JBL
Bar 2.1 Deep Bass

Testowany soundbar to jeden z modeli w serii Bar, podobny do wcześniejszego (Bar 2.1), ale właśnie dopisek Deep Bass wskazuje zarówno na nową propozycję, jak i jej specjalne możliwości.

Nasza ocena

Wykonanie
Soundbar z bezprzewodowym subwooferem w podstawowej formule 2.1, Listwa dość głęboka (dzięki czemu ma "zdrową" objętość) z parą układów dwudrożnych.
Funkcjonalność
Wejście i wyjście HDMI z kanałem zwrotnym ARC, wejście optyczne, Bluetooth. Bez funkcji sieciowych.
Brzmienie
Żywe, mocne, jasne, rozrywkowe. Soczysty bas, błyszcząca góra. Jak na skromną konfi gurację głośnikową efektowna, szeroka panorama.
Artykuł pochodzi z Audio

To kombinacja dość długiej (97 cm) i głębokiej (9 cm) listwy oraz bezprzewodowego subwoofera. Konfigurację akustyczną możemy odczytać z oznaczenia.

Listwa ma zaledwie 6 cm wysokości, w każdym kanale (lewym i prawym) pracuje para owalnych przetworników średniotonowych i jedna 25-mm kopułka wysokotonowa. Moc wzmacniaczy (dla listwy) wynosi 2 x 50 W, z czego wynika, że głośniki są podłączone do zwrotnicy pasywnej.

JBL Bar 2.1 Deep Bass - złącza

JBL Bar 2.1 Deep Bass jest wyposażony w popularne złącza. Oczywistym wyborem (w kontekście telewizora) jest HDMI z kanałem zwrotnym ARC, jest też i wejście tego formatu. To jednak "tylko" standard HDMI v1.4, co będzie miało znaczenie w przypadku obsługi najnowszych źródeł (np. odtwarzaczy 4K, 8K) - lepiej będzie podłączyć je bezpośrednio do telewizora.

Jest też wejście optyczne, ale nie ma złącza analogowego. W pobliżu gniazd widać USB – to jednak służy wyłącznie celom serwisowym. Wprawdzie instrukcja obsługi wspomina o odtwarzaniu plików audio, ale dotyczy to wersji przygotowanych na rynki inne niż europejski.

Czytaj również: Czym się różni DTS od Dolby Digital?

Bar 2.1 – oprócz wyjścia HDMI – ma także wejście w tym standardzie, obok widać złącze USB, które w wersji europejskiej służy jednak wyłącznie do celów serwisowych.
Bar 2.1 – oprócz wyjścia HDMI – ma także wejście w tym standardzie, obok widać złącze USB, które w wersji europejskiej służy jednak wyłącznie do celów serwisowych.

JBL Bar 2.1 Deep Bass - Bluettoth i obsługa

Głównym systemem surround jest Dolby Digital. JBL Bar 2.1 Deep Bass nie ma złącza sieciowego, ale przygotowano inną możliwość strumieniowania: moduł Bluetooth (choć wyłącznie z kodowaniem SBC).

W sposobie obsługi widać zarówno dążenie do jej ułatwienia, uproszczenia funkcji, jak i zerwanie z wieloma schematami. Niewielki sterownik ma zaledwie osiem przycisków, gdy wyłączymy sprawy oczywiste (zasilanie, regulację głośności, wybór źródeł) zostaną... dwa. Pierwszym regulujemy poziom niskich tonów, a to jednak sprawa kluczowa z uwagi na dowolność ustawienia subwoofera w pomieszczeniu.

Druga z funkcji wiąże się z przyciskiem szybkiego wyciszenia - przytrzymując go dłużej uruchamiamy ukryte menu, a tam możemy wyłączyć (domyślnie jest aktywny) "inteligentny" tryb zarządzenia przestrzenią.

Czytaj również: Co oznaczają skróty 5.1, 6.1 i 7.1?

Na górnej ściance listwy ulokowano cztery przyciski podstawowych funkcji.
Na górnej ściance listwy ulokowano cztery przyciski podstawowych funkcji.

JBL Bar 2.1 Deep Bass - odsłuch

Nazwa Deep Bass kusi obietnicą nisko rozciągniętych emocji. Czasami takie zapowiedzi są bez pokrycia, ale tym razem chętni na mocny bas nie będą zawiedzeni. JBL Bar 2.1 idzie (gra) prosto do celu, bez specjalnego kombinowania i ostrożności, spójnie, mocno, czytelnie.

Muzyka jest żywa i pełna dobrych emocji. JBL jest rozrywkowy i radosny, nie unika jaskrawości, a nawet ostrości, może sobie jednak na to pozwolić, mając w zanadrzu nie tylko dużo "mięcha" na basie, ale i dość dużo ekspresji na średnicy.

W ustawieniu basu na najniższym poziomie (low) dźwięk jest szczupły, ale nawet taki może się podobać – jest bezpośredni, zadziorny, "szybki". Przejście do poziomu średniego (mid) to faktycznie najlepsze zrównoważenie, basu jest zawsze pod dostatkiem, ale jeszcze nie dzieją się rzeczy niezwykłe...

Czytaj również testy głośników bezprzewodowych JBL

Subwoofer jest dość wysoki, również przez chude nóżki, które są jednak konieczne, ponieważ 17-cm przetwornik zainstalowano na dolnej ściance; otwór bas-refl eks jest z tyłu. Subwoofer podłączamy do zasilania i niczego w nim samym nie regulujemy.
Subwoofer jest dość wysoki, również przez chude nóżki, które są jednak konieczne, ponieważ 17-cm przetwornik zainstalowano na dolnej ściance; otwór bas-refleks jest z tyłu. Subwoofer podłączamy do zasilania i niczego w nim samym nie regulujemy.

Wreszcie próby z najwyższym jego poziomem (high) przyniosły basową kąpiel. Można się w tym basie zanurzyć, można udowodnić sobie i innym, co JBL potrafi. Gdyby dostępne było ustawienie pośrednie między mid i high, mogłoby się cieszyć popularnością. Ale nie dzielmy włosa na czworo.

Jest tak, jak miało być. Bas jest obfity, miękki, zaokrąglony, można mu zarzucać niedociągnięcia w "kontroli" i wyrazistości, ale w seansach filmowych wcale nie chciałbym być męczony twardym łomotaniem. Taki bas jest... w sam raz do celów, do jakich taki system został stworzony.

JBL Bar 2.1 Deep Bass kreuje efektowną, szeroką stereofonię za pomocą przecież prostej konfiguracji głośnikowej. Można z tego zrezygnować, sięgając do menu i wyłączając odpowiednią funkcję; pojawi się dźwięk przestrzennie skromniejszy, ale bardziej dynamiczny i lepiej nasycony.

Inteligencja powracająca

W zakresie konfiguracji soundbary są znacznie mniej skomplikowane od amplitunerów. Mimo to wiele modeli ma kilka trybów dźwiękowych (różniących się brzmieniem, w intencji producentów dopasowanych do materiałów muzycznych, filmowych, sportu, informacji...), niezależnie od wariantów przestrzennych. Zwykle nie jest to skomplikowane, ale skoro soundbar ma być urządzeniem prostym, to nawet zawracanie głowy takimi drobiazgami nie każdemu się spodoba.

JBL odważnie zrywa więc ze schematami. Regulacja basu ma tylko trzy poziomy - niski, średni, wysoki. Ciekawie przygotowano tryb wirtualny. Domyślnie włączony jest system inteligentnej przestrzeni, który analizuje sygnał i na bieżąco optymalizuje ustawienia, starając się zapewnić jak najlepsze (mocne) wrażenia.

Gdyby efekty okazały się zbyt agresywne, możemy układ wyłączyć (zalecane dla materiałów czysto stereofonicznych, muzyki, ale także np. programów informacyjnych), ale przestrzeń "smart" powróci automatycznie wraz z kolejnym włączeniem urządzenia.

Czytaj również: Co to jest i jak działa dźwięk wirtualny w systemach kina domowego?

Pilot jest mały i wyposażony tylko w podstawowe funkcje, ale dzięki automatycznemu systemowi przestrzeni wirtualnej nie ma tutaj wielu ustawień.
Pilot jest mały i wyposażony tylko w podstawowe funkcje, ale dzięki automatycznemu systemowi przestrzeni wirtualnej nie ma tutaj wielu ustawień.
  • Konfiguracja: 2.1
  • Subwoofer w zestawie: tak
  • Wejścia/wyjścia HDMI: 1/1
  • Wejścia cyfrowe: optyczne
  • Wejścia analogowe: nie
  • Dekodery surround: Dolby Digital
  • Asystent głosowy: nie
  • Pilot: tak
  • Aplikacja sterująca: nie
  • Komunikacja: BT
Może Cię zainteresować
JBL testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu