Co to jest THX i jakie są aktualne wersje tego certyfikatu?

Co to jest THX i jakie są aktualne wersje tego certyfikatu?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

THX to opracowane kilkanaście lat temu, przez studio Lucasfilm ('Wojny Gwiezdne') zalecenia dotyczące sposobu organizacji przestrzeni dźwiękowej w systemach kina domowego i idące w ślad za tym normy określające podstawowe wymagania jakościowe dla wszelkich urządzeń pracujących w takich systemach. 

Z upływem lat tylko część zaleceń THX pozostała aktualna - głównie te dotyczące raczej ogólnych, uniwersalnych parametrów wzmacniaczy, takich jak moc, dynamika czy poziom zniekształceń. Stąd też logo THX na wzmacniaczu czy amplitunerze jest miarodajnym świadectwem wysokiej jakości, chociaż wcale nie musi oznaczać jakości szczytowej, a z drugiej strony bardzo wiele, czy nawet większość urządzeń zasługujących na takie wyróżnienie wcale nie może się nim pochwalić, bo jego uzyskanie oznacza kupienie licencji, a to kosztuje...

Z powodu oryginalnej koncepcji akustycznej, norma THX określała na tyle specyficzne (i niewygodne dla odtwarzania muzyki) parametry zespołów głośnikowych, iż po krótkim okresie prób dostosowania się do tych norm, producenci kolumn dali sobie z tym spokój, i stąd praktycznie żadne, nawet najlepsze kolumny nie noszą znaczków THX. Najczęściej spotykanym reliktem THX-owej koncepcji są dipolowe głośniki surroundowe (które w systemach 5.1 powinny znajdować się nie z tyłu, ale z boku słuchacza).

Jednak certyfikaty przyznawane przez THX z roku na rok rozrastają się, obejmując coraz szersze grupy urządzeń, poczynając od multimedialnych, komputerowych systemów A/V, poprzez domowe, stacjonarne urządzenia, na filmowym sprzęcie profesjonalnym (montowanym w wytwórniach i kinach) skończywszy. W ramach domowego AV znaczki THX można spotkać przede wszystkim na amplitunerach, procesorach i wzmacniaczach.

Najskromniejszą i najrzadziej już spotykaną jest THX Select, przeznaczony do najmniejszych pomieszczeń, jego następcą jest Select2. Wyżej stoją certyfikaty Ultra oraz Ultra 2 (przyznawane urządzeniom znacznie droższym i lepszym) już z obowiązkową obsługą konfiguracji 7.1.

Najnowszymi wcieleniami certyfikatów, które spotykać będziemy w produkowanych obecnie urządzeniach, są Select 2 Plus oraz Ultra 2 Plus. Oprócz ceny, kryteriów jakościowych i przeznaczenia do konkretnych pomieszczeń, poszczególne wersje różnią się także zaaplikowanymi procesorami wspomagającymi przetwarzanie dźwięku i generującymi dodatkowe efekty DSP na potrzeby wymaganych konfiguracji głośnikowych.

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj