Co to jest i jak działa dźwięk wirtualny w systemach kina domowego?

Co to jest i jak działa dźwięk wirtualny w systemach kina domowego?

Kino domowe, amplitunery, procesory, wzmacniacze

Chęć uproszczenia instalacji oraz zmniejszenia liczby głośników wymusiła na producentach systemów kina domowego opracowanie sposobu odtwarzania dźwięku przestrzennego z zespołów głośnikowych ustawionych jedynie z przodu. 

W ten sposób powstały technologie dźwięku wirtualnego, które 'oszukują' widza, generując iluzję obecności źródeł dźwięku za słuchaczem, a korzystając jedynie z głośników przednich. Opracowań tego problemu jest już wiele, niemal każdy producent chwali się autorskim systemem wirtualnym.

Zawsze jednak do jego działania, oprócz przynajmniej dwóch zespołów głośnikowych o często nietypowej konstrukcji, potrzebny jest pakiet układów elektronicznych. To właśnie jego zadaniem jest takie przygotowanie sygnałów, aby słuchacz usłyszał możliwie najwięcej z atmosfery pełnego zestawu 5.1.

Procesory zmieniają wiele parametrów sygnału, ale bardzo często konstruktorzy wspierają się dodatkowo efektem odbić od ścian pomieszczenia, wykorzystując fale docierające do słuchacza z różnych kierunków.

Dźwięk wirtualny może płynąć z dwóch kolumn, a nawet z jednej (tzw. projektory dźwiękowe). Dla ostatecznego efektu ważne zajęcie przez słuchacza optymalnego miejsca. Efekty przestrzenne uzyskiwane z systemów wirtualnych, choć coraz ciekawsze, odbiegają jakością (precyzja lokowania źródeł w przestrzeni) od możliwości pełnego zestawu 5.1 (6.1 lub 7.1).

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj