BOWERS & WILKINS P5 Series 2

BOWERS & WILKINS
P5 Series 2

Słuchawki

B&W opiera swój pomysł na słuchawkową ofertę na nietuzinkowym stylu, zaawansowanej technice i... umiarkowanej liczbie modeli. Zamiast je mnożyć i nieustannie wymieniać, B&W zróżnicowało wielkość słuchawek - od najmniejszych, dousznych C5, poprzez niewielkie, nauszne P3, większe P5, aż po najlepsze P7. Jako pierwsze pojawiły się P5 i dopiero pięć lat po tej ważnej premierze zadecydowano, że przyszedł czas na zmiany - zaprezentowano ich nową wersję, czyli P5 Series 2.

Nie jestem pewien, co jest bardziej luksusowe w nowych "Series 2" - czy same słuchawki, czy opakowanie, czy umieszczone wewnątrz dodatki... Wiem jednak, że na każdym etapie przygody z B&W można się poczuć wyjątkowo. Sam tak miałem, mimo że P5 nie kupiłem, a tylko wypożyczyłem.

Czarne, ciasno spasowane pudełko z eleganckimi srebrnymi napisami kryje dystyngowaną wyściółkę, właściwą raczej opakowaniu biżuterii niż sprzętowi elektronicznemu. W centrum starannie ułożono słuchawki. I choćbyśmy nawet widzieli wcześniej P5 w katalogach, to zapewniam, że na żywo prezentują się jeszcze bardziej atrakcyjnie. Są zgrabne, lekkie oraz poręczne.

Bowers & Wilkins P5 Series 2 - wzornictwo

Dość wąski pałąk wyłożono gąbką i obszyto skórą, która okala także muszle o nietypowym, prostokątnym kształcie. Z wnętrza pałąka wyprowadzono metalowe pręty, które wsuwając się i wysuwając, zapewniają podstawową regulację. Reszta jest zasługą beczkowych połączeń i przegubów umocowanych z jednej strony do muszli.

Na błyszczących, chromowanych elementach naniesiono oznaczenia kanałów L i R, na tyle subtelne, że trudno je początkowo dostrzec. Tylna część muszli jest wykonana z metalu, skóra (jak przekonuje B&W - to naturalna skóra owcza) jest bardzo miękka i przyjemna w dotyku.

Co ciekawe, poduszki można delikatnie podważyć i... zdjąć. Są mocowane na trzech magnesach, wpasowują się precyzyjnie dzięki kołkom ustalającym, nie sposób się pomylić, zakładając je z powrotem. Po co jednak w ogóle zaglądać do środka? B&W wyjaśnia, że w ten sposób poduszki będzie można wymienić, gdy się zużyją. Chodzi nie tylko o zużycie samej skóry, ale także umieszczonego wewnątrz wypełnienia.

Bowers & Wilkins P5 Series 2 - przetworniki i przewody

Przetworniki mają średnicę 40 mm. Pod osłoną lewego przetwornika znajdziemy wtyk (2,5 mm) mocujący kabel sygnałowy. Przewód można wymienić, nie tylko wtedy, gdy się zużyje. Fabrycznie przygotowano Bowers & Wilkins P5 Series 2 z pilotem dla sprzętu Apple, ale w komplecie jest także drugi przewód - bez sterownika. Jest także wzorowane na "chanelce", pikowane etui transportowe, miękki, satynowy materiał, efektowne przeszycia, emblemat z logo czy wreszcie wygodne zamknięcie na magnes - wszystko prezentuje się fantastycznie.

Widać wyraźnie, że B&W zmierza z P5 w kierunku sprzętu przenośnego, o czym świadczą krótkie, 120-cm przewody, wtyki 3,5-mm oraz 22-omowa impedancja, co tłumaczy do pewnego stopnia brak przejściówki na standard 6,3 mm, ale tylko do pewnego stopnia... Czyżby producent bał się takim dodatkiem wprowadzić w konfuzję potencjalnych użytkowników P5, takich, jakich sobie wyobraża? Ludzie kupując słuchawkową biżuterię na pewno nie mają, a nawet nie widzieli, sprzętu z wyjściem na "dużym jacku"?

W komplecie otrzymujemy eleganckie, pikowane etui na wzór klasycznej, damskiej "chanelki".

W komplecie otrzymujemy eleganckie, pikowane etui na wzór klasycznej, damskiej "chanelki".

Odsłuch

Nowe B&W P5 Series 2 będą znakomitym partnerem dla smartfonów, grają głośno i zamaszyście, nie dławią się, nie ujawniają żadnych problemów przy współpracy z jakimikolwiek źródłami.

Izolacja od hałasów z zewnątrz nie jest tak dobra jak w większych słuchawkach nausznych, ale w praktyce nie daje powodów do narzekań. Kluczowe dla sukcesu jest dopasowanie P5 do fizjonomii użytkownika.

Delikatny pałąk i elementy łączące go z muszlami, sposób regulacji, a także niska masa P5 sprawiają, że nie jest obojętne, jak słuchawki założymy; pałąk nie ściska głowy, co z jednej strony zapewnia oczywisty rodzaj komfortu, ale z drugiej - nie pozwala na szybkie i pewne ułożenie słuchawek. Za każdym razem trzeba je starannie ustawić, co ma także wpływ na dźwięk - ażurowe otwory w poduszkach są naniesione w centrum i przesunięcie muszli radykalnie zmienia sytuację akustyczną.

Jeżeli dołożymy tych starań, Nowe B&W P5 Series 2 odwdzięczą się brzmieniem głębokim i soczystym. Początkowo może ono wydawać się stłumione i mało szczegółowe, więc nie wygra w szybkim porównaniu u tych, którzy oczekują na fajerwerki. Nie trzeba jednak tak dużo czasu, aby docenić spójność i dostrzec wyłaniające się z półmroku zróżnicowanie.

Detale nie są wyostrzone, jednak dobrze separowane, czytelne, ale najwięcej przyjemności dostarcza gęsty, oleisty zakres nisko-średniotonowy, czego nie należy mylić ze zmuleniem - obrazy są dokładne i plastyczne, a bas wyjątkowo silny, jak na takie maleństwo.

Radosław Łabanowski

Parametry

BOWERS & WILKINS P5 Series 2

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 195
 • Impedancja (Ω)* 22
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
 • Ergonomia Wymienne, miękkie poduszki, słuchawki leżą lekko na głowie - w żaden sposób nie uciskają, ale nie są bardzo stabilne.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 380 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Jubilerska jakość i styl. Połączenie aluminium z naturalną skórą. Delikatne i eleganckie. Równie piękne dodatki i opakowanie.
 • Brzmienie: Spokojne, czyste i precyzyjne. W pierwszym wrażeniu trochę ciemne, ale szybko przekonują, że tędy droga do przyjemności i wyrafinowania.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...