SAMSUNG
HT-C6930

Wydawało się, że na większy wysyp tańszych źródeł 3D będziemy czekać do przyszłego roku, a na systemy kina domowego może nawet dłużej... Samsung postanowił być szybszy, już na starcie aplikując 3D do systemów, i to w całkiem niewygórowanej cenie. Zestaw HT-C6930 to prawdziwy pokaz innowacyjności i panowania nad najnowszymi technologiami. Niemal wszystko, co dzisiaj wymyślono w zakresie systemów A/V, zostało tu wdrożone i rzeczywiście w zakresie nowoczesności ciężko jest komukolwiek z Samsungiem rywalizować.

Nasza ocena

Wykonanie
Elektronika w wydaniu błyszczącym i świecącym, wewnątrz najnowsza technika cyfrowa. Wysokie kolumny przednie z bogatym układem przetworników, centralny już skromniejszy, a efektowe słabiutkie.
Laboratorium
Jeden z pierwszych systemów 3D, naszpikowany najnowszymi układami sieciowymi, z modułem Wi- -Fi. Rozbudowane dodatki sieciowe z możliwością uaktualnień i dodawania nowych serwisów, 7.1, bezprzewodowe tylne głośniki efektowe. Czyta praktycznie wszystkie typy płyt i formatów multimedialnych. Znakomite wyposażenie w wejścia, w cenie stacja dokująca do iPoda.
Brzmienie
Na górze pasma łagodne, ocieplone, do dyspozycji potężny bas.
Artykuł pochodzi z Audio

Zestaw kina domowego Samsunga otrzymał pełen komplet 7.1. Teoretycznie specyfikacja sygnałów HD (Dolby TrueHD i DTS HD Master Audio) zapisanych na płycie Blu-ray (3D) takiego właśnie potraktowania sprawy wymaga, chociaż w praktyce nie zawsze na 7.1 jest miejsce i ochota.

System oferuje pewną pomoc - bezprzewodową transmisję sygnału do kolumn tylnych; wszystko znajduje się już w komplecie, niczego nie musimy dokupywać. Aby jednak uruchomić tę obiecującą funkcję, trzeba i tak tylne kolumny podłączyć kablami do wspólnego odbiornika/wzmacniacza w postaci czarnej skrzynki, która, niestety, musi być dodatkowo zasilana z sieci…

Mam mieszane uczucia co do wygody takiego rozwiązania, a niepewność pogłębia fakt, iż transmisja bezprzewodowa obejmuje wyłącznie głośniki efektowe tylne, a parę efektowych bocznych (to rozróżnienie właściwe dla 7.1) trzeba podłączyć już kablami.

Samsung HT-C6930 - kolumny

Kolumny w zestawie Samsung HT-C6930 wyglądają imponująco, zwłaszcza przednie zestawy wolnostojące, które mierzą aż 130 cm. 19-mm kopułka wysokotonowa występuje tutaj w towarzystwie aż trzech 8-cm przetworników z efektownymi metalowymi korektorami fazy.

W kolumnie centralnej posłużono się taką samą kopułką i dwoma 5-cm przetwornikami. Głośniki efektowe to małe, grube kostki, w których pracuje tylko pojedynczy 8-cm przetwornik - taki sam jak w kolumnach przednich, tyle że tutaj został potraktowany jako szerokopasmowy.

Spory subwoofer pracuje z17-cm przetwornikiem w obudowie bas-refleks. Najeżona elektroniką jednostka centralna jest bardzo efektowna, na górnej ściance pojawiła się półprzeźroczysta płyta odsłaniająca fragmenty obracającego się dysku oraz logo 3D.

Obydwa elementy są podświetlane, dodatkowo wirujący dysk pulsuje światłem o zmiennej intensywności. Wygląda to trochę "odpustowo", ale w menu można ten efekt wyłączyć, podobnie jak radosny gong-melodyjkę towarzyszącą włączaniu i wyłączaniu urządzenia.

Przejawem nowoczesności są sensory dotykowe zastępujące klasyczne przyciski. Niektóre z nich działają idealnie (regulacja głośności), ale już te umieszczone na górnej krawędzi - mniej pewnie.

Samsung HT-C6930 - odtwarzane formaty

BD-Amplituner ma chyba wszystkie układy, jakie można sobie dzisiaj w nowoczesnym sprzęcie A/V wymarzyć. Na czele stoi obsługa formatu Full HD 3D, która pociągnęła za sobą zarówno nową sekcję procesorów graficznych, jak i wyjście HDMI w najnowszej specyfikacji v1.4, dopiero wkraczającej na rynek.

Oprócz płyt Blu-ray Samsung HT-C6930 ma oczywiście w standardzie port sieci LAN oraz obsługę bezprzewodowej transmisji Wi-Fi. Samsung zbudował potężny interfejs dla różnorodnych dodatków i serwisów sieciowych, ich lista będzie uaktualniania.

Sprzęt ma pakiet dekoderów HD oraz układów pozwalających na odtwarzanie niemal wszystkich istniejących standardów multimedialnych wraz z plikami MKV, przy czym nie trzeba koniecznie przenosić ich na pamięciach USB, można skorzystać z połączenia sieciowego np. z domowym komputerem.

Praktycznie nie ma, oprócz SACD i niektórych mutacji nagrywanych płyt DVD, nośnika i formatu, z którym Samsung by sobie nie poradził. W zestawie otrzymujemy zewnętrzną podstawkę dokującą dla iPoda (i telefonów iPhone), mikrofon kalibracyjny oraz komplet kabli.

Wyposażenie tylnej ścianki jest znakomite, oprócz kompletu wyjść wideo (wspomniane HDMI v1.4, kompozyt, komponent) są także dwa wejścia HDMI dla zewnętrznych źródeł, wejście optyczne i analogowe RCA.

Z przodu, pod klapką, zainstalowano port USB (nie tylko odtwarza pliki multimedialne, ale używany jest także do zapisu danych BD Live oraz uaktualnień oprogramowania, co można alternatywnie przeprowadzić wybierając stosowną funkcję z menu i łącząc się z internetowym serwisem Samsunga).

Odczyt, a zwłaszcza detekcja płyty i wczytywanie menu, zmuszają urządzenie do głośnej pracy, ale po odszukaniu właściwej ścieżki mechanizm się wycisza.

Brzmienie

Mimo przyciągającej potęgi 3D, system Samsung HT-C6930 jest też źródłem dźwięku, który niezależnie od wymiarowości obrazu jest w systemach kina domowego ważnym elementem oceny. 

Wybuchowość formy wzorniczej i najnowszych technologii wskazywałyby na efektowny dźwięk, tymczasem Samsung HT-C6930 brzmi w sposób stonowany.

Wynika to przede wszystkim z ocieplonej, wręcz przygaszonej góry, która nie atakuje detalami ani emocjami, choć jest dość czysta w przekazie i płynnie łączy się ze środkiem pasma. Samsung nie jest ślamazarny, ale także nie nerwowy - trzyma kontrolę nad wydarzeniami.

Średnica, choć całkiem dobrze wypełniona, także preferuje delikatniejsze, cieplejsze klimaty. Samsung nie męczy przy dłuższych odsłuchach, zapewniając jednocześnie czytelność większości wydarzeń.

Centralny plan z dialogami skupia na sobie uwagę, bas jest bardzo obszerny, miękki, typowo subwooferowy w charakterze.

Przestrzeń jest budowana z ostrożnym udziałem tylnych planów. System Samsung HT-C6930 szuka raczej kontaktu z widzem przez wydarzenia z przodu, pozostawiając efekty do głównych wydarzeń jako tło nie odciągające uwagi widza.

3D w natarciu

O ile możemy znaleźć już telewizory 3D w ofercie niemal każdej liczącej się firmy, to brakuje materiału, jaki można oglądać w najnowszym standardzie - wytwórnie filmowe nie nadążają za narzuconym tempem.

Funkcjonuje oczywiście wsteczna kompatybilność odtwarzaczy 3D ze standardem Blu-ray (2D), w oczekiwaniu na płyty 3D urządzenie spełni swoje zadanie, a będzie zakupem "Future Proof"… Czy aby na pewno? Z roku na rok kolejne generacje będą na pewno udoskonalane.

Płyty Blu-ray 3D to obecnie głównie zapowiedzi, a ceny zapewne znacznie przewyższą obecne wydawnictwa Blu-ray (2D). Oficjalne stanowiska wytwórni filmowych wskazują na wyższe koszty produkcji i przygotowania materiału 3D.

Skoro nawet płyty Blu-ray 2D nie należą do najtańszych, nie wróży to najlepiej popularyzacji 3D. Trudno na razie mówić o liczbach, bo sprzedaż dysków 3D jeszcze nie ruszyła. Dla upowszechnienia 3D dobrze byłoby, żeby wysyp filmów dorównał przynajmniej obecnej dynamice promocji sprzętu.

Oczekuje się na rewolucję w zakresie gier np. poprzez konsole PS3, którą Sony wymienia jako jedno ze źródeł 3D. Telewizja Canal+ uruchomiła także kanał dla testowych transmisji niektórych wydarzeń sportowych.

Specyfikacja techniczna

SAMSUNG HT-C6930
Dekodery surround DD, DD+, Dolby Pro Logic IIx, DTS, DTS Neo 6, Dolby Pro Logic II,DD EX, DT HD, DTS HD
Obsługiwane formaty BD Video, BD-R/RE, DVD Video, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD-R/RW, Audio CD
Wyjścia wideo HDMI/komp
Wyjściowa rozdzielczość 1080p
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Może Cię zainteresować
SAMSUNG testy
Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu