WiiM
Pro Plus

Jedną z najlepszych ofert rozwiązań sieciowych, udostępnianych innym producentom w systemie OEM, ma od kilku lat firma LinkPlay. Trochę gorszą wiadomością (dla tych producentów) jest to, że LinkPlay pod szyldem WiiM otworzył kramik z własnymi gotowymi urządzeniami Hi-Fi.

Nasza ocena

Wykonanie
Niewielkie urządzenie o zaawansowanej konstrukcji. Świetny przetwornik C/A AKM, precyzyjny zegar taktujący, platforma strumieniowa LinkPlay.
Funkcjonalność
Obsługuje wszystkie serwisy i standardy strumieniowe. Pliki PCM do 24 bit/192 kHz, MQA. Brak DSD. Dodatkowo wejścia analogowe i cyfrowe, regulacja poziomu – a więc podstawowe funkcje przedwzmacniacza. Rozwinięta aplikacja mobilna. z możliwością korekty charakterystyki.
Brzmienie
Spójne, nasycone, z mocnym basem i subtelną górą. Porządek przestrzenny, plastyczne i zniuansowane.
Artykuł pochodzi z Audio

Już 2 lata temu maleńki odtwarzacz Wiim Mini zawstydzał swoją funkcjonalnością i nowoczesnością wiele znacznie droższych urządzeń. Potem pojawiły się jeszcze ambitniejsze, chociaż wciąż niedrogie – Pro oraz Pro Plus, a nawet all-in-one Amp (wzmacniacz/DAC/ streamer). Producent zapowiedział jeszcze lepszy model Ultra, ale pojawi się on dopiero pod koniec roku, a tymczasem najlepszy pozostaje Pro Plus.

Wiim Pro Plus - złącza i funkcje

Wygląd nie zapowiada rewelacji, chociaż na tle konkurentów WiiM Pro Plus wygląda ciekawiej i nowocześniej choćby za sprawą sensorów dotykowych.

Z przedniej ścianki można obsłużyć najważniejsze funkcje, jednak jeszcze lepiej nadaje się do tego aplikacja mobilna WiiM Home; w zestawie jest nawet tradycyjny sterownik.

Oprócz wyjść analogowych i cyfrowych są też wejścia. Oczywiście jest gniazdo LAN, a także Wi-Fi i Bluetooth. Gdy WiiM Pro Plus wykryje połączenie przewodowe LAN, automatycznie odłącza cały moduł Wi-Fi tak, by ten nie wprowadzał niepotrzebnych zakłóceń. Proces konfiguracji i podstawowych ustawień, obejmujący między innymi Wi-Fi, przebiega sprawnie – Pro Plus jest gotowy do pracy po kilku kliknięciach.

Wiim Pro Plus - strumieniowanie

Strumieniowy potencjał odtwarzacza WiiM Pro Plus jest bardzo satysfakcjonujący, ale zacznijmy przekornie – od dwóch ograniczeń. Po pierwsze, nie ma obsługi DSD; po drugie, maksymalne parametry dla PCM to 24 bit/192 kHz, a więc podobnie jak w NAD C1. Dalej będzie już słodko.

Spotify oraz Tidal mają protokoły Connect, jest też MQA, można również sięgnąć po aplikację mobilną WiiM Home, której kompetencje są znacznie szersze. Zdefiniujemy tam np. dziesięciopasmową korekcję częstotliwościową, poziom napięcia na wyjściu analogowym, parametry wyjść cyfrowych, wejść analogowych (konwersja A/C), ustalimy czułość wejść.

Na niewielkiej powierzchni urodzaj gniazd – Pro Plus ma nie tylko wyjścia, ale też wejścia (analogowe i cyfrowe).
 Na niewielkiej powierzchni urodzaj gniazd – Pro Plus ma nie tylko wyjścia, ale też wejścia (analogowe i cyfrowe).

Jest Apple AirPlay 2 oraz Google Chromecast, a nawet certyfikat Roon. Ponieważ sercem sekcji strumieniowej jest moduł LinkPlay, więc WiiM Pro Plus z łatwością odnajdzie się w strefowym środowisku z urządzeniami innych producentów, którzy korzystają z tego systemu. Bluetooth pracuje z kodowaniem AAC oraz SBC.

Wiim Pro Plus - układ elektroniczny

Konwersją cyfrowo-analogową zajmuje się scalak AKM AK4493SEQ z prestiżowej serii Velvet Sound. Układ ten poradzi sobie nawet z sygnałami PCM 32 bit/768 kHz oraz DSD512, więc nie wszystkie jego możliwości zostały wykorzystane.

Z kolei sygnały z wejść analogowych trafiają do przetwornika Burr Brown PCM1861 o rozdzielczości 24 bit/192 kHz (to parametry maksymalne, które w aplikacji WiiM Home możemy zmienić). Producent podkreśla, że poważnie potraktowano zagadnienie zegarów taktujących oraz zasilania (filtrowanie napięcia).

Na niewielkiej powierzchni urodzaj gniazd – Pro Plus ma nie tylko wyjścia, ale też wejścia (analogowe i cyfrowe).

Na niewielkiej powierzchni urodzaj gniazd – Pro Plus ma nie tylko wyjścia, ale też wejścia (analogowe i cyfrowe).

Wiim Pro Plus - odsłuch

Brzmienie Cambridge Audio MXN10 jest wybitnie detaliczne i w ten sposób ekspresyjne, jednak naraża się na zarzut cyfrowości. WiiM Pro Plus realizuje inną receptę – kreuje dźwięk spójny, plastyczny, "analogowy". Odpowiada na życzenie wielu audiofilów, i to za jakże umiarkowaną cenę!

Nawet nie wspominając o jego specjalnych walorach funkcjonalnych. Za takie brzmienie wielu zapłaciłoby znacznie więcej. Niedawno testowaliśmy funkcjonalnie najprostszy DAC, brzmiący podobnie i kosztujący ponad 10 tysięcy. Zgoda, podobnie nie znaczy, że identycznie.

Ale również dźwięk WiiM Pro Plus można charakteryzować jako ocieplony, głęboki, a zarazem gładki i elegancki. Łączy to z wyrafinowaną klarownością, która nie jest zdominowana przez szczegóły, za to gwarantuje porządek przestrzenny, właściwe relacje i proporcje. 

Są też wejścia cyfrowe, Pro Plus może wejść w rolę najprostszego przedwzmacniacza.
Specjalnym dodatkiem jest analogowe wejście.
Są też wejścia cyfrowe, Pro Plus może wejść w rolę najprostszego przedwzmacniacza

WiiM Pro Plus z lubością niuansuje, cieniuje, wchodzi w różne klimaty. Niczym nie drażni, tylko w kulturalny sposób rozwija różne wątki, nie upraszcza przekazu do średnich tonów. Skraje pasma są "zadbane", chociaż wysokie tony nie tak ofensywne, jak z MXN10, a bas… jest podobny jak z CS1 – pełny i soczysty.

Wynikającą z tego zaletą jest względna "łaskawość" dla technicznie słabszych materiałów. Strumieniowanie Tidal czy odtwarzanie plików z sieci lokalnej daje najlepsze rezultaty, jednak i "zwykły" Spotify może być źródłem radości.

Dynamikę i przejrzystość można poprawić, podłączają do zewnętrznego DAC-a i traktując Pro Plus jako "transport"; nawet ograniczony do tej roli jest wart każdej wydanej na niego złotówki.

W bogatych ustawieniach aplikacji jest korekcja charakterystyki; Można też zmieniać parametry wyjścia analogowego.
W bogatych ustawieniach aplikacji jest korekcja charakterystyki; Można też zmieniać parametry wyjścia analogowego.

Większe możliwości

Jedną ze specjalnych atrakcji Pro Plus są nie tylko wejścia cyfrowe, ale nawet analogowe. Wejście jest liniowe, więc do podłączenia gramofonu potrzebny będzie zewnętrzny przedwzmacniacz korekcyjny i trochę szkoda, że nie ma go już wewnątrz.

Sygnały analogowe są jednak tłumaczone na postać cyfrową, co dla audiofilów może być nie do przejścia, ale dla "zwykłych" użytkowników otwiera praktyczne możliwości.

Dzięki regulacji głośności, Pro Plus może wejść w rolę "centralki" systemu jako preamp/DAC/odtwarzacz; potrzebne jeszcze tylko wzmacniacz mocy i zespoły głośnikowe… albo głośniki aktywne.

Również temu, że sygnał jest w domenie cyfrowej obrabiany przez DSP, zawdzięczamy obecność dziesięciopasmowego equalizera parametrycznego. Możemy zdefiniować częstotliwość, wzmocnienie (lub tłumienie) i dobroć.

Na razie korektę trzeba robić na ucho, ale WiiM zapowiedział już aktualizacje oprogramowania odtwarzacza Pro Plus, które mają przynieść rozbudowę systemu o mikrofon i automatyczną korekcję akustyki.

Specyfikacja techniczna

WiiM Pro Plus
Sieć LAN/Wi-Fi
Bluetooth (kodowanie) tak (AAC/SBC)
PCM 24 bit/192 kHz
DSD Nie
MQA Tak
Wejścia analogowe RCA
Wyjścia analogowe RCA
Wejścia cyfrowe Toslink/Coax
USB Nie
Wyjścia cyfrowe Toslink/Coax
Strumieniowanie Spotify Connect, Tidal Connect, Google Chromecast, DLNA, Roon Apple AirPlay 2
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
WiiM testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu