PHILIPS SA5285BT

PHILIPS
SA5285BT

Odtwarzacze przenośne

Przejście na MP3 uwolniło producentów przenośnych odtwarzaczy od trosk i problemów odporności urządzeń na wstrząsy. Swego czasu Philips mocno propagował modele "empetrójek" dla osób uprawiających sport; do ich promocji włączył się nawet jeden z największych gigantów odzieżowych Nike.

Dzisiaj GoGear jest bardziej stonowany, a produkty mniej krzykliwe. W ofercie Philipsa odnajdziemy, już na wstępie działu odtwarzaczy przenośnych, bardzo klarowny podział. Albo interesuje nas odtwarzacz muzyczny, określany mianem MP3 , albo bardziej zaawansowany - odtwarzacz wideo. Ten drugi również poradzi sobie z zadaniami dźwiękowymi, o czym świadczy choćby upakowanie flagowej technologii Philipsa w tej dziedzinie - procesorów FullSound.

Wśród kilku modeli odtwarzaczy z opcją multimedialną model Philips SA5285BT jest propozycją z samego czuba oferty. Dość złożony symbol określa konkretną wersję wyposażenia. Przyrostek BT sygnalizuje obecność wbudowanego modułu Bluetooth, z kolei trzecia cyfra oznacza pojemność. Nasz model ma 8 GB przestrzeni, zrealizowanej oczywiście na bazie kości "fleszowych", producent oferuje również modele 4 oraz 2 GB; przy czym ten ostatni nie występuje w opcji z modułem Bluetooth.

Najbardziej multimedialny

Wśród czterech prezentowanych odtwarzaczy na pierwszy rzut oka to właśnie Philips SA5285BT zasługuje na miano najbardziej multimedialnego. Przekonuje o tym zdecydowanie największy, mierzący aż 2,8 cala wyświetlacz, jego rozdzielczość wynosi już standardowe 320x240 punktów. Obraz generowany przez Philipsa wygląda bardzo dobrze; pomińmy tu na moment dyskusyjną sprawę przyjemności oglądania filmu na urządzeniu tej wielkości.

Znakomity wyświetlacz nie ma jednak pełnego oparcia w pojemności pamięci. Żeby zgromadzić filmy (i muzykę) na podróż, 8GB wydaje się absolutnym minimum, z tej perspektywy zakup mniejszych wersji wydaje się nie najlepszym pomysłem. Druga sprawa to możliwości procesorów: radzą sobie one z wciąż najpopularniejszym kodowaniem MPEG4, jednak podbijający rynek świetnymi właściwościami kompresji AVC (H.264) pozostaje już poza zasięgiem Philipsa.

Bluetooth, radio i dyktafon

W strefie dźwięku Philips SA5285BT obsługuje MP3, WMA oraz AAC, pominięto wprawdzie bezstratny FLAC, ale przyjmijmy, że nie jest to obecnie format kluczowy. Unikalną możliwością Philipsa jest transmisja Bluetooth - bez problemu wykorzystamy bezprzewodowe słuchawki. Producent dodał także radio i dyktafon. Obudowę wykonano w większości z aluminium, prezentuje się i leży w dłoni znakomicie, jego masa nie przekracza 100 g.

W komplecie dostajemy słuchawki, kabel transmisji danych (służy także do ładowania akumulatorów), płytę z oprogramowaniem i nawet elegancki, miękki pokrowiec. Philips SA5285BTgra dynamicznie, żywo, ale udaje mu się uniknąć natarczywości średnicy, która ma całkiem dobrą barwę. Bas urządzenia jest mocny, zaczepia nawet o najniższe rejony, nie ma też problemów z uzyskiwaniem wysokich poziomów głośności.

Radosław Łabanowski

Parametry

PHILIPS SA5285BT

  • Produkowany Tak
  • Obsługiwane formaty MP3, WMA, AAC
  • Pamięć Flash
  • Pojemność pamięci 2
  • Radio Tak

Podstawowe dane

TEAC HA-P90SD

TEAC
HA-P90SD

Cena: 2 500 zł

PIONEER XPD-100R

PIONEER
XPD-100R

Cena: 3 600 zł

HiFiMAN HM-802u

HiFiMAN
HM-802u

Cena: 3 500 zł

Astell & Kern AK120 TITAN

Astell & Kern
AK120 TITAN

Cena: 5 500 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

HiFiMAN
HM-901

HiFiMAN HM-901

Biorąc do ręki najnowsze dziełko dr. Fanga Biana, szefa i założyciela firmy HeadDirect, od razu można zauważyć, że samo...