POLK AUDIO UltraFocus 8000

POLK AUDIO
UltraFocus 8000

Słuchawki

Producent tej marki od wielu lat zajmował się zespołami głośnikowymi i głośnikami instalacyjnymi. Jeżeli taka fi rma wchodzi na rynek słuchawkowy, to zwykle ma w ofercie kilka modeli. Tymczasem Polk Audio proponuje ich kilkanaście.

W pudełku znajdziemy duży sztywny pokrowiec (Polk Audio UltraFocus 8000 wchodzą tam bez składania, wystarczy przekręcić muszle o 90 stopni), w komplecie jest ponadto siateczka na kabel i garść akcesoriów. Przewód jest odłączany, ma 140 cm długości, micro-jack po stronie słuchawek i kątowy mini-jack do urządzenia. Obydwa wtyki są czteropolowe. Będziemy mogli obsługiwać urządzenia z iOS oraz klasyczne empetrójki. Przewód ma formę sprężystej tasiemki, dzięki czemu nie będzie się plątać.

W komplecie jest kilka adapterów: do Skype`a, telefonów Nokia oraz systemu w samolocie, są także redukcje z mini-jack na micro-jack i z mini- na standardowy jack 6,3 mm; jest też klips do przypinania kabla do ubrania. Słuchawki nie są ogromne, ale dość ciężkie - 360 g razem z bateriami.

Zasilanie jest potrzebne do systemu aktywnej redukcji szumów. Dwa ogniwa AAA ukryte pod plastikową przykrywką lewej muszli pozwalają na 40–60 godzin pracy. ANC jest funkcją obowiązkową – aby słuchać muzyki, należy słuchawki włączyć. Startuje wówczas także ANC i nie można go dezaktywować. Przycisk zasilania jest mechaniczny, Polk Audio UltraFocus 800 nie wyłączają się więc automatycznie po czasie oczekiwania na sygnał. Trzeba więc pamiętać o wyłączaniu i na wszelki wypadek lepiej mieć pod ręką zapasowe baterie.

Poszycie muszli i pałąka przygotowano z delikatnej, sztucznej skóry. Dopasowywanie jest łatwe, prowadnice wysuwają się z pałąka z optymalnym oporem, więc po ustaleniu pozycji nie będą się przesuwać. Muszle znakomicie obejmują uszy.

Na prawej muszli jest talerzyk, na obrzeżach którego ulokowano przyciski do obsługi zewnętrznych urządzeń. Można startować, pauzować i wybierać nagrania, aktywować i kończyć rozmowę telefoniczną. Ciekawą funkcją jest przycisk do chwilowego wyciszenia muzyki i lekkiego wzmocnienia dźwięków z zewnątrz – ma to służyć porozumiewaniu się z otoczeniem.

Kolorem standardowym jest czarny, dostępna jest też brązowa wersja LE.

Centrum operacyjne słuchawek: panel z przyciskami do obsługi podłączonych iPhone`ów i Smartfonów. Nad okrągłym panelem z przyciskami znajduje się mechaniczny włącznik zasilania.

Centrum operacyjne słuchawek: panel z przyciskami do obsługi podłączonych iPhone`ów i Smartfonów. Nad okrągłym panelem z przyciskami znajduje się mechaniczny włącznik zasilania.

Odsłuch

Polk Audio deklaruje, że zastosowanie ANC poprawia dynamikę o 15 dB. Tego systemu nie można jednak odłączyć, więc nawet „na ucho” żadnej różnicy nie stwierdzimy, trzeba te obietnice brać "na wiarę". To jednak przestaje być takie ważne, gdy założymy UltraFocusy na głowę, bo ich dynamika robi piorunujące wrażenie. Naprawdę.

Największą przyjemność sprawiło mi słuchanie elektrycznych bluesowych nagrań Joe Bonamassy. Nie chodzi mi o artystę, ale o styl gry i rejestracji. Tam ciche pasaże i nastrojowe niuanse często są tłem, na którym dynamiczne zrywy mają robić spektakularne wrażenie. Właśnie tak grają Polk Audio UltraFocus 8000; przykuwają słuchacza do szczególików, wprowadza nastrój, by później huknąć z największych armat.

W tym dynamicznym graniu UltraFocusów jest tyle swobody, lekkości i dystansu, że słuchacz nie jest przytłoczony. Brzmienie zachowuje muzykalność, zdecydowanie treść nagrań jest nadal pierwszą rzeczą, na które zwraca się uwagę. Na tę dynamiczną doskonałość nakłada się bardzo dobra przestrzenność. Rozciągnięcie sceny zwiększa czytelność, w najmniejszym stopniu nie przeszkadza w koncentracjach energii.

Bas jest głęboki i zniewalający, a do tego znakomicie kontrolowany. Moc będzie z wami.

Grzegorz Rogóż

Parametry

POLK AUDIO UltraFocus 8000

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 360
 • Impedancja (Ω)* 40
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) -/tak/tak
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 295 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Ciężka, poważna konstrukcja. Dobre i efektowne materiały: aluminium, stal nierdzewna, kewlar, włókno węglowe. Dużo akcesoriów.
 • Funkcjonalność: Aktywna redukcja zakłóceń, ale bez możliwości odłączenia. Obsługa urządzeń iOS, Android. Szeroki wachlarz przejściówek, przewód główny jest długi i elastyczny.
 • Brzmienie: Niesłychanie dynamiczne, czyste, potężne, spektakularne.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...