BOWERS & WILKINS P5 Series 2

BOWERS & WILKINS
P5 Series 2

Słuchawki

B&W opiera swój pomysł na słuchawkową ofertę na nietuzinkowym stylu, zaawansowanej technice i... umiarkowanej liczbie modeli. Zamiast je mnożyć i nieustannie wymieniać, B&W zróżnicowało wielkość słuchawek - od najmniejszych, dousznych C5, poprzez niewielkie, nauszne P3, większe P5, aż po najlepsze P7. Jako pierwsze pojawiły się P5 i dopiero pięć lat po tej ważnej premierze zadecydowano, że przyszedł czas na zmiany - zaprezentowano ich nową wersję, czyli P5 Series 2.

Nie jestem pewien, co jest bardziej luksusowe w nowych "Series 2" - czy same słuchawki, czy opakowanie, czy umieszczone wewnątrz dodatki... Wiem jednak, że na każdym etapie przygody z B&W można się poczuć wyjątkowo. Sam tak miałem, mimo że P5 nie kupiłem, a tylko wypożyczyłem.

Czarne, ciasno spasowane pudełko z eleganckimi srebrnymi napisami kryje dystyngowaną wyściółkę, właściwą raczej opakowaniu biżuterii niż sprzętowi elektronicznemu. W centrum starannie ułożono słuchawki. I choćbyśmy nawet widzieli wcześniej P5 w katalogach, to zapewniam, że na żywo prezentują się jeszcze bardziej atrakcyjnie. Są zgrabne, lekkie oraz poręczne.

Dość wąski pałąk wyłożono gąbką i obszyto skórą, która okala także muszle o nietypowym, prostokątnym kształcie. Z wnętrza pałąka wyprowadzono metalowe pręty, które wsuwając się i wysuwając, zapewniają podstawową regulację. Reszta jest zasługą beczkowych połączeń i przegubów umocowanych z jednej strony do muszli.

Na błyszczących, chromowanych elementach naniesiono oznaczenia kanałów L i R, na tyle subtelne, że trudno je początkowo dostrzec. Tylna część muszli jest wykonana z metalu, skóra (jak przekonuje B&W - to naturalna skóra owcza) jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.

Co ciekawe, poduszki można delikatnie podważyć i... zdjąć. Są mocowane na trzech magnesach, wpasowują się precyzyjnie dzięki kołkom ustalającym, nie sposób się pomylić, zakładając je z powrotem. Po co jednak w ogóle zaglądać do środka? B&W wyjaśnia, że w ten sposób poduszki będzie można wymienić, gdy się zużyją. Chodzi nie tylko o zużycie samej skóry, ale także umieszczonego wewnątrz wypełnienia. Przetworniki mają średnicę 40 mm.

Pod osłoną lewego przetwornika znajdziemy wtyk (2,5 mm) mocujący kabel sygnałowy. Przewód można wymienić, nie tylko wtedy, gdy się zużyje. Fabrycznie przygotowano P5 z pilotem dla sprzętu Apple, ale w komplecie jest także drugi przewód - bez sterownika. Jest także wzorowane na "chanelce", pikowane etui transportowe, miękki, satynowy materiał, efektowne przeszycia, emblemat z logo czy wreszcie wygodne zamknięcie na magnes - wszystko prezentuje się fantastycznie.

Widać wyraźnie, że B&W zmierza z P5 w kierunku sprzętu przenośnego, o czym świadczą krótkie, 120-cm przewody, wtyki 3,5-mm oraz 22-omowa impedancja, co tłumaczy do pewnego stopnia brak przejściówki na standard 6,3 mm, ale tylko do pewnego stopnia... Czyżby producent bał się takim dodatkiem wprowadzić w konfuzję potencjalnych użytkowników P5, takich, jakich sobie wyobraża? Ludzie kupując słuchawkową biżuterię na pewno nie mają, a nawet nie widzieli, sprzętu z wyjściem na "dużym jacku"?

Odsłuch

Nowe B&W P5 Series 2 będą znakomitym partnerem dla smartfonów, grają głośno i zamaszyście, nie dławią się, nie ujawniają żadnych problemów przy współpracy z jakimikolwiek źródłami.

Izolacja od hałasów z zewnątrz nie jest tak dobra jak w większych słuchawkach nausznych, ale w praktyce nie daje powodów do narzekań. Kluczowe dla sukcesu jest dopasowanie P5 do fizjonomii użytkownika.

Delikatny pałąk i elementy łączące go z muszlami, sposób regulacji, a także niska masa P5 sprawiają, że nie jest obojętne, jak słuchawki założymy; pałąk nie ściska głowy, co z jednej strony zapewnia oczywisty rodzaj komfortu, ale z drugiej - nie pozwala na szybkie i pewne ułożenie słuchawek. Za każdym razem trzeba je starannie ustawić, co ma także wpływ na dźwięk - ażurowe otwory w poduszkach są naniesione w centrum i przesunięcie muszli radykalnie zmienia sytuację akustyczną.

Jeżeli dołożymy tych starań, Nowe B&W P5 Series 2 odwdzięczą się brzmieniem głębokim i soczystym. Początkowo może ono wydawać się stłumione i mało szczegółowe, więc nie wygra w szybkim porównaniu u tych, którzy oczekują na fajerwerki. Nie trzeba jednak tak dużo czasu, aby docenić spójność i dostrzec wyłaniające się z półmroku zróżnicowanie.

Detale nie są wyostrzone, jednak dobrze separowane, czytelne, ale najwięcej przyjemności dostarcza gęsty, oleisty zakres nisko-średniotonowy, czego nie należy mylić ze zmuleniem - obrazy są dokładne i plastyczne, a bas wyjątkowo silny, jak na takie maleństwo.

Radosław Łabanowski

Parametry

BOWERS & WILKINS P5 Series 2

  • Produkowany Tak
  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 195
  • Impedancja (Ω)* 22
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
  • Ergonomia Wymienne, miękkie poduszki, słuchawki leżą lekko na głowie - w żaden sposób nie uciskają, ale nie są bardzo stabilne.
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Jubilerska jakość i styl. Połączenie aluminium z naturalną skórą. Delikatne i eleganckie. Równie piękne dodatki i opakowanie.
  • Brzmienie: Spokojne, czyste i precyzyjne. W pierwszym wrażeniu trochę ciemne, ale szybko przekonują, że tędy droga do przyjemności i wyrafinowania.
SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

MONSTER Clarity 200 BT

MONSTER
Clarity 200 BT

Cena: 500 zł

KOSS Porta Pro Wireless

KOSS
Porta Pro Wireless

Cena: 400 zł

JBL E55BT

JBL
E55BT

Cena: 550 zł

Zobacz także
Audio - styczeń 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Testem pięciu kolumn w cenie 3400 zł (za parę) rozpoczynamy trzyodcinkowy cykl - za miesiąc pięć konstrukcji nieco droższych (3600-3900 zł), ale wciąż wolnostojących, a za dwa miesiące - pięć podstawkowych, w tym samym zakresie ceny. Warto zebrać komplet informacji, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

OPPO
PM-2

OPPO PM-2

Firma Oppo już dwukrotnie nas zaskoczyła. Jej pojawienie się na rynku było związane z formatem Blu-ray, który zdążył już...