Powiedzieć o Superiorze LP, że jest w tej stawce egzotyczny, to nic nie powiedzieć. Ale i taki wynalazek ma rację bytu. Również wszystkie pozostałe modele w tym teście wyszły poza ramy klasycznego gramofonu, chociaż nie tak radykalnie. Mają wbudowane przedwzmacniacze korekcyjne, często przetworniki analogowo-cyfrowe, USB czy Bluetooth.
Za Superiora LP zapłacimy wciąż mniej niż 1000 zł, a dostaniemy jeszcze więcej. Kompromisy, i to poważne, są oczywiście nieuniknione.
ION Superior LP - design i funkcje
ION Superior LP jest utrzymany w stylistyce retro. Urządzenie ma dużą skrzynię. Wieko i część paneli zostały wykonane w stylu "meblowym" (chociaż mebli raczej tanich) - wykończone okleiną drewnopodobną. Górny blat podnosi się na zawiasach, po uniesieniu jest blokowany przez mechanizm zapadkowy.
Moduł gramofonu "pływa" zawieszony na elastycznym resorze. Dużą część frontu wypełnia wielka, półokrągła skala radia AM/FM, w którą wkomponowano kilka diodek i wyświetlacz - dla mechanizmu CD umieszczonego nieopodal.
Mamy więc gramofon, odtwarzacz CD, a także zintegrowany moduł Bluetooth (możemy strumieniować muzykę np. ze smartfonów). Jest też gniazdo USB, do którego załadujemy pendrive z muzyką.
Pomiędzy panelem CD a górną komorą z gramofonem ulokowano komplet głośników (układ stereo), wewnątrz jest też wzmacniacz. Elastyczne zawieszenie talerza i ramienia okazało się na tyle skuteczne, że nawet przy głośnym graniu igła nie była wytrącana. Sam gramofon to prosta konstrukcja, krótkie ramię zakończono plastikową główką i wkładką, której rodzaj i pochodzenie trudno ustalić.
ION Superior LP - prędkość obrotowa i złącza
Wśród przycisków jest przełącznik prędkości obrotowej, i to w ramach trzech standardów - 33,3 / 45 / 78 obr./ min, a także włącznik automatyki. ION Superior LP ma bowiem system autostopu - gdy igła zawędruje na koniec płyty, obroty są zatrzymywane.
Gdyby jednak przyszło nam do głowy, aby potraktować Superior LP jako zwykły gramofon (a nie kompletny system), będziemy mogli wykorzystać umieszczone z tyłu, niskopoziomowe wyjście RCA (jednak zawsze pojawi się tam sygnał liniowy, udział wbudowanego przedwzmacniacza korekcyjnego MM jest więc obowiązkowy). W ten sposób wyprowadzimy także sygnał z innych wbudowanych źródeł.
ION Superior LP i... magnetofon kasetowy
ION Superior LP potrafi o wiele więcej niż przeciętny system Hi-Fi (abstrahując od jakości dźwięku), gdyż poza tym wszystkim, co już wymieniłem, ma również... magnetofon kasetowy.
Czytaj również: Co to jest moment obrotowy gramofonu?
Po otwarciu górnej pokrywy pojawia się cały moduł gramofonu zawieszony na elastycznym resorze (odsprzęgnięty od obudowy).
Kasetę wkładamy z boku, w szczelinową prowadnicę, podobnie jak w radiu samochodowym. Płytę LP (albo inne źródła) będziemy więc mogli nagrać na kasetę. Ktoś pyta, czy jest wyjście słuchawkowe?
Oczywiście. A wejście niskopoziomowe dla innych źródeł liniowych (aby je np. nagrać na kasetę...)? Superior LP nie da "się zagiąć" - wszystko jest.
Odsłuch
Odkrywanie kolejnych właściwości Superiora było świetną zabawą. Trudno nawet odnieść tę zabawę do odsłuchu pozostałych gramofonów. Ale czy w ogóle warto o brzmieniu Superiora pisać? Jak najbardziej! Tyle się tutaj dzieje...
Czytaj również: Jakie rodzaje napędów występują w gramofonach?
Sprawdziłem każdą funkcję, nie będę oceniał ich brzmienia, ale warto wspomnieć, że tuner FM na dołączonym tzw. kawałku skręconego "drucika" radzi sobie bardzo dobrze z większością stacji, nawet w sporej odległości od nadajnika, a pokrętło pozwala stroić całkiem dokładnie. Bez trudu udało się odpalić strumieniowanie Bluetooth, płytę CD, kasety magnetofonowej już nie szukałem...
Ze źródeł cyfrowych ION Superior LP gra wyraźnie, ofensywnie, niskie tony są oszczędne, choć jest sposób na ich "podregulowanie" (o czym za chwilę). Średnica jest na pierwszym planie, ale nie zamęczy; mocno "wycieniowano" najwyższe rejestry, ale miało być retro, więc jest.
Wraz z winylami brzmienie staje się spokojne, wręcz melancholijne. Nie jest "dręczone" ani mocnym basem, ani ostrą górą, ani też dosadną średnicą - wszystko płynie spokojnie, bez wielkich emocji, niezobowiązująco, pozwalając, aby muzyka towarzyszyła nam w różnych "domowych" sytuacjach. Nie jest to brzmienie odpowiednie do sesji w skupieniu, do robienia spektaklu, może ewentualnie służyć do relaksu.
Czytaj również: Jakie urządzenia są potrzebne do kalibracji gramofonu?
Superior LP jest samowystarczalny, ale jeżeli przyjdzie nam na to ochota, możemy wyprowadzić sygnał (wyjściami RCA) do zewnętrznego wzmacniacza i głośników.
Niezależnie od wybranego źródła, Superior ma pewną szczególną cechę - chodzi o różnice w dźwięku, gdy podniesiemy i zamkniemy górny "blat". Ma to zapewne związek z przenikaniem ciśnienia z tylnych stron membran głośników umieszczonych piętro niżej.
Gdy górną pokrywę zamkniemy, powstaje inny układ akustyczny i rezonansowy. Brzmienie gramofonu ION Superior LP nabiera masy, równowaga przenosi się co prawda w dół pasma, ale wrażenie "potęgi" jest tego warte.
Nie ma to oczywiście żadnego znaczenia, gdy podłączymy zewnętrzny wzmacniacz i głośniki (taką możliwość dają wyjścia RCA), i chociaż takie rozwiązanie (właściwe dla wszystkich pozostałych gramofonów tego testu) wydaje się tutaj marginalne (nie po to kupuje się taki kombajn, aby do czegokolwiek go podłączać...), to dla formalności sprawdziłem: otóż bez najwyższych tonów i z odchudzonym środkiem, ale już z lepszą dynamiką i poważniejszym basem - można słuchać.