atmos trafia pod strzechy. Listwa jest bardzo długa - 120 cm. Na środku pracuje sekcja centralna z dwoma 5-cm przetwornikami szerokopasmowymi, a po jednym w kanale lewym i prawym (te ulokowane mniej więcej w jednej czwartej od skrajów).
Boki zaokrąglono i tam trafiły przetworniki kanałów surround (podstawowych); kolejne cztery przetworniki znajdują się na górnej ściance – każdy z dwóch kanałów sufitowych jest obsługiwany przez układ dwudrożny.
20-mm kopułka wysokotonowa znajduje się w długiej tubce, której podstawowym zadaniem jest uzyskanie skupionej wiązki wycelowanej w sufit, gdzie fala zostanie odbita, aby wreszcie dotrzeć do słuchacza; tubka jest więc ustawiona pod kątem właściwym w celu takiego "zadziałania".
Krüger & Matz KM0547 Odyssey - złącza
Wyposażenie w gniazda jest kapitalne. Są dwa wejścia i jedno wyjście HDMI, do tego wejście optyczne i analogowe, a na dodatek USB z możliwością odczytu kart pamięci.
Krüger & Matz KM0547 Odyssey nie wejdzie wprawdzie do sieci, ale bezprzewodową transmisję muzyki zapewnia Bluetooth. W dużym subwooferze zainstalowano 20-cm przetwornik oraz wzmacniacz o wysokiej mocy - aż 180 W.
Czytaj również: Czy 4K i UHD to to samo?
Krüger & Matz KM0547 Odyssey - odsłuch
W soundbarach z konfiguracją ponad 2.1 tryb przestrzenny oznacza zwykle włączenie dodatkowych przetworników i użycie ich do zadań wirtualnych, a w ustawieniu stereo działają na ogół przetworniki kanałów L i P, ewentualnie wspomagane przez kanał centralny. W Krüger & Matz KM0547 Odyssey jest jednak inaczej: zawsze wykorzystywane są wszystkie przetworniki.
W ustawieniu bazowym (bez surround) głośniki na bocznych ściankach rozszerzają bazę stereo, wspomagając nietypowo ulokowane głośniki kanałów lewego i prawego. Aktywne są także kanały sufitowe. To całkiem rozsądne.
Soundbarów słuchamy w praktyce nie tylko siedząc w fotelu, dokładnie przed listwą; często siedzimy zupełnie gdzie indziej albo poruszamy się po pomieszczeniu. Zapomnijmy wtedy o precyzyjnym stereo, lokalizacjach itd.
Czytaj również: Co to jest i jak działa dźwięk wirtualny w systemach kina domowego?
Ważniejsze jest "wypełnienie" dźwiękiem dużej przestrzeni. Dzięki temu brzmienie Krüger & Matz KM0547 Odyssey jest obszerne i dynamiczne, ale też podporządkowane średnicy skupiającej się w planie centralnym. Żywy "wyższy środek" sprzyja komunikatywności.
Tryb surround nie robi już wielkiej rewolucji przestrzennej, ale wykazuje się rzadko spotykaną (w soundbarach) poprawnością. Nie jest to efekt spektakularny, który przekona nas w pierwszej chwili, ale zapewnia komfort na dłuższą metę. Poza tym większe udziały mają wówczas skraje pasma, zwłaszcza wysokie tony.
Jeśli chodzi o korekcję (EQ), to najlepsze (najbardziej naturalne) efekty przynosi ustawienie Music. Tryb Movie gra ciężej, niskie tony są potężne, pogrubione, ale chyba zgodnie z "filmowymi" oczekiwaniami.
Bas jest zresztą dość obfity również w wyjściowej, firmowo neutralnej pozycji - subwoofer często pokazuje muskuły.
Czytaj również: Co to jest THX i jakie są aktualne wersje tego certyfikatu?
Ocalony od zapomnienia
Kiedy kilka lat temu wprowadzano standard Dolby Atmos, producenci zacierali ręce, oczekując, że ożywi on rynek i samych użytkowników kina domowego. Ci jednak mieli kwaśne miny, wymagania instalacyjne Dolby Atmos okazały się zbyt wysokie w większości sytuacji.
I gdy zaczęto już mówić o atmosowym niewypale, chwycił pomysł "reorganizacji". Polega ona, ujmując rzecz w największym skrócie, na zintegrowaniu głośników sufitowych z kolumnami głównymi, zwykle "podłogowymi", a nawet z soundbarami.
Dolby Atmos dostał drugą szansę. Ale wspiera go nie tylko zwolnienie użytkownika z obowiązku wieszania głośników na suficie, lecz także coraz lepsze wsparcie ze strony dostawców treści.
Hucznie reklamowana płyta UHD Blu-ray ma tutaj marginalne znaczenie. Po raz pierwszy na tak dużą skalę do gry włączyły się serwisy internetowe oferujące usługi VOD.
Bijący rekordy popularności Netflix (czy Amazon Prime) poruszył wyobraźnię informacją o przełomowym sposobie słuchania - Dolby Atmos (i nie jest ważne, że w Atmosie dostępna jest tylko część oferty) - a w ich w ślady już idą kolejni.
Czytaj również: Czym różni się DTS od DolbyDigital?
- Konfiguracja: 5.1.2
- Subwoofer w zestawie: tak
- Wejścia/wyjścia HDMI: 1/1
- Wejścia cyfrowe: optyczne
- Wejścia analogowe: nie
- Dekodery surround: Dolby Digital, Dolby Atmos
- Asystent głosowy: nie
- Pilot: tak
- Aplikacja sterująca: nie
- Komunikacja: BT